Vila ve svahu

Vila ve svahu

Slaný

(13. 2. 2019) Jan Alex Řezáč

   
 
 
 
 

Vila ve svahu

Královské město Slaný a jeho centrum má charakteristický středověký urbanismus. Vývoj za jeho hradbami již tak kompaktní není a přechází do krajiny s ovocnými sady a vinicemi, které dominuje Slánská hora. V okrajové části města, kde se dříve nacházely vinice, vznikl malý soubor s rodinnými domy. Poslední nezastavěný pozemek měl trojúhelníkový tvar s převýšením přes tři metry. Byl dlouho na prodej a čekal na odvážného investora a jeho architekta. Pro někoho omezení, pro nás výzva, jak jej zastavět.

Investor našel zalíbení v domech ze dřeva a tuto technologii chtěl použít i u svého domu. Vzhledem k výraznému svahu musela být dřevostavba zkombinována s klasickou zděnou technologií. Hmota s nebytovými prostory, technickou místností, sklady a fotoateliérem, částečně zapuštěná do svahu, je vyzděná. Oproti tomu obytná hmota byla realizována jako montovaná dřevostavba z panelů vyrobených v hale. Schodiště vložené mezi hmoty vytváří předěl a zároveň funkční propojení mezi úrovní ulice a zahrady, která je o tři metry níže.
Fasády jsou omítnuty bílou, respektive šedou broušenou omítkou imitující beton. Interiér je střídmý, minimalistický. Vynikají v něm výrazné solitéry z dubu: schodiště, jídelní stůl a nábytek vyrobený na míru. Velkoformátová okna zajišťují kontakt se vzrostlou zelení a výhled na dominanty v okolí, Slánskou horu a klášterní kostel.

Autorská zpráva
Foto: Martin Kocich a archiv autora

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

 
 
 
 
50.2304622
14.0869439
Vila ve svahu

Vila ve svahu
Slaný

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz