VPA: Penzion ve vesničce vinných sklepů Nechory

VPA: Penzion ve vesničce vinných sklepů Nechory

(13. 3. 2012) Záměrem stavebníka bylo rozšířit plochy stávajících vinných sklepů, využívaných jako restaurace a sklad archivního vína. Na toto podnikání má návaznost budova penzionu jako vlastní ubytovací kapacity pro návštěvníky, která je v suterénu přímo napojena na sklepy.

 
 
 
 

VPA: Penzion ve vesničce vinných sklepů Nechory

Záměrem stavebníka bylo rozšířit plochy stávajících vinných sklepů, využívaných jako restaurace a sklad archivního vína. Na toto podnikání má návaznost budova penzionu jako vlastní ubytovací kapacity pro návštěvníky, která je v suterénu přímo napojena na sklepy.

Penzion Nechory
Autoři: Michal Valert, Tomáš Petrášek (VPA)
Status: studie a projekt pro územní rozhodnutí
Projekt pro SP a pro provedeni stavby: atelier Opus

Autor fotografií: Pavel Veselý

Urbanistické řešení: Dvoupodlažní objekt penzionu se nachází ve vinici, za humny, záměrně odsazen od okolní zástavby, aby při svém větším měřítku působil soliterně, a drobnou zástavbu vinařské vesničky ponechal nedotčenou. Odsazením objektu od zástavby vznikají parkovací plochy, a reprezentační nástupní prostor. Hmota stavby je výslednicí hledání co nejefektivnějšího řešení dispozice z hlediska minimalizace zbytečných ploch a zároveň co nejkompaktnějšího hmotového řešení z hlediska minimálních tepelných ztrát, čímž bylo dosaženo pasivního standartu. Pultová střecha a rozdělení na dvě posunuté hmoty zdrobňují měřítko objektu. K návrhu penzionu patřila také dostavba sklepů navenek přiznaných dvěma vstupními objekty, které mají měřítko nadzemních vstupů do tradičních vinných sklípků.
 
Architektonické řešení: Objekt penzionu má jednoduché architektonické členění a moderní výraz. Svým členěním a detaily zachovává měřítko okolní zástavby. Dlouhá západní a východní fasáda je osazena představenou ocelovou konstrukcí, která stíní objekt, slouží jako venkovní balkony pokojů a zároveň je konstrukcí pro popínavé víno. Většina otvorů má tradiční proporce a měřítko - francouzská okna v téměř pravidelném rastru, místy nuančně okna s parapetem. Vstupní otvor je větší a rohový. Sklepy jsou postaveny místní tradiční technologií, jejich atmosféru dotváří pohledové cihelné zdivo.
Objekt má hladkou štukovou omítku v bílé barvě a střešní krytinu z šedého titanzinkového plechu. Okenní a dveřní rámy jsou dřevěné, v přírodní podobě. Představená stínicí konstrukce má ocelovou pozinkovanou nosnou konstrukci s dřevěnými výplněmi.
 
                                                                                                                                                                                                                    
nbsp;    
Dispoziční řešení: Vstup do objektu je na jižní, kratší straně fasády. Za ním následuje dvoupodlažní foyer s recepcí, kam je vyústěno schodiště a který je vizuálně propojen s konferenční místností, zapuštěnou částečně pod venkovní terén. Pokoje jsou řazeny po obou stranách chodby ústící do foyeru, tedy podél dlouhé západní a východní fasády. Na konci chodby mezi pokoji (v severní části objektu) je požární únikové schodiště s výstupem přímo na terén. Dispozice je výrazně modulově sjednocená. Několik modulů za recepcí zahrnuje technologické a provozní zázemí objektu. Stejný princip je v poschodí – v modulu pro jeden pokoj je zázemí pokojské, včetně výtahu a shozu prádla. Výtah vede také do suterénu s hlavní halou využívanou jako posezení po uzavření sklepů, do kterých se z haly také vstupuje. Sklepy jsou přístupné ještě také ze sklepů stávajících, z penzionu, z nadzemního vstupu pro cyklisty vedle parkoviště a z nadzemního vstupu s únikovým schodištěm před penzionem.


 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz