Vila v Lysolajích

Vila v Lysolajích

Praha-Lysolaje

(26. 1. 2018) TaK Architects

   
 
 
 
 

Vila v Lysolajích

Pozemek se mírně svařuje k jihu, přístup na něj je ze severní části – nabízel tedy ideální rozložení hmot stavby i dispozičního uspořádání.  Nachází se v zóně rodinné výstavby s návazností na bytové domy a okrajově na univerzitní areál. Dům je umístěn při severovýchodní hranici parcely, svou orientací a umístěním využívá morfologii terénu. Delší fasáda se otevírá jižním směrem do údolí velkorysou prosklenou částí přízemí. Předsazená část patra v jižní a západní části pak skýtá stínění i přístřeší terasy obrácené do zahrady.
Rodinný dům lze rozdělit na dvě části: přízemní, ze severu hmotnější část byla pojednána ve světlé omítce, nad ní se nachází část patra s přesahem nad jižním a západním půdorysem přízemí. Struktura dřevěného obložení patra vytváří drobnější detail, který se objevuje i na přístřešku vstupní části. Kompaktní hmotu patra na jižní straně rytmicky člení okna a posuvné stínící dřevěné panely. Převažující horizontální členění stavby podporuje krajinářský přístup se zachováním menšího měřítka objektu.
Z přání majitelů mít nadstandardní, komfortní a otevřenou vilu tedy vzešla dvoupodlažní obdélníková stavba s jednoduchými, ale působivými výrazovými prostředky, které ji odlehčují a činí transparentní: velkým prosklením, hladkou bílou omítkou a obkladem z dřevěných latí s distančními mezerami. „Záměrně jsme se omezili jen na tři materiály, a to jak v exteriéru, tak v interiéru. Hlavní roli v domě hrají průhledy všemi směry. Architekturu tvoří základní hmota a hra světla a stínu, která se stále mění,“ uvádí architekt Marek Tichý a dodává: „Obklad z dřevěných latí propouští světlo, vytváří dynamickou perforovanou strukturu podobnou koši. Tento plášť nám umožnil navrhnout řadu originálních detailů, které přispívají k čistotě architektonického výrazu. Například balkonové zábradlí a posuvné okenice, které splývají s plochou obkladu a neporušují jednolitost fasády.“
Dispoziční řešení odpovídá současným standardům – v přízemí se nachází společná obývací část, vstup a garáž, v patře soukromá zóna s ložnicemi. Zázemí, hlavní vstup, šatna a technická místnost jsou v přízemí „přidány“ k dvoupodlažní hmotě domu, takže působí jako nízká přístavba. Téměř celé přízemí zaujímá společná obývací část - obývací pokoj a kuchyňská zóna s jídelnou připomínají dvě spojité nádoby, které mohou být kdykoliv vzájemně odděleny nebo spojeny posuvnou stěnou. Jižní a západní fasáda, plně prosklené s bezrámovým zasklením, otevírají panoramatický výhled a vytvářejí dojem, že jste nedílnou součástí dění venku. V patře se nachází dětský pokoj a dvě velké ložnice se stinnou lodžií. Dům je plně podsklepen, v suterénu jsou umístěny skladové prostory a domácí fitness.

Konstrukce: Železobetonový stěnový systém doplňují dva sloupy v prostoru obývací místnosti v 1. NP. Vodorovné konstrukce tvoří železobetonové stropní desky. Základová deska o tloušťce. 200 mm je uložená na betonových pasech po obvodě objektu a pod vnitřní nosnou stěnou v 1. PP. Vnitřní mezipokojové stěny jsou z keramických tvarovek, nadpraží otvorů tvoří systémové keramické překlady. Instalace jsou vedeny v předstěnách. 
Schodiště bylo navrženo jako železobetonová prefabrikovaná ramena uložená přes akustickou izolaci pomocí ozubů na stropní desky a mezipodesty. Jednoplášťová plochá střecha má klasické pořadí vrstev, stejná skladba byla použita i na terase nad 1. NP, která je pochozí pro údržbu.
V rámci terénních úprav jsou u domu dvě opěrné stěny z gabionů.

Tisková zpráva

Autoři: TaK Architects - Ing. arch. Marek Tichý, Ing. arch. Jana Přibylová
Zastavěná plocha: 280 m2
Užitná plocha: 402 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 1. 2018 16:55:45. Re: Vila v Lysolajích. Grigorij Parma

 
 
 
 

26. 1. 2018 16:55:45. Re: Vila v Lysolajích. Grigorij Parma

  Hezký, nic neříkající baráček :-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz