Vily v Divoké Šárce

Vily v Divoké Šárce

(21. 2. 2022) SENAA architekti

   
 
 
 
 

Vily v Divoké Šárce

Vily leží v Šáreckém údolí v klidné čtvrti tvořené rodinnými domy v zeleni. Pozemky mají tvar půlkruhového zálivu, výzvou bylo vyřešit převýšení až šesti metrů mezi horní ulicí a zahradou.


Základní kompozici hmot mají domy stejnou, liší se v dílčích částech jako je vstup, vjezd, venkovní opěrně stěny nebo schodiště.

Vchod je přes terasu do prostředního podlaží na galerii, odkud se otevírá pohled přes hlavní obytný prostor směrem do zahrady. V horním podlaží jsou tři ložnice a dvě koupelny, prostřední patro je vstupní a obsahuje ložnici rodičů, šatnu a koupelnu se saunou. Ve spodním patře jsou kuchyně, jídelna, obývací pokoj a místnost s domácím kinem. Hlavní výhled z domu je na protilehlý svah s kostelem sv. Matěje.

Spojujícím prvkem obou domů je důsledná práce s osazením na terén a zakomponování stavby do svahu, propojení zahrady pomocí betonových a ocelových schodišť. Velkoformátová dřevěná posuvná okna orientovaná na východ umožňují panoramatický výhled do okolí a propojují dům s terasou a zahradou.

Jednotícím prvkem typickým pro tuto lokalitu jsou tzv. hanspaulské ploty, které tvoří spárované zdivo z bílých cihel a dřevěná výplň. Nejen díky jejich důslednému použití domy dobře zapadly do svého okolí.

Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann


Autoři: Václav Navrátil, Jan Sedláček, Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 2. 2022 16:16:12. Re: Vily v Divoké Šárce. Lubor

21. 2. 2022 17:03:52. Re: Vily v Divoké Šárce. trAble

 
 
 
 

21. 2. 2022 16:16:12. Re: Vily v Divoké Šárce. Lubor

  Asi už jsem definitivně starej, ale já ještě pamatuju poučku ze skript, učebnic i publikací o architekruře, že velkej průběžnej vikýř je architektonickej zločin. Leč relativizovat je možný zjevně všecko a tak se dnes (někteří) architekti snaží obhajovat a rehabilitovat šumperáky či normalizační paneláky a ani jim to nepřijde blbý.
Zde uvedený vily jsou, podle mě, naprosto klasickým příkladem výstavby, kdy nás něco a někdo (patrně místní regulativ, doufám, že to nebyl jen nedostatek kuráže) donutí tvořit hmotu tradičního domu se sedlovou střechou, ale my tím jenom maskujeme zcela moderní design, kterému by mnohem víc slušela střecha plochá a přiznání tý modernosti naplno. Vznikne často (ne vždy, jsou i na tomto poli zdařilý realizace) neskutečnej kočkopes, kterej svou neschopnost se rozhodnout, co je vlastně za zvíře, křičí do světa už zdálky. Divný...

21. 2. 2022 17:03:52. Re: Vily v Divoké Šárce. trAble

  Přijde mi poněkud obtížné topit v krbu. S dřevem musím proběhnout troje dveře... Ale ono se tam asi bude topit jen tak na okrasu.

22. 2. 2022 17:08:48. Re: Vily v Divoké Šárce by se vůbec neměly stavět. Martin říha

  Divoká Šárka je jeden z pražských přírodních pokladů, které by měly zůstat v přírodním stavu, přístupné veřejnosti a nikdo by si je neměl privatizovat pro sebe.

27. 2. 2022 15:05:06. Re: Re: Vily v Divoké Šárce by se vůbec neměly stavět. Jakub

  Tohle není Divoká Šárka. Ale poměrně zastavěné údolí Horní Šárky. Autor článku/stavby se asi nevyzná v pražském místopise.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz