Voliéra La Pampa

Voliéra La Pampa

Ostrava

(25. 10. 2021) AU Plan

   
 
 
 
 

Voliéra La Pampa

Do letošního 29. ročníku přehlídky Stavba roku 2021 bylo přihlášeno více než 90 neobyčejných staveb. Porota vybrala 33 realizací, které postoupily do užšího výběru a následně udělala deset titulů Stavba roku 2021 a 25 zvláštních cen. Cenu veřejnosti – CNN Prima News získala voliéra La Pampa. Ve veřejném hlasování získala neuvěřitelných 21 341 hlasů.
Voliéra je největší průchozí expozicí v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. Návštěvníci do ní mohou vstoupit a užít si bezprostřední blízkosti zvířat. Navržena byla jako symbolické spojení tří oblastí Argentiny: Espinalu, Monte a Pampy s odlišným podnebím i vegetací. Díky spolupráci architektů, stavebníků a zoologů bylo možné vytvořit prostředí, které je atraktivní pro návštěvníky a také příznivé k jeho okřídleným obyvatelům. Svérázná voliéra je domovem hejna kondorů havranovitých, ibisů šedokřídlých, dále jsou zde ostralky žlutozobé, kachny bronzovokřídlé, pisily americké a jeden zástupce savců morče divoké.

Elegantní, lehké a vzdušné tvarosloví voliéry tvoří na míru navržená nosná konstrukce promyšleného systému sloupů a táhel, založených na mikropilotech. Na nosný systém navazují zdánlivě levitující, téměř neviditelné stěny a zastřešení tvořené nerezovou splétanou sítí.

Voliérou vede klikatá stezka, přivádějící návštěvníky téměř na dosah ruky ptactvu, ale zároveň míjí a nenarušuje jejich klidové zóny. Stezku lemuje bohatá zeleň, kamenná návrší a mokřady, kde se ptáci cítí jako doma. Voliéra je zpřístupněna návštěvníkům včetně rodinám s dětmi i osobám se sníženou schopností pohybu prostřednictvím dvou bezbariérových vstupů z jihovýchodní a jihozápadní strany. Součástí vnitřní plochy voliéry je tzv. odstavná voliéra, která slouží k odchytu a následnému rozdělení ptáků do vnitřních ubikací dle chovatelských nároků a specifik. Jižní fasádu vnitřní voliéry tvoří kamenné bloky připomínající skalní útvar, který je klidovou zónou ptáků. Skladba zeleně byla navržena tak, aby připomínala charakter jihoamerické pampy a tamní mokřady.

Tisková zpráva

Projekt: AU plan, Carl Stahl & spol, s.r.o.
Dodavatel Stavby: Geosan Group a.s., Carl Stahl & spol, s.r.o.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.8209226
18.2625243
Voliéra La Pampa

Voliéra La Pampa
Ostrava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz