Výrobní hala Würth

Výrobní hala Würth

Nepřevázka

(3. 12. 2020) David Kraus

   
 
 
 
 

Výrobní hala Würth

Zadáním investora bylo dostavět další objekt skladu s vloženou administrativou a pomocnými technologickými provozy. Na první pohled běžné zadání logistické budovy, kterých je vedle dálnic mnoho. Zeptali jsme se sami sebe (a investora), zda lze takový dům postavit jinak, sice jako stroj, ale s duší uvnitř? Sklad jako dokonalý nástroj, perfektně fungující, dobře promazaná a seřízená mašina. WÜRTH MACHINE slovy Kraftwerku. Obchod, výroba, průmysl, racionalita, funkčnost, stejné jako produkce firmy, známé vysokou úrovní svých nástrojů, nářadí či mašinek. Připravit, odjistit, naložit, odvézt! 
Základem řešení je skloubení funkčních a prostorových požadavků se snahou o polidštění zadání, což bylo hlavní téma naší spolupráce. Rozměrnou hmotu skladu dělíme ve dvou osách. V ose y soustředíme za sebe funkce, které jsou od nového skladu požadovány: část administrativní, část pro skladování nebezpečných látek a hlavní část skladu. Celek tvoří základní funkční MODUL 20 x 95 m. Funkční modul je odlišen opláštěním AL šablonami ve firemních barvách. Osa x orientovaná V-Z je osa růstová. Lze vedle sebe skládat jak celý funkční modul, tak i jeho dílčí části. Všechny osy jsou rytmizovány po 5 m. Nosné prvky skeletu skladu mají rozpon 20 m, nosné prvky administrativy dovolují i při zachování otevřené dispozice 10 m. Z provozně dané bedny vyjíždí příď lodi, v níž je zázemí řidičů, jídelna a na střeše pak venkovní terasa pro zaměstnance.

Zvenku stroj, uvnitř ale pracují lidé. Lidé nejsou stroje, nelze je programovat, plně předvídat. Na tuto kontrastní charakteristiku reaguje interiér. Je to vyvažující element, prostředí bylo navrženo spíše obytně, s velkorysými relaxačně zábavními prvky. Velikostně a proporčně je dům členěn takto: kancelářské plochy 1500 m2 pro sto zaměstnanců (zhruba třetinu tvoří společné relaxačně komunikační plochy), sklad 5200 m2 pro 20 pracovníků, pomocné technologické provozy 1000 m2.

Veškeré stavební, nosné a konstrukční prvky ponecháváme viditelné, spatřujeme v nich přirozenou krásu a autentičnost, člověk uvnitř domu vidí, jak je dům staticky konstruován. Stejně nakládáme s technologiemi, lze vidět čím a jak dům topí, chladí, větrá, odvádí odpad. Orientační systém formou zábavného komiksu odkazuje na příběh Würthu, jakožto nadnárodní společnosti se svou historií.

Společné kanceláře mají po celé své délce různé fitness prvky, kde se lze při práci protáhnout, zacvičit si, odreagovat (neustále jsme apelovali, aby zde lidé cvičili, prý cvičí). Na hrazdách, žebřinách a bradlech visí boxovací pytle, TRX popruhy. Na volné betonové plochy je graffiti odkazující na výrobky investora. Obří kresba vrtáku je základním motivem pro velkou zasedací místnost a odlehčuje manažerskou atmosféru důležitých jednání. Pracujeme s vnitřní zelení, používáme známé materiály jinak: koberce na stěnách, syrové betonové stěrky, absence tzv. finálních podlah. Pracujeme se světlem shora, společnou otevřenou kancelář přisvětlujeme továrním způsobem. Výrobky, které investor vyrábí používáme jinak, v jiných, překvapivých souvislostech (brusný kotouč jako světlo). Nebo jako zednické nástroje – obtisky do omítky, přeplátovávání některých spojů brusnými kotouči. Některé stavebně technologické procesy jsme nechali pozastavit v jejich rozpracovanosti, pokud to šlo a klient to schválil, abychom tak zlevnili proces, nechali vyniknout technologii samotné či si prostě pro sebe přišli na něco nového. 

Vytvořili jsme velkorysé společenské prostory, kde lidé mohou pracovat mimo své pracovní místo, odpočívat, komunikovat, bavit se (a ano, baví se). Přiměli jsme investora, aby nešetřil na kancelářském nábytku, židle jsou Herman Miller Sayl, nábytek je upravitelný, umožňuje správnou a zdravou ergonometrii vzhledem k rozdílným výškám a váhám zaměstnanců. 

Spolupráce proběhla výjimečně dobře, pochvala Metrostavu za profesionální, přitom však lidsky zábavný proces a samozřejmě klientovi, který mohl jít snadnější cestou. Přesto však zvolil tuto. Nakonec se to snad všem vrátilo formou hezky prožitého společného roku života.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau, Filip Šlapal


Klient: WÜRTH, spol s.r.o.

Autor: Architektura, s.r.o., David Kraus, spolupráce: Alina Fornaleva, Miroslav Styk, Pavel Nikl 
Projekt: VMS projekt, s.r.o., Ing. Václav Steinheizl, Jiří Kárský 
Program: výroba, skladování, zázemí
Podlažní plocha: 7500 m2
Náklady: 200 milionů korun
Dodavatel: Metrostav, a.s., Divize 8, Ing. Michal Tvrdík, Ing. Martina Zahradníková, Ing. Jan Štoncner
Nábytek: Cre8, Michal Havrda
Orientační systém: Dominika Krausová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz