Vyhlídková věž na hradě Orlík

Vyhlídková věž na hradě Orlík

(17. 6. 2014) (ČTK) - V nejbližších dnech začne stavba vyhlídkové věže na zřícenině hradu Orlík v Humpolci. Točité schodiště vyhlídky bude stát vně vlastní věže a nijak nezasáhne do její statiky. Lidé by se měli poprvé rozhlédnout z vrcholu věže začátkem října. Vyhlídka zvýší turistickou atraktivitu Humpolce i jeho okolí, řekl ČTK starosta Jiří Kučera (ODS). Autorem projektu je architekt Martin Franěk (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Vyhlídková věž na hradě Orlík

(ČTK) - V nejbližších dnech začne stavba vyhlídkové věže na zřícenině hradu Orlík v Humpolci. Točité schodiště vyhlídky bude stát vně vlastní věže a nijak nezasáhne do její statiky. Lidé by se měli poprvé rozhlédnout z vrcholu věže začátkem října. Vyhlídka zvýší turistickou atraktivitu Humpolce i jeho okolí, řekl ČTK starosta Jiří Kučera (ODS). Autorem projektu je architekt Martin Franěk (doplněno Stavbaweb).


"Lidé uvidí například hrad Lipnici, horu Blaník, nejvyšší vrchol Pacovské pahorkatiny Strážiště, vrchy Křemešník a Čeřínek a navíc budou mít celý Humpolec jako na dlani,"
řekl Kučera. Turisté z vrcholu věže obsáhnou téměř celých 360 stupňů.

Zhotovitelem bude třešťská firma Strojírny Podzimek. Náklady podle Kučery dosáhnou 2,5 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. "Schodiště s podestami vyrobíme v dílnách, zatím předpokládáme, že bude složeno ze dvou částí. Montáž proběhne za pomoci autojeřábu během srpna přímo na místě," řekl ČTK vedoucí technického oddělení společnosti Karel Bambula. Vyhlídková věž by měla být dokončena do 30. září.

Podle Ilony Ampapové z telčského pracoviště Národního památkového ústavu není stavba v konfliktu se zájmy památkové péče a nepoškodí památkové hodnoty chráněné státem.

Lidé hlasovali o stavbě vyhlídkové věže v anketě na webu města nebo pomocí anketních lístků v informačním středisku. Podle Kučery se ankety zúčastnilo téměř 1200 hlasujících. "Ve fyzických dotaznících, které jsou průkazné, byla drtivá převaha souhlasných hlasů," řekl už dříve starosta.

Město se o stavbu vyhlídkové věže v areálu hradu Orlík snažilo už v minulých letech, kdy byl vypracován komplexní návrh na záchranu této středověké zříceniny. Uvažovalo se také o zřízení vyhlídky mimo hradní areál na Havlově kopci. Ukázalo se to ale jako značně komplikované kvůli majetkoprávním vztahům.

Doplněno Stavbaweb:
Návrh jihlavského architekta Martina Fraňka počítá se šroubovým schodištěm vně současné věže, které nijak nezasahuje do její statiky, a částečným dozděním jejího vrcholu.  Město se o stavbu vyhlídkové věže v areálu hradu Orlík snažilo už v minulých letech, kdy byl vypracován komplexní návrh na záchranu této středověké zříceniny. Uvažovalo se také o zřízení vyhlídky mimo hradní areál na Havlově kopci. Ukázalo se to ale jako komplikované kvůli majetkoprávním vztahům.
zdroj: ČTK, TZ 21.10.2013
vizualizace: www.mesto-humpolec.cz

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz