Vyhlídková věž na Devínskej Kobyle

Vyhlídková věž na Devínskej Kobyle

Bratislava - Devínska Kobyla

(2. 9. 2021) Šebo Lichý architekti

   
 
 
 
 

Vyhlídková věž na Devínskej Kobyle

Věž stojí na vrcholu, který je nejvyšším bodem masivu Devínskej brány. Nachází se na průsečících oblíbených turistických tras.

Záměrem investora bylo vybudovat atraktivní stavbu s poměrně nízkým rozpočtem. Ke spolupráci při tvorbě návrhu jsme byli osloveni na základě referencí. V Dúbravce a Záhorské Bystrici je několik dalších našich projektů, takže máme zájem pomoci rozvoji této lokality.
Umístění věže na území hranic má symbolický význam prolínání kultur střední Evropy. Výhledy do třech sousedících států se pro nás staly základním motivem, věž má tři vyhlídkové plošiny v různých výškových úrovních. Ve fauně Devínské Kobyly se nachází také kudlanka nábožná, která svým tvarem připomíná architektonický výraz věže. Bílá barva stavby umožnila vyniknout její siluetě, z dálkových pohledů ji však činí téměř neviditelnou.
Do výšky 21,27 metrů se návštěvníci dostanou po 112 schodech. Krásné výhledy lákají nejen obyvatele blízkých městských částí.  

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Manina

Budova byla nominována v letošní soutěži CE ZA AR, kterou vyhlásila již po dvacáté Slovenská komora architektů. Na základě osobní prohlídky porota vybrala 21 staveb v šesti kategoriích. U tohoto domu porota ocenila, že je v krajině stavba, která uspokojuje jednu z našich základních potřeb – vidět do okolí a orientovat se v něm. Historicky je Děvín svědkem různých metamorfóz; je pravděpodobné, že současná vegetace je výsledkem dlouhodobé „kolonizace“ armádou Československé republiky se všemi negativními důsledky. Rozhledna je konstrukčně zajímavá, její prostorová choreografie umožňuje výhledy do všech stran. Díky transparentnosti konstrukce se návštěvník stává dynamickou součástí celé kompozice. Na pohyb rozhledna odpovídá mírným chvěním, takže tu máte pocit, že se vnášíte.

Investor: Mestská časť Devínska Nová Ves
Autoři: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Aleš Hradecký, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Denisa Pavkovček Šťastná; spolupráce Katarína Frivaldská, Júlia Jackulíková
Dodavatel konstrukce: INGSTEEL.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
48.1737498
16.9844742
Vyhlídková věž na Devínskej Kobyle

Vyhlídková věž na Devínskej Kobyle
Bratislava - Devínska Kobyla

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz