Výstavní galerie

Výstavní galerie

Na Zahradách 2186, Rožnov pod Radhoštěm

(16. 7. 2020) Karel Janča

   
 
 
 
 

Výstavní galerie

V bezprostřední blízkosti centrálního rožnovského náměstí stojí drobná hrázděná stavbička. Říká se jí altán, pamatuje doby rožnovského lázeňství. Tehdy v ní byl umístěn provoz inhalatoria. Ke konci předešlého režimu zde probíhaly schůzky zájmových kroužků. Rozpadající se objekt začátkem devadesátých let odkoupili od města mladí manželé – sochař a architektka a přetvořili jej na výstavní galerii. Po první výstavě v roce 1994 zjistili, že prostor není zcela vhodný pro tento záměr a tak tu vznikla prodejní galerie orientovaná převážně na produkty uměleckého kovářství. Sen o výstavbě galerie moderního umění však zůstal. Ten se začal pomalu naplňovat, když se manželům v novém tisíciletí podařilo od města koupit přilehlý pozemek. Z celkového konceptu nové galerie obkličující altán je nyní realizován první díl mozaiky – STAGE GARDEN gallery.
Vznikl nový, důstojný, nejen vnitřní ale i vnější prostor, kde mohou manželé nabídnout návštěvníkům další díl své umělecké osvěty, kterou obohacují město a do kterého přivádějí významné umělce s nadregionálním či dokonce zahraničním přesahem.
Objekt nové galerie stojí za zmiňovaným altánem až v druhé frontě a hlásí se o slovo svou vykukující věží s dominantním velkoplošným bezrámovým rohovým oknem – svítícím okem. Objektu byl záměrně dán asketický výraz, který tvoří neutrální pozadí pro vystavovaná díla, tedy pro to, o co běží především. Důležitou roli v celkovém výrazu sehrává vstupní portál s jednoduchým základním kompozičním členěním otvorů a zapuštěným vstupem, stejně jako křehké okenice – posuvné stínicí plechové panely s vypalovanými figurativními motivy, které jsou uměleckým dílem a trvalou součástí expozice. Hra světel, slunce a stínů na bílé hmotě je tak umocněna nejen na vnější tváři budovy, ale i v interiéru. Dodává výstavní expozici další napínavou tajemnou měnící se atmosféru.
Dispozice je pojata jako jeden výstavní prostor dělený mobilními paravány s vestavěným blokem prostorů hygienického a technického zázemí.
Neméně podstatnou výtvarnou výrazovou roli sehrává také okolní parter a jeho vymezení plotem z betonových zdí, vypalovaných plechových panelů a živého oplocení.


Novostavba je pojata jako zděný stěnový jednovrstvý konstrukční systém z keramických tvárnic s vnitřními železobetonovými a ocelovými sloupy a se stropními železobetonovými monolitickými deskami. Založena je na základových betonových pasech a patkách. Střešní krytinu plochých střech tvoří povlaková hydroizolace z měkčeného PVC krytá kačírkem.
Vnitřní podlaha je betonová, povrchově leštěná. Vnější zpevněné plochy jsou betonové monolitické s povrchovou úpravou kartáčováním. Výplně otvorů jsou hliníkové.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Sobotka, Natálie Jančová, Ing. Petr Kolmačka

 

Investor: akad. arch. Ingrid Kitzbergerová, akad. soch. Igor Kitzberger
Autor: Ing. arch. Karel Janča; spolupráce akad. arch. Ingrid Kitzbergerová, MgA. Ivana Štenclová (návrh okenic a plotových dílců)
Projektant: Martin Kaňák
Plocha stavebních pozemků: 1326 m2
Zastavěná plocha: 192,3 m2
Podlahová plocha: 163,4 m2
Obestavěný prostor: 1035 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 7. 2020 18:55:34. Skvělé!. Ing.akad.arch. Dagmar Kovalčíková

16. 7. 2020 20:10:27. Re: Výstavní galerie. Ted

17. 7. 2020 12:14:50. Re: Výstavní galerie. BlueBoss

 
 
 
 

16. 7. 2020 18:55:34. Skvělé!. Ing.akad.arch. Dagmar Kovalčíková

  Pilně sleduji dění v mém rodném městě a mám velkou radost, jak se Rožnov má "k světu". Loni jsem Rožnov po 51 letech od maturity znovu navštívila. Okouzlilo mě leccos, ale výstavní galerie mě přímo omráčila svou originalitou a nápaditostí. Okenice a plotové díly mě doslova vyrazily dech. Mám takový matný dojem, že tam altán stál a i kdyby ne, tak jako spojení starého a nového je to dokonalé. Gratuluji Vám k tak podařenému dílu a už se MOC těším na návštěvu nějaké výstavy ve Vaší galerii, až se mi zase podaří přijet do Rožnova. Kam se na Rožnov "hrabe" Praha!


16. 7. 2020 20:10:27. Re: Výstavní galerie. Ted

  Proč radši nezbourali ten altán?

17. 7. 2020 12:14:50. Re: Výstavní galerie. BlueBoss

  Takovou galerii si Kitzbergerovi zaslouží. Díky památkářům za osvícený přístup.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz