Vila v Trnavě

Vila v Trnavě

Trnava, Slovensko

(8. 12. 2021) Ateliér Archstyl

   
 
 
 
 

Vila v Trnavě

Tento dům definuje kontrast „surových“ materiálů a atmosféry domova. Na první pohled působí jednoduše, ale uplatnili jsme tu řadu jedinečných řešení, téměř všechny prvky jsme navrhli na míru. Jeho vzhled určuje hra tvarů a materiálů; poměrně objemnou hmotu stavby jsme členili na snadno čitelné prvky v příjemném měřítku. Z ulice zaujme řešení fasády – okno pracovny vytvořilo šikminy, které symbolizují vizionářský styl práce. Omítka v imitaci betonu není tak nápadná, ale kromě pěkného vzhledu má i dobré tepelněizolační vlastnosti. Kombinovali jsme ji s cihlami, rámy oken jsou v antracitové barvě. Vrata do garáže s fasádou lícují, takže působí spíše jako alukobondový obklad. Součástí konceptu bylo také bezrámové sloupkové oplocení. Chrání soukromí, a přitom nabízí pohled do předzahrádky.

 
Zahradu jsme rozdělili na několik částí – okrasnou při pohledu z ulice, u bazénu a terasy je místo pro odpočinek. Jsou tu trvalky i travnatá plocha pro děti. Za domem byly vysazeny ovocné stromy. Z další strany jsou v zahradě ukryty technické prvky, jako například tepelné čerpadlo. Významnou část zahrady tvoří terasa, kterou je možno zastínit pomocí lamel nebo screenových rolet.
 
Také v interiéru dominují cihly a pohledový beton. Atmosféru dotváří dub na podlaze i na nábytku a precizně provedené detaily. Netradiční je řešení kuchyně: do hlavního obytného prostoru se otevírá čistou linou, za ní se skrývá další kuchyňská část v samostatné místnosti. Na ni navazuje spíž a komora, odkud se dá vyjít na technickou terasu.

Noční zóna domu se nachází v traktu chráněném od ulice, v druhém poschodí je pokoj pro hosty a pracovna. Technické místnosti a garáž jsou orientované k severozápadu.

Vzduchotechnika přivádí přes průduchy ve stěnách do interiérů čerstvý vzduch, který se ještě čistí ionizací. V letních měsících se využívá stropní chlazení. Abychom zlepšili akustiku prostoru, jsou na stěnách a stropech perforované panely s jemnou texturou.

Autorská zpráva

Autoři: Zoltán Horváth, Juraj Krč, Daniel Hanusz, Zuzana Horniakova

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

 
 
 
 
48.3709108
17.5833218
Vila v Trnavě

Vila v Trnavě
Trnava, Slovensko

Komentáře ke článku

 
 
 
 

10. 12. 2021 08:55:38. Re: Vila v Trnavě. Názor
11. 12. 2021 18:01:59. Re: Re: Vila v Trnavě. Jitka

 
 
 
 

10. 12. 2021 08:55:38. Re: Vila v Trnavě. Názor

  Archstyl, aneb když nemáš styl.
Asi tomu rozumím tak, že investor nemá absolutně pojem o architektuře a cit pro styl, ale zato má hdně peněz, za které očekává hodně muziky. Tak zkombinujeme dostupné materiály tak nějak aby to vypadalo barevně a hlavně draze. Investor si rochní, protože tam má vše co viděl u kamarádů a v televizi, architekt zamáčkne slzu a v kapse drtí v pěsti sevřený šek za projekt.

11. 12. 2021 18:01:59. Re: Re: Vila v Trnavě. Jitka

  :-) a to jsme ani neviděli půdorys.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz