Vítěz Matěj Štěpánek představil tvarově minimalistický koncept rozdělený do čtyř samostatných objektů s ústřední piazzettou. Porota, ve které zasedli mimo jiné historik architektury Zdeněk Lukeš a architekt David Vávra, ocenila promyšlené a kultivované řešení navazující na industriální tradici holešovické čtvrti. „Mým hlavním cílem nebylo navrhovat pompézní architekturu, ale vymyslet koncept, který by kulturně oživil tuto část města a lákal sem návštěvníky po celý rok. Dění se tedy neodehrává pouze v hlavní budově filharmonie, ale je rozptýleno i do okolních objektů a venkovních prostorů mezi nimi,“ říká Štěpánek o svém návrhu.
Porota ocenila, že se autoři zabývali širšími vztahy – vzhledem k umístění v cenné lokalitě na břehu Vltavy, nedaleko historického centra a potenciální budoucí zástavby v oblasti brownfieldu s plánovaným rozvojem. Studenti překvapivě dobře zvládli i složité řešení provozu Vltavské filharmonie.
„Od začátku nám bylo jasné, že budova filharmonie musí být dominanta, proto jsme stoupali do výšky. Další důležité aspekty pro nás byly živý parter a okolí, propojení s řekou a otevřenost budovy filharmonie, její propojení s každodenním životem. Inspirovalo nás rozmanité pražské panorama,“ popisuje projekt, který se umístil na druhém místě Matouš Pluhař. Pracoval na něm v autorském týmu s Martinem Holmanem, Ondřejem Pecháčkem a Jonášem Staníčkem. Porota v jejich návrhu uvítala podrobné a komplexní řešení včetně širších vztahů a pohledů ze vzdálených horizontů a koncept zástavby území Holešovice – Bubny.
Třetí příčku obsadili Max Fleischmann a Ondřej Fiedler. V hodnocení porotci vyzdvihli profesionální zpracování silného architektonického konceptu a odvahu v přístupu k danému tématu. „Návrh usiluje o tvorbu prostoru s vlastnostmi shromažďovat i jinak kulturně nezainteresovanou část společnosti a navádí k projekci kulturní činnosti do veřejného prostoru. Toho dosahuje zejména zastavěním téměř celého území a nabírá tak rozměru městského bloku,“ přibližují autoři hlavní myšlenku jejich konceptu.
Podrobné informace naleznete na stránkách soutěže.
Zdroj: FA ČVUT
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…