(ČTK) – Výstaviště Flora Olomouc dokončilo opravu hlavního pavilonu A, která trvala zhruba rok a stála 270 milionů korun. Opravený pavilon bude otevřen v pátek, kdy je v jeho prostorách naplánováno zahájení první letošní výstavy Tourism Expo. Bude sloužit také k pořádání kulturních a sportovních akcí, řekl novinářům ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř.
Rekonstrukce pavilonu A, který byl otevřen v roce 1967, začala loni v lednu. Výstaviště Flora poté muselo změnit organizaci výstavnických akcí. Například mezinárodní výstava květin Flora, která je jeho vlajkovou lodí, byla provizorně přesunuta do pavilonů G a H a zahradnické trhy se celé odehrály na venkovních plochách výstaviště. Některé výstavy kvůli zavřenému pavilonu A zaznamenaly úbytek vystavovatelů i návštěvníků.
Výstaviště Flora nyní díky modernizaci hlavního pavilonu podle Uhlíře zvýšilo komfort a rozšířilo paletu služeb pro vystavovatele i návštěvníky. Výstavní plocha opraveného pavilonu A činí celkem 3500 metrů čtverečních a může být zvýšena až o 1000 metrů čtverečních.
"Díky modernizace a rozšíření ploch tak bude areál moci nabídnout i další služby, které dosud nebyly v nabídce z důvodu nevyhovujících prostor. Jedná se především o pořádání společenských akcí, koncertů, konferencí či sportovních akcí menšího rozsahu," uvedl Uhlíř, podle kterého by se návštěvnost výstav měla letos vrátit na obvyklou úroveň.
Původní odhady hovořily o tom, že rekonstrukce pavilonu A bude stát až 420 milionů korun, nakonec ale přišla na 270 milionů korun. Část nákladů pokryla dotace z evropských fondů. "Úspora při výběrovém řízení byla opravdu dramatická, ale kvalita prací odpovídá původnímu předpokladu, takže není to o tom, že stavíme co nejlevněji na úkor kvality," řekl náměstek primátora Martin Major (ODS). Zkušební provoz administrativní části v sousedství pavilonu A bude zahájen na přelomu března a dubna.
Podle primátora Martina Novotného (ODS) chátrající hlavní pavilon A dlouhá léta nebyl chloubou výstaviště. "Podařilo se citlivě zachovat estetiku 60. let, která ještě podle mě v české architektuře patřila k těm lepším. Zároveň se podařilo dostavět zázemí, které Flora dlouhá léta potřebovala a neměla," zhodnotil rekonstrukci Novotný.
Společnost Výstaviště Flora Olomouc založila v roce 2000 olomoucká radnice, která je stoprocentním vlastníkem firmy. Historie výstaviště se datuje od roku 1966, kdy vznikla rozpočtová organizace Olomoucké výstavní sady.
Doplněno Stavbaweb:
Název investiční akce: Rozvoj Výstaviště Flora
(rozděleno na 4 stavby: rekonstrukce pavilonu A, dostavba pavilonu A + novostavba administrativní budovy, příjezdová komunikace, parkoviště)
Autor: Petr Brauner
Projektant: Sdružení Flora (členové sdružení Stavoprojekt, a.s., a Alfaprojekt, a.s.)
Zhotovitel: Gemo Olomouc, s.r.o.
Zahájení díla: leden 2013
Dokončení díla: duben 2014
Celkové náklady: 210 mil. Kč (vč. DPH)
Dotace z ROP Střední Morava: 40 %
Výstaviště Flora Olomouc – rekonstrukce pavilonu A – webové kamery
Podrobné informace o rekonstrukci a dostavbě Pavilonu A naleznete ZDE.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.