Villa Atrium Bubeneč

Villa Atrium Bubeneč

Praha-Bubeneč

(10. 9. 2018) Pata & Frydecký Architekti

   
 
 
 
 

Villa Atrium Bubeneč

Novostavba reprezentuje moderní pojetí nadstandardní bytové výstavby, její asymetrické uspořádání umocňuje tmavá keramická fasáda a prosklené části, intuitivně vnímané jako nehmotné a prostupné V domě se nachází deset nadstandardních bytů. Každý z nich má individuální a komfortní dispozici a vysoký technologický standard.
Zajímavostí a zároveň výzvou byla samotná lokalita: čtvrť je typická vilovou zástavbou, jež reprezentuje architekturu posledních sta let. Autoři projektu měli do tohoto sousedství zakomponovat stavbu, která bude působit tradičně, ale zároveň s prvky současné estetiky, nesmělo být ubráno nic z technologického a vizuálního standardu. Prioritou projektu bylo vytvořit reprezentativní bydlení v klidné části širšího centra metropole. Vizuálně luxusní objekt nepostrádá intimitu, a to i díky malé kapacitě a vsazení do uličního prostoru. Akcentuje vysoký a individualizovaný standard hi-tech bydlení.
Stavba propojuje kontrasty: na první pohled je luxusní, konzervativní, geometricky strohá a robustní. Na druhý nekonformní, důvtipná, přívětivá a hřejivá.

Nepravidelný půdorys určuje hmota dvou budov, které spojuje prosklený krček s lávkami, schodištěm a výtahem. Vzájemné působení tmavé keramické fasády bytových domů a propojovací skleněné části vytváří výrazný dynamický prvek. Exteriér stavby kromě netradiční fasády definují velká okna, prosklené stěny, zapuštěné lodžie a balkony, jejichž střídání umocňuje vizuální efekt. Její hmota výškově graduje směrem k nároží, ustupující patro je v maximální míře prosklené, stejně jako schodišťový krček a zábradlí teras na ustupujících podlažích. Prosklené plochy s mírnou reflexí jsou vizuálně decentním a nerušivým partnerem masivně působícího obkladu z velkoformátových keramických tenkostěnných desek s dezénem kamene. Celek doplňují hliníkové rámy oken s žaluziemi.
Pro keramickou fasádu byl zvolen velkoformátový materiál ze slinuté keramiky, jehož tloušťka je pouhé 3 mm. Desky se na hliníkový rošt upevňovaly systémovým lepidlem přímo na staveništi, nebyly tedy instalovány běžným postupem zavěšením. Tento způsob aplikace vyžadoval preciznost, zručnost a obezřetnost. Finální fasádu domu tvoří obvodová stěna, tepelná izolace, difuzní fólie, provětrávaná mezera se systémovým kotvením a fasádní keramické desky. Stavba působí masivně a bytelně, zároveň hřejivě a komfortně. Vytváří protiváhu prosklených částí, jež vyvolávají vzdušný dojem.
V uličním prostoru byl zachován výrazný prvek oplocení s plnými rámy s ocelovými prvky, doplněný pásem keřů.

Založení objektu bylo realizováno na vrtaných pilotách; jejich délky se volily podle zatížení. Nad pilotami je železobetonová monolitická základová deska z vodostavebního betonu a společně s obvodovými suterénními stěnami tvoří tzv. bílou vanu. Piloty nejsou s deskou spojeny. V místě dojezdu výtahu je základová deska snížena.  

Tisková zpráva

Villa Atrium Bubeneč soutěží o titul STAVBA ROKU 2018. Hlasovat pro ni můžete během září na www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.

Investor: Codeco a.s.
Autor: PATA&FRYDECKÝ ARCHITEKTI s.r.o. – Ing. arch. Luboš Pata; spoluautoři Ing. arch. Michaela Havlíčková, Ing. arch. Daniel Piecuch; spolupráce m3m s.r.o. – Ing. Martin Kovařík, Ing. Ondřej Štumpour  (HIP); Pohl statika – Ing.Jan Pohl, Terra Florida - Ing. Radka Šimková (sadové úpravy); Šetelík Oliva s.r.o. (zdravotechnika); Uniklima Ing. M. Lučanský (VZT a chlazení); Ing. J. Mašata (vytápění); EL future s.r.o. (elektro, MaR); City Work s.r.o. Ing Jan Rab (požární bezpečnost)

Dodavatelé: Podzimek a synové s.r.o. – generální dodavatel; subdodavatelé Triangel s.r.o. (fasáda), Dosting, spol. s r.o. (okna), Omega 99 spol. s r.o. (teraco), BBA Monolit, s.r.o. (monolitické konstrukce), INBAU Kolín, s.r.o. (sádrokartonové konstrukce), Schindler CZ, a.s. (výtah), Profiflex s.r.o. (žaluzie, markýzy), Mogis s.r.o. (izolace, střechy), Kratochvíl parket profi, s.r.o. (dřevené podlahy), Hanák Forum, s.r.o. (interiérové dveře), Michal Mates ZTI (voda, kanalizace), K Mont Choceň, s.r.o. (ÚT), JOMA, spol. s r.o. (VZT, klima), Elektro-Uldrich, spol. s r.o.( elektroinstalace), Zahradnické úpravy s.r.o. (sadové úpravy, závlahy)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz