Vyhlídka Špička

Vyhlídka Špička

Tanvald, Liberecký kraj

(15. 7. 2021) Mjölk architekti

   
 
 
 
 

Vyhlídka Špička

Vyhlídka Špička se společně s brzy dokončenými vyhlídkami v Rokytnici nad Jizerou stane součástí cyklu pěti rozhleden a vyhlídek, které jsme za posledních deset let realizovali. Uzavře se tak dekáda našeho zkoumání staveb ve volné krajině, jednoho z velkých témat našeho studia. Různorodost konceptů vychází z odlišného přístupu k jednotlivým místům a dělá z celé série přehlídku architektonických forem, které vždy stojí na pečlivé analýze místa a opodstatnění jednotlivých návrhů.


Vyhlídka stojí na vrcholové skále Malého Špičáku a shlíží do údolí soutoku Desné a Kamenice. Dříve zde začínala Tanvaldská bobová dráha. Blízkost civilizace z ní dělá hojně navštěvovaný turistický cíl a zároveň definuje velmi specifické prostředí divočiny na předzahrádce města Tanvaldu.

Cílem návrhu bylo vytvořit drobnou, ale výraznou architekturu. Stavbu jemnou a neuchopitelnou jako kapka rosy, která se své skály sotva dotkne. Vyhlídka má tři tenké ocelové nohy a lesklý břich, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe. Zrcadlený obraz na zakřiveném povrchu je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Vyhlídka tu bude desítky let a navštíví ji tisíce lidi, ale každý si odnese jiný pocit pomíjivosti.

Autorská zpráva

Autoři: Mjölk architekti; spolupráce SIZ s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.7375286
15.3078824
Vyhlídka Špička

Vyhlídka Špička
Tanvald, Liberecký kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 7. 2021 17:19:03. Re: Vyhlídka Špička. Jitka

 
 
 
 

15. 7. 2021 17:19:03. Re: Vyhlídka Špička. Jitka

  Připomíná to sci-fi tripody.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz