Vila v Novém Jičíně

Vila v Novém Jičíně

Nový Jičín

(16. 10. 2015) Kamil Mrva

   
 
 
 
 

Vila v Novém Jičíně

Klient, který se již delší dobu zajímá o architekturu a oslovily jej některé z našich realizací v blízkém okolí, zakoupil mírně se svažující parcelu uprostřed nově vznikající individuální výstavby na okraji Nového Jičína. Jeho záměrem bylo realizovat rodinný dům s velkou gráží–dílnou, který by byl hmotově čistý a jednoduchý, prostorově velkorysý, poskytoval by rodině investora dostatečné soukromí a bylo by jej možno realizovat v maximální možné míře svépomocí. Stavba "svépomocí" v tomto případě nabyla poněkud jiného významu, neboť se nejednalo jen o obvyklou snahu ušetřit vedoucí k úsporným a často ne zrovna ideálním řešením. Naopak, klient přistupoval ke stavbě s nadšením a díky jeho manuální zručnosti si chtěl řadu postupů a technologií vlastnoručně vyzkoušet. Proto jsme jej na začátku našli v jeho, pro tuto stavbu zakoupeném bagru, následně jsme s údivem pozorovali, jak buduje složité prkenné bednění pro pohledové železobetonové konstrukce nebo obdivovali jím realizované detaily posuvné terasy kolem bazénu.
Pro zajištění soukromí a pohledové izolace vůči okolí jsme dům navrhli do terénního zářezu. Prostory pro bydlení rodiny se nachází v přízemí, patro navazující na ulici je využíváno jako garáž a dílna.
Nosná konstrukce je částečně železobetonová a částečně vyzdívaná z keramických tvárnic. Klient si přál ponechat železobetonové konstrukce v maximálním možné míře jako pohledové v co nejsurovějším stavu, proto je obvodová stěna realizována jako sendvič s vnější a vnitřní betonovou pohledovou vrstvou a tepelnou izolací uprostřed. Železobetonová je i segmentová podpora pod konzolou, v jejímž středu je exteriérová sprcha. Garáž–dílna je realizována jako montovaná ocelová konstrukce se zatepleným plechových pláštěm. Na podlaze jsou použity lité epoxidové a betonové stěrky.

Autorská zpráva
Foto: Studio Toast


Autor: Kamil Mrva - Kamil Mrva Architects, spolupráce Lenka Burešová, Jaroslav Holub
Projekt: 2011
Realizace 2013

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

 
 
 
 
49.5943251
18.0135356
Vila v Novém Jičíně

Vila v Novém Jičíně
Nový Jičín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 10. 2015 11:19:38. Re: Vila v Novém Jičíně. Jitka

 
 
 
 

18. 10. 2015 11:19:38. Re: Vila v Novém Jičíně. Jitka

  Zase stavba, která ve jménu zachování soukromí vůbec nekomunikuje s uličním prostorem a tím ho odlidšťuje.Podle předložených fotografií majitelé ulicí jen projedou do garáže a po zavření vrat je zbytek světa přestane zajímat. Přitom okolí vypadá jako na vesnici, kde se lidi přes ploty znají a potkávají.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz