Výrobní hala Würth

Výrobní hala Würth

Nepřevázka

(3. 12. 2020) David Kraus

   
 
 
 
 

Výrobní hala Würth

Zadáním investora bylo dostavět další objekt skladu s vloženou administrativou a pomocnými technologickými provozy. Na první pohled běžné zadání logistické budovy, kterých je vedle dálnic mnoho. Zeptali jsme se sami sebe (a investora), zda lze takový dům postavit jinak, sice jako stroj, ale s duší uvnitř? Sklad jako dokonalý nástroj, perfektně fungující, dobře promazaná a seřízená mašina. WÜRTH MACHINE slovy Kraftwerku. Obchod, výroba, průmysl, racionalita, funkčnost, stejné jako produkce firmy, známé vysokou úrovní svých nástrojů, nářadí či mašinek. Připravit, odjistit, naložit, odvézt! 
Základem řešení je skloubení funkčních a prostorových požadavků se snahou o polidštění zadání, což bylo hlavní téma naší spolupráce. Rozměrnou hmotu skladu dělíme ve dvou osách. V ose y soustředíme za sebe funkce, které jsou od nového skladu požadovány: část administrativní, část pro skladování nebezpečných látek a hlavní část skladu. Celek tvoří základní funkční MODUL 20 x 95 m. Funkční modul je odlišen opláštěním AL šablonami ve firemních barvách. Osa x orientovaná V-Z je osa růstová. Lze vedle sebe skládat jak celý funkční modul, tak i jeho dílčí části. Všechny osy jsou rytmizovány po 5 m. Nosné prvky skeletu skladu mají rozpon 20 m, nosné prvky administrativy dovolují i při zachování otevřené dispozice 10 m. Z provozně dané bedny vyjíždí příď lodi, v níž je zázemí řidičů, jídelna a na střeše pak venkovní terasa pro zaměstnance.

Zvenku stroj, uvnitř ale pracují lidé. Lidé nejsou stroje, nelze je programovat, plně předvídat. Na tuto kontrastní charakteristiku reaguje interiér. Je to vyvažující element, prostředí bylo navrženo spíše obytně, s velkorysými relaxačně zábavními prvky. Velikostně a proporčně je dům členěn takto: kancelářské plochy 1500 m2 pro sto zaměstnanců (zhruba třetinu tvoří společné relaxačně komunikační plochy), sklad 5200 m2 pro 20 pracovníků, pomocné technologické provozy 1000 m2.

Veškeré stavební, nosné a konstrukční prvky ponecháváme viditelné, spatřujeme v nich přirozenou krásu a autentičnost, člověk uvnitř domu vidí, jak je dům staticky konstruován. Stejně nakládáme s technologiemi, lze vidět čím a jak dům topí, chladí, větrá, odvádí odpad. Orientační systém formou zábavného komiksu odkazuje na příběh Würthu, jakožto nadnárodní společnosti se svou historií.

Společné kanceláře mají po celé své délce různé fitness prvky, kde se lze při práci protáhnout, zacvičit si, odreagovat (neustále jsme apelovali, aby zde lidé cvičili, prý cvičí). Na hrazdách, žebřinách a bradlech visí boxovací pytle, TRX popruhy. Na volné betonové plochy je graffiti odkazující na výrobky investora. Obří kresba vrtáku je základním motivem pro velkou zasedací místnost a odlehčuje manažerskou atmosféru důležitých jednání. Pracujeme s vnitřní zelení, používáme známé materiály jinak: koberce na stěnách, syrové betonové stěrky, absence tzv. finálních podlah. Pracujeme se světlem shora, společnou otevřenou kancelář přisvětlujeme továrním způsobem. Výrobky, které investor vyrábí používáme jinak, v jiných, překvapivých souvislostech (brusný kotouč jako světlo). Nebo jako zednické nástroje – obtisky do omítky, přeplátovávání některých spojů brusnými kotouči. Některé stavebně technologické procesy jsme nechali pozastavit v jejich rozpracovanosti, pokud to šlo a klient to schválil, abychom tak zlevnili proces, nechali vyniknout technologii samotné či si prostě pro sebe přišli na něco nového. 

Vytvořili jsme velkorysé společenské prostory, kde lidé mohou pracovat mimo své pracovní místo, odpočívat, komunikovat, bavit se (a ano, baví se). Přiměli jsme investora, aby nešetřil na kancelářském nábytku, židle jsou Herman Miller Sayl, nábytek je upravitelný, umožňuje správnou a zdravou ergonometrii vzhledem k rozdílným výškám a váhám zaměstnanců. 

Spolupráce proběhla výjimečně dobře, pochvala Metrostavu za profesionální, přitom však lidsky zábavný proces a samozřejmě klientovi, který mohl jít snadnější cestou. Přesto však zvolil tuto. Nakonec se to snad všem vrátilo formou hezky prožitého společného roku života.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau, Filip Šlapal


Klient: WÜRTH, spol s.r.o.

Autor: Architektura, s.r.o., David Kraus, spolupráce: Alina Fornaleva, Miroslav Styk, Pavel Nikl 
Projekt: VMS projekt, s.r.o., Ing. Václav Steinheizl, Jiří Kárský 
Program: výroba, skladování, zázemí
Podlažní plocha: 7500 m2
Náklady: 200 milionů korun
Dodavatel: Metrostav, a.s., Divize 8, Ing. Michal Tvrdík, Ing. Martina Zahradníková, Ing. Jan Štoncner
Nábytek: Cre8, Michal Havrda
Orientační systém: Dominika Krausová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz