Vize modernosti

Vize modernosti

(29. 1. 2020) Nová kniha připomíná výjimečného, ale kontroverzního fotografa

 
 
 
 

Vize modernosti

(ČTK) - Svým fotografickým umem pomohl celosvětově proslavit vilu Tugendhat, v jeho životě jsou ale temné kapitoly, třeba spolupráce s rozvědkou nacistického Německa. Dílo brněnského fotografa Rudolfa Sandala mladšího mapuje nová kniha Vize modernosti připravená týmem Muzea města Brna. Zachycuje také jeho málo známý životní příběh, uvedl mluvčí muzea Michael Kalábek.

Sandalovo dílo patří k ozdobám architektonické sbírky Muzea města Brna. Jeho snímky podle odborníků precizně zachycují meziválečné stavby v Československu a často je publikoval tehdejší domácí a zahraniční odborný tisk i společenské žurnály.

Jako fotograf navazoval na stejnojmenného otce, který už v roce 1901 založil v Brně Atelier de Sandalo. Rudolf Sandalo mladší, jenž žil v letech 1899 až 1980, ateliér převzal v roce 1932. Věnoval se téměř výhradně fotografii architektury, příležitostně fotil módu či divadlo.

Od poloviny 30. let působil v Praze a v Německu, kde pracoval i pro Alberta Speera, dvorního architekta nacistického diktátora Adolfa Hitlera. V roce 1938 se stal agentem německé vojenské rozvědky Abwehr a za okupace obchodoval s židovským majetkem, zvláště s uměním a starožitnostmi.

V roce 1945 jej v Praze zatkli Sověti a deportovali do pracovního tábora v Gliwicích v Polsku. Je možné, že jim podepsal spolupráci. Od roku 1950 žil ve Frankfurtu nad Mohanem, kde působil jako fotograf a obchodník s uměním. V letech 1965 až 1975 spolupracoval podle zjištění autorů knihy pravděpodobně také s československou Státní bezpečností.

Fotografický odkaz Sandala podle odborníků zůstává mimořádně hodnotný. "Sandalo zcela porozuměl záměrům a vizím soudobých architektů. Dokázal ve svých fotografiích zachytit ducha modernosti jejich staveb," uvedl Jindřich Chatrný, spoluautor knihy, v roce 2018. Tehdy muzeum připravilo ze Sandalových fotek první komplexní výstavu.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o knize najdete na stránkách spilberk.cz.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz