Vodní dům

Vodní dům

Hulice

(20. 4. 2018) Ateliér AND

   
 
 
 
 

Vodní dům

Určujícím faktorem architektonického pojetí byl kontext volné krajiny v okolí vodní nádrže Švihov. Objekt je navržen tak, aby přirozeně splynul s okolím. Jednoduchý přízemní dům je částečně zapuštěn do terénu, z vnějšku tvoří archetypální kamennou stavbu v krajině, jak ji známe již po staletí: hřbitovy obehnané kamennou zdí, kostely, hrady, statky, usedlosti. Objekty jasně a racionálně formulované, ale pro naše vnímání působící naprosto přirozeně. Tento archetyp intervence v krajině je ústředním motivem architektonického přístupu při návrhu Vodního domu. Veškeré prvky a detaily v exteriéru respektují myšlenku maximální jednoduchosti a čistoty, které jsou adekvátní danému prostředí a poslání objektu. Lapidárnost a racionalita exteriéru v kombinaci s respektem k okolí vyúsťuje v minimalismus, odmítající jakoukoliv exhibici.
Objekt vymezují kamenné gabionové stěny na obdélném půdorysu, uvnitř stěn je samotný dům a navazující atrium. Z atria může návštěvník vstoupit do vnitřní expozice nebo po subtilním ocelovém schodišti vystoupat na naučnou stezku kolem expoziční nádrže, mokřadu, suchého poldru a dalších zajímavostí. Atrium nabízí venkovní expozici s vodními hrátkami, fontánami a vodopádem. Ve dřevěné palubě jsou nerezová a betonová korýtka s proudící vodou, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet, jak funguje Archimédův šroub, nebo třeba pustit lodičku. Křivky vodních korýtek a herní vodní prvky vytvářejí kontrast k jednoduché architektuře domu. Jeho interiér také kontrastuje s minimalistickým pojetím exteriéru.

Autorská zpráva
Projekt byl zařazen mezi nominace České ceny za architekturu 2017


Autoři: AND spol. s r.o. – Ing. arch. Vratislav Danda, Ing. arch. Ondřej Smolík, Ing. arch. Jaromír Kosnar, Ing. arch. Radovan Kupka, Ing. arch. Pavel Ullmann

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz