Vyšla nová kniha Sochy a města. Morava. Výtvarné umění ve veřejném prostoru 1945–1989

Vyšla nová kniha Sochy a města. Morava. Výtvarné umění ve veřejném prostoru 1945–1989

(20. 5. 2020) Kniha završila topografickou část projektu České umění 50. – 80. let ve veřejném prostoru, evidence, průzkumy a restaurování

   
 
 
 
 

Vyšla nová kniha Sochy a města. Morava. Výtvarné umění ve veřejném prostoru 1945–1989

Reprezentativní publikace mapuje vybraná díla socialistického období, která doplnila mezi lety 1945 – 1989 veřejný prostor měst i venkovských lokalit na Moravě. Umělecké realizace spojené s architektonickými a urbanistickými projekty jsou představeny na čtyřech stech stranách. V úvodní části čtenář najde obecněji zaměřené studie o fungování systému zakázek, politické kontrole umělecké tvorby, současné ochraně poválečného umění a o uměleckých centrech v jednotlivých regionech. Následuje rozsáhlý katalog doplněný barevnými fotografiemi, ve kterém je zařazeno 505 realizací. „Čtenář zde najde pomníky, sochy, reliéfy, mozaiky, sgrafita, grafické prvky ale i rané landartové realizace“ ozřejmuje za editorský tým Michaela Čadilová.    

Kniha završila topografickou část projektu České umění 50. – 80. let ve veřejném prostoru, evidence, průzkumy a restaurování financovaného MK ČR v rámci programu NAKI, na kterém v letech 2016-2019 spolupracovaly Univerzita Pardubice a VŠCHT Praha. Publikace navazuje na údaje databáze poválečného umění ve veřejném prostoru Sochy a města (https://sochyamesta.cz/zaznamy), která sleduje území celé České republiky a je veřejně přístupná od loňského roku.

Knihu je možné zakoupit v e-shopu Univerzity Pardubice.


tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz