Výsledky 19. ročníku studentské soutěže Xella

Ve dnech 13. a 14. března vyvrcholil 19. ročník mezinárodní studentské soutěže vyhlášené vypisovatelem soutěže, společností Xella Slovensko a Xella CZ, které jsou lídry na trhu s pórobetonem. Tématem soutěže byl SM(ART) HOUSE – dům umění v bratislavské proluce.

První hlavní úlohou soutěžního zadání byl koncept urbanistického řešení Michalského příkopu v celé jeho délce, jeho zpřístupnění veřejnosti a revitalizace za účelem vytvoření nového atraktivního bezbariérového veřejného prostoru pro Bratislavany i turisty. Návrat Michalského příkopu do živého organismu města je věcí veřejnou a nad soutěží proto převzal záštitu primátor hlavního města Bratislavy doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc. a členkou poroty byla hlavní architektka Bratislavy Ing. arch. Ingrid Konrad.

Další úlohou zadání, jehož autorkou a zároveň odborným garantem soutěže je Ing. arch. Ľubica Selcová PhD., byl návrh domu umění SM(ART) HOUSE v proluce netradičně malých rozměrů na Župním náměstí, který by byl inspirativním místem pro všechny kulturní lidi mladé duchem. Zároveň i domem úsporným na spotřebu energie, inteligentním, efektivním, zkrátka „smart“ – jako flexibilní a nekonvenční moderní tvořivý prostor.

Letošní 19. ročník skončil vyhlášením výsledků soutěže na vernisáži výstavy soutěžních návrhů v Justiho síni bratislavského Primaciálního paláce za přítomnosti zástupců společnosti Xella Ing. Petra Markoviče a PaedDr. Hany Šimánové, hlavní architektky města Bratislava Ing. arch. Ingrid Konrad a děkanky Fakulty architektury STU doc. Ing. arch. Ľubicy Vítkové, PhD., jako zástupkyně školy, která měla v soutěži zastoupených nejvíce studentských projektů. „Pro nás architekty je taková architektonická soutěž svátkem. Protože je atraktivní nejen pro studenty, ale i pro porotce, kteří mohou nad pracemi společně meditovat, diskutovat, tříbit si názor na konkrétní lokalitu, která jakoby volá po změně, a díky takové soutěži je výzvou pro všechny, aby se s ní něco udělalo.“

Vernisáži studentských prací předcházelo dvoudenní zasedání mezinárodní poroty ve složení významných českých a slovenských architektů Ingrid Konrad, Aleše Brotánka, Ľubomíra Závodného, Jaromíra Kročáka, Ivana Kubíka, Ľubomíra Králika, Imricha Pleidela, Vlada Milunića, Petra Moravčíka v čele s předsedou Jánem Stempelem.

Na úvod vyhlášení výsledků studentské soutěže Peter Markovič poděkoval bratislavskému Magistrátu za podanou pomocnou ruku během celého průběhu soutěže. Dále poděkoval fakultám za podporu soutěžení, studentům a též porotcům za svědomité, odborné a korektní dvoudenní posuzování 66  zúčastněných návrhů z 12 škol architektury z Čech, Slovenska, Rakouska a Maďarska. Architekt Ján Stempel jako předseda mezinárodní soutěžní poroty ocenil Xellu za její soutěžní formu podpory a spolupráci mezi univerzitami. „Vybírání vítězných prací nebylo vůbec jednoduché. Během dvou dní si porotci prohlédli všechny práce, z nichž některé postoupily do prvního a druhého kola. Z těch jsme později vybrali 13 prací do předposledního kola, až jsme vybrali 6 projektů do posledního kola, z nichž jsme určili finální pořadí.“

Výsledky
1. cena: Bc. Lukáš Rešutík
(Stavební fakulta STU Bratislava, ved. práce: Ing. arch. Zuzana Nádaská, PhD., Ing. Terézia Miklóšiová, PhD.)
Hodnocení poroty (Vlado Milunić): „Porota u vítězného návrhu velmi vysoce ocenila jasný a stručný koncept řešení úlohy. V přízemí domu je zajištěn důstojný horizontální průchod včetně sochařského ztvárnění schodiště a náznaku vertikálního výtahu. Nad průchodem je variabilní vestavba mezi oběma štíty sousedních domů s vyhlídkovou terasou v nejvyšším patře, odkud může návštěvník domu pochopit širší kontext, ve kterém se nový dům nachází. Na jižní straně do klidové parkové proluky je dům citlivě vykonzolován, tak aby se zvětšila jeho uÅ£itná plocha. Na dobrý koncept je možné navázat dobrým rozpracováním.“
 
 
2. cena: Bc. Jakub Lenart, Bc. Ján Olexík, Bc. Matúš Gibala (Fakulta umění TU Košice)
Hodnocení poroty (Imrich Pleidel): „Návrh vnáša do priestorovej medzery v inak kompaktnej historickej štruktúre akcent v podobe výrazne vertikálne komponovanej hmoty – akéhosi signálu smerujúceho i do širšieho okolia. Prevýšenie vloženého objektu nad úroveň susediacich domov evokuje na jednej strane sochársky princíp „vztýčenia plastiky“, na druhej strane korešponduje s tzv. „hrebienkovou“ siluetou historickej zástavby. Ďalším silným princípom a prínosom návrhu je zakomponovanie vizuálneho prepojenia a inscenovania vnímania Michalské veže pri prechode pasážou v podobe vertikálne sa otvárajúceho priezoru do vnútorného mesta. Voľnou kompozíciou priznaných alebo skrytých okenných otvorov autorov vedú kultivovaný dialóg s fasádami okolitých budov.
Parter domu systémom ľahkej rámp a schodísk vhodne komunikuje a sprístupňuje priestor priekopy vrátanie ďalšieho vstupu do nej z mosta pri Barbakáne. Napriek jednoduchej archetypálnej forme umožňuje pomerne vysokú mieru variability a flexibility riešenia vnútorných priestorov i priečelí. Návrh má vysoký potenciál pre ďalšie rozvinutie pri prípadnom hľadaní budúceho riešenia zástavby v danej prieluke.“
 
2. cena: Bc. Jakub Lenart, Bc. Ján Olexík, Bc. Matúš Gibala (Fakulta umění TU Košice)
 
3. cena: Ivana Čobejová (Fakulta architektúry STU Bratislava)
Hodnocení poroty (Ľubomír Králik): „Ku konceptu: Autorka návrhu správne pochopila zmysel a význam miesta v oblúku stredovekej zástavby. Pochopila výnimočnosť miesta a potrebu jedinečnosti jej využitia. S ľahkosťou vkladá do prieluky éterický objekt, čisto kultúrneho obsahu. Vzdušné prepojenie interiéru a exteriéru vhodne ponúka účasť okolitých objektov na predstavení, divadelných, hudobných, či výtvarnej akcie. Otvára potenciál verejného priestoru ako súčasti akéhokoľvek umeleckého happeningu s jasným označením miesta. No zároveň uvoľňuje sieťovanou priehľadnou konštrukciou priehľady z Hurbanovho námestia na Michalskú vežu. Prezentácia myšlienky je čisto sofistikovaná a silno výtvarne podaná. Gratulujem!“
 
3. cena: Ivana Čobejová (Fakulta architektúry STU Bratislava)
 
4. místo: Lucia Klúčovská (Fakulta architektury STU Bratislava)
Hodnocení poroty (Peter Moravčík): „Návrh výrazne vybočil zo štandardného myslenia o pochopení domu na tejto špecifickej parcele. Dom chápe len ako štruktúru komunikačných, obslužných a účelových priestorov, vsadených do objemovej rezervy, vytvorenej prirodzenou tektonikou terénneho zlomu medzi hornou ulicou a priekopou. Najväčší potenciál miesta chápe práve v zachovaní existujúcej perforácie, ktorá je najvýraznejším signálom pre pochopenie diania v útrobách hustej staromestskej štruktúry. Perforáciu, ktorá akoby programovo zapadala do existujúceho systému prienikov do pevného venca uličnej štruktúry – v polohe pri Baťovi aj pri vyústení Klariskej ulice – navyše korunuje fascinujúci obraz Michalskej veže v nečakanej perspektíve. Intenzitu signálu podporilo aj pochopenie slepých štítových stien susedných domov ako platformy pre podporu ich scénografického účinku.
Neurobiť dom tam, kde sa jeho osadenie požaduje je odvážnym gestom sebavedomého myslenia. Už len podporiť ho presvedčivým neuťahaným grafickým vyjadrením, ktoré by jednoznačne predalo zaujímavý nápad.“
 
4. místo: Lucia Klúčovská (Fakulta architektury STU Bratislava)
 
5. místo: Bc. Lukáš Vargic (Stavební fakulta STU Bratislava, ved. práce: Ing. arch. Pavol Paňák)
Hodnocení poroty (Ivan Kubík): „Razantne vkladá do historickej rastlej urbanistickej štruktúry inovatívny prvok ‚vejárovitého klenotu‘ formou rozkmitanej veže kontajnerovitých objemov. Uzatvára líniu oblúkovitej klenbovej zástavby, aby ju v parteri otvoril = brána. Diskutabilné sú malé výšky podlaží pre rôzne funkcie a množstvo komplikovaných stavebno-technických detailov na hranici realizovateľnosti.“
 
5. místo: Bc. Lukáš Vargic (Stavební fakulta STU Bratislava, ved. práce: Ing. arch. Pavol Paňák)
 
6. místo: Adam Macejko, Damián Smetanka (Fakulta architektury STU Bratislava)
Hodnocení poroty (Jaromír Kročák): „Jedná se o přehledný a promyšlený koncept domu, vestavěného do proluky. Autor řeší nejenom objemové a dispoziční uspořádání ‚DOMU V DOMU‘, ale věnuje se podrobně též energetické stránce konceptu včetně pasivního využívání sluneční energie pomocí Trombeho stěn. Návrh bezbariérovosti pomocí obvodové rampy činí objekt atypickým a člení dispozici na ‚vnější a vnitřní prostory‘. Toto řešení je nápadité, ubírá ovšem z dispozice větší množství podlahové plochy, která by mohla být efektivně využita. Při zachování navrženého konceptu s rampou by bylo vhodné doplnit výtah, který by usnadnil transport artefaktů rozměrnějších předmětů do horních pater.
Architektonické pojetí objektu je střízlivě elegantní, prosté nevhodných excesů. Předností návrhu je transparentnost interiéru vůči venkovnímu prostředí. Stálo by za úvahu hmotu v příkopu odlehčit a dispozici více uvolnit.“
 
6. místo: Adam Macejko, Damián Smetanka (Fakulta architektury STU Bratislava)


Výstava soutěžních prací v Justiho síni Primaciálního paláce skončila 21. března, avšak před námi je další setkání s porotci, vítězi a oceněnými a jejich soutěžními návrhy v rámci slavnostního odevzdávání hlavních cen a cen slovenských a českých odborných médií, jakož i speciální ceny Společnosti Ferdinanda de  Martinenga, která byla udělena návrhu studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze Janu Rýparovi a Lucii Náhlovské, na které pracovali pod pedagogickým vedením doc. Ing. arch. Schlegera. Tuto speciální cenu přijde odevzdat předseda společnosti Peter Kurhajec společně se známým režisérem Dušanem Rapošem.

Soutěžní návrhy všech studentů budou k dispozici na webové stránce www.ytong.cz a je na každém návštěvníkovi stránky, zda a které z nich naplnily samotné motto soutěže, kterým jsou slova britského architekta Richarda Rogerse: „Naděje do budoucnosti má kořeny v paměti minulosti. Žádná vize do budoucnosti nemůže být formována bez odkazu na minulost. Minulost, současnost a budoucnost, paměť a vize se proplétají v jeden souvislý celek. V jasném pochopení minulosti spočívá naděje naší budoucnosti.“

Věříme, že výsledky soutěže napomohou skutečné revitalizaci tohoto historicky cenného a pro obyvatele i návštěvníky Bratislavy atraktivního staroměstského prostoru.
tisková zpráva, mi

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*