Výsledky architektonické soutěže na novou rozhlednu Hýlačku u Tábora

Výsledky architektonické soutěže na novou rozhlednu Hýlačku u Tábora

(7. 11. 2012) (ČTK) - Nová táborská rozhledna Hýlačka, kterou letos 1. ledna zničil požár, bude z betonu, nebo ocele. Klub českých turistů, jemuž dominantní věž s výhledem na celé Táborsko patřila, vypsal ve spolupráci s městem Tábor architektonickou soutěž. Porota vybrala tři návrhy, z nichž vzejde finální vítěz. Dva účastníci připravili projekt z betonové konstrukce a jeden z ocelové, řekl ČTK Radek Přílepek z Klubu českých turistů Tábor (KČT). Původně byla Hýlačka dřevěná.

 
 
 
 

Výsledky architektonické soutěže na novou rozhlednu Hýlačku u Tábora

(ČTK) - Nová táborská rozhledna Hýlačka, kterou letos 1. ledna zničil požár, bude z betonu, nebo ocele. Klub českých turistů, jemuž dominantní věž s výhledem na celé Táborsko patřila, vypsal ve spolupráci s městem Tábor architektonickou soutěž. Porota vybrala tři návrhy, z nichž vzejde finální vítěz. Dva účastníci připravili projekt z betonové konstrukce a jeden z ocelové, řekl ČTK Radek Přílepek z Klubu českých turistů Tábor (KČT). Původně byla Hýlačka dřevěná.

"Ale vzhledem k dnes platným požárním předpisům není možné zvolit opláštěnou dřevěnou konstrukci podobnou původní stavbě," uvedl Přílepek. Do architektonické soutěže přišlo 45 návrhů. Autoři prvních tří, z nichž vzejde vítěz, obdrželi finanční odměnu.

Přílepek uvedl, že náklady na stavbu se budou pohybovat od čtyř do 12 milionů Kč. Záleží na tom, kolik se KČT podaří shromáždit peněz. "Pokusíme se zažádat o dotaci, oslovujeme i některé potenciální partnery," řekl. Klub českých turistů vybral ve veřejné sbírce na obnovu Hýlačky půl milionu korun. Další část rozpočtu bude tvořit pojistná část za škodu, kterou požár způsobil. Klub neuvažuje o tom, že by si na stavbu vzal úvěr. Projekt podle Přílepka nezaručuje návratnost vložených financí, proto by KČT neměl z čeho půjčku splácet.

Přílepek zatím přesně neví, kdy stavba nové Hýlačky začne. Kvůli čerpání pojistky však musí být zahájena nejpozději do tří let od požáru. "Věříme ale, že to zvládneme dřív," uvedl.

Před požárem měřila Hýlačka 18 metrů s vyhlídkou v 11 metrech. Nová rozhledna by měla být vyšší a vyhlídka bude umístěna v 25 metrech. Lednový požár Hýlačky způsobil škodu milion korun. Příčina vzniku ohně zatím není známá. Pravděpodobně šlo ale o cizí zavinění, řekl ČTK policejní mluvčí Miroslav Doubek. "Na vyšetření případu ale zatím stále ještě pracujeme," uvedl.

Hýlačka byla postavena v roce 1920 ve tvaru husitské hlásky podle projektu Theodora Petříka za tehdejších 45.000 korun. Stavba se těšila přízni donátorů. Za druhé světové války ji zabrali Němci a zřídili na ní leteckou pozorovatelnu. Za socialismu, kdy byl KČT zrušen, ji užíval Svazarm, který v ní měl radiostanici. Obnovy se rozhledna dočkala až po roce 1990, kdy ji stát turistům vrátil. V roce 1995 byla prohlášena kulturní památkou. Na její vyhlídkovou plošinu ročně vystoupalo kolem 2000 lidí.

1. cenaDoplněno Stavbaweb:
Výsledky ARCHITEKTONICKÉ SOUTĚŽE na zpracování soutěžního návrhu řešení stavby ROZHLEDNA HÝLAČKA
v katastrálním území Horky u Tábora - příměstská část Větrovy a na vyhledání budoucího zpracovatele úplné projektové dokumentace

Hodnotící zasedání soutěžní poroty se konalo ve dnech 06.09. 2012 – 07.09. 2012 v zasedací místnosti v budově matriky MěÚ Tábor, Žižkovo náměstí č.p. 7, Tábor.
Soutěžní porota dne 07.09. 2012 rozhodla o udělení cen a odměn následovně:

1. C E N A
ve výši 60.000,- Kč -
SOUTĚŽNÍ NÁVRH č. 40
Autor návrhu: Ing. Ladislav Mládek, Tábor
Spolupracující osoby: Bc. Jan Vybíral, Libor Mládek
Hodnocení návrhu: Detailně propracovaný a promyšlený návrh s koncepcí využití
účinků světla v interiéru a vazbou na využití okolí. Novými výrazovými prostředky reflektuje původní
tvar a charakter rozhledny Hýlačka. S minimálními prostředky bylo dosaženo výtvarně a funkčně
výrazné stavby. Trvanlivá a bezúdržbová stavba. Nejedná se pouze o fádní betonovou stavbu a
obvodový plášť je oživen aplikací skleněných prvků.

2. C E N A
ve výši 40.000,- Kč -
SOUTĚŽNÍ NÁVRH č. 29
Autor návrhu: Ing. arch. Michal Bartošek, Praha 6
Spoluautor: Ing. arch. Lucie Galiová
Hodnocení návrhu: Architektonicky čistý tvar rozhledny, minimálními prostředky
dosahuje maximálního účinku. Pozitivem je jednoduchost a jednoznačnost návrhu.

3. C E N A
ve výši 20.000,- Kč -
SOUTĚŽNÍ NÁVRH č. 31
Autor návrhu: Ing. arch. David Grygar, Praha - Hostavice
Spoluautoři: Ing. arch. Pavla Kosová, Ing. arch. Martin Kocich
Spolupracující osoby: Marek Raab, Antonín Baďura
Hodnocení návrhu: Konstrukčně zajímavý objekt, který působí transparentně nad
úrovní vzrostlé zeleně. Zajímavě pojednaný obvodový plášť zázemí s otiskem dramatického konce
původní rozhledny.

ODMĚNA
ve výši 5.000,- Kč - SOUTĚŽNÍ NÁVRH č. 44
Autor návrhu: Architektonický ateliér 2H s.r.o. – Ing. arch. Jan Hořejší, Praha 5
Spoluautor: Ing. arch. Vít Podráský
Hodnocení návrhu: Návrh je architektonicky jednoduchá stavba s nápaditým otiskem
původní stavby ve skutečné velikosti na opláštění.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz