Vyšla nová kniha Sochy a města. Morava. Výtvarné umění ve veřejném prostoru 1945–1989

Vyšla nová kniha Sochy a města. Morava. Výtvarné umění ve veřejném prostoru 1945–1989

(20. 5. 2020) Kniha završila topografickou část projektu České umění 50. – 80. let ve veřejném prostoru, evidence, průzkumy a restaurování

   
 
 
 
 

Vyšla nová kniha Sochy a města. Morava. Výtvarné umění ve veřejném prostoru 1945–1989

Reprezentativní publikace mapuje vybraná díla socialistického období, která doplnila mezi lety 1945 – 1989 veřejný prostor měst i venkovských lokalit na Moravě. Umělecké realizace spojené s architektonickými a urbanistickými projekty jsou představeny na čtyřech stech stranách. V úvodní části čtenář najde obecněji zaměřené studie o fungování systému zakázek, politické kontrole umělecké tvorby, současné ochraně poválečného umění a o uměleckých centrech v jednotlivých regionech. Následuje rozsáhlý katalog doplněný barevnými fotografiemi, ve kterém je zařazeno 505 realizací. „Čtenář zde najde pomníky, sochy, reliéfy, mozaiky, sgrafita, grafické prvky ale i rané landartové realizace“ ozřejmuje za editorský tým Michaela Čadilová.    

Kniha završila topografickou část projektu České umění 50. – 80. let ve veřejném prostoru, evidence, průzkumy a restaurování financovaného MK ČR v rámci programu NAKI, na kterém v letech 2016-2019 spolupracovaly Univerzita Pardubice a VŠCHT Praha. Publikace navazuje na údaje databáze poválečného umění ve veřejném prostoru Sochy a města (https://sochyamesta.cz/zaznamy), která sleduje území celé České republiky a je veřejně přístupná od loňského roku.

Knihu je možné zakoupit v e-shopu Univerzity Pardubice.


tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz