Vila Trojúhelník

Dům se nachází v klidné lokalitě, původně byl postaven jako dvoupodlažní podsklepený, s neobytným podkrovím. Dispoziční uspořádání novým majitelům nevyhovovalo, proto došlo k  jeho modernizaci.
 
Jedná se o realizaci šitou na míru s mnoha atypickými detaily i stavebními principy, celý projekt provází motiv trojúhelníku. Nové části domu definují plochy tvořené bambusovými či modřínovými prvky, důraz jsme kladli na netradiční dispoziční uspořádání. Úpravy v 1. NP spočívaly v přemístění vstupu na verandě, probourání hlavních nosných zdí a propojení místností. Vznikl velkorysý a vzdušný prostor s kuchyní, jídelním koutem a obývacím pokojem, v jehož centru je umístěn krb, srdce domu. Dominantním prvkem je tu také dřevěný jídelní stůl s trojúhelníkovou inkrustací, jehož okolí tvoří vzdušný bílý nábytek. Propojení se zahradou zajišťuje velkoplošné rohové prosklení zčásti kryté bambusovým slunolamem. Dřevěné domovní schodiště bylo odstraněno a nahrazeno novým, z ocelové konstrukce obložené dřevem. Vede z hlavního vstupu do chodby ve 2. NP, odkud je přístup do dětských pokojů, hostinského pokoje, do koupelny a na toaletu. V chodbě je i další dřevěné schodiště do obytného podkroví.
 
Nové využití půdního prostoru s ložnicí a koupelnou se expanzivním způsobem projevuje na fasádě. Zahradní vikýř do ložnice materiálově navazuje na stávající mansardu. Původně zděný uliční štít vedlejšího traktu jsme nahradili skleněnou stěnou a bambusovým slunolamem, takže je patrné nové využití podkroví.
 
Díky výměně původních prvků krovu ocelovými krokvemi a táhly v podlaze se půda stala velkým otevřeným prostorem. Propojili jsme tu hlavní a vedlejší trakt, v jejich křížení je ložnice. Na ni navazuje koupelna s celoplošně proskleným vstupem a sprchovým koutem. Intimity jsme docílili již zmiňovaným bambusovým slunolamem.
 
Prosklení se odráží i na druhé straně vedlejšího traktu v podobě zahradního trojúhelníkového vikýře, jenž tvoří prostor pro venkovní posezení. Zábradlí navazuje na ostatní bambusové prvky, tvoří s nimi celek.
 
Tvar trojúhelníku jemně dekoruje interiér i exteriér. Uplatnili jsme ho v každé místnosti v různých velikostech i množství: v dřevěném a keramickém obkladu, ve skládané masivní podlaze, nábytku a jeho úchytkách nebo v černobílé cementové dlažbě, jenž byla zhotovena dle tradiční výroby.

Autorská zpráva
Foto: Martin Zeman


Autoři: studio AEIOU s.r.o. – Jan Vojtíšek, Jakub Staník; spolupráce Tamara Vojtíšková, Tomáš Pevný, Diana Bevelaquová, Dong Thy Huang
Obestavěný prostor: 1245 m3
Zastavěná plocha: 125 m2
Užitná plocha: 334 m2
Hlavní dodavatel: AZ STAV Brno s.r.o.
Dodavatel interiéru: TARGET DESIGN s.r.o.
Zahradní architekt: Ateliér PAPAVER, s.r.o.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dětinské trvání na motivu trojúhelníku, ať se tam hodí nebo ne, ať je funkční nebo zcela nefunkční, pokazilo jinak velmi pěknou a invenční rekonstrukci. Autoři bohužel neumí příliš pracovat s detaily a materiály, protože mnohde je výsledkem nesoulad a přeplácanost. Pokud se díváte na zástup výrazných prvků a detailů, výsledkem je dort pejska a kočičky. Vrcholem je knihovna v obývacím prostoru, která je sice pěknou prací truhláře, ale jako knihovna je zcela nefunkční. V tomto případě mě okamžitě napadl Atelier 111 architekti, kteří umí narvat své stavby neuvěřitelným množstvím krásných detailů, ale vše je harmonické a dává to smysl.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    no sorry, ale to je fakt hrůza…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*