Výstavní galerie

Výstavní galerie

Na Zahradách 2186, Rožnov pod Radhoštěm

(16. 7. 2020) Karel Janča

   
 
 
 
 

Výstavní galerie

V bezprostřední blízkosti centrálního rožnovského náměstí stojí drobná hrázděná stavbička. Říká se jí altán, pamatuje doby rožnovského lázeňství. Tehdy v ní byl umístěn provoz inhalatoria. Ke konci předešlého režimu zde probíhaly schůzky zájmových kroužků. Rozpadající se objekt začátkem devadesátých let odkoupili od města mladí manželé – sochař a architektka a přetvořili jej na výstavní galerii. Po první výstavě v roce 1994 zjistili, že prostor není zcela vhodný pro tento záměr a tak tu vznikla prodejní galerie orientovaná převážně na produkty uměleckého kovářství. Sen o výstavbě galerie moderního umění však zůstal. Ten se začal pomalu naplňovat, když se manželům v novém tisíciletí podařilo od města koupit přilehlý pozemek. Z celkového konceptu nové galerie obkličující altán je nyní realizován první díl mozaiky – STAGE GARDEN gallery.
Vznikl nový, důstojný, nejen vnitřní ale i vnější prostor, kde mohou manželé nabídnout návštěvníkům další díl své umělecké osvěty, kterou obohacují město a do kterého přivádějí významné umělce s nadregionálním či dokonce zahraničním přesahem.
Objekt nové galerie stojí za zmiňovaným altánem až v druhé frontě a hlásí se o slovo svou vykukující věží s dominantním velkoplošným bezrámovým rohovým oknem – svítícím okem. Objektu byl záměrně dán asketický výraz, který tvoří neutrální pozadí pro vystavovaná díla, tedy pro to, o co běží především. Důležitou roli v celkovém výrazu sehrává vstupní portál s jednoduchým základním kompozičním členěním otvorů a zapuštěným vstupem, stejně jako křehké okenice – posuvné stínicí plechové panely s vypalovanými figurativními motivy, které jsou uměleckým dílem a trvalou součástí expozice. Hra světel, slunce a stínů na bílé hmotě je tak umocněna nejen na vnější tváři budovy, ale i v interiéru. Dodává výstavní expozici další napínavou tajemnou měnící se atmosféru.
Dispozice je pojata jako jeden výstavní prostor dělený mobilními paravány s vestavěným blokem prostorů hygienického a technického zázemí.
Neméně podstatnou výtvarnou výrazovou roli sehrává také okolní parter a jeho vymezení plotem z betonových zdí, vypalovaných plechových panelů a živého oplocení.


Novostavba je pojata jako zděný stěnový jednovrstvý konstrukční systém z keramických tvárnic s vnitřními železobetonovými a ocelovými sloupy a se stropními železobetonovými monolitickými deskami. Založena je na základových betonových pasech a patkách. Střešní krytinu plochých střech tvoří povlaková hydroizolace z měkčeného PVC krytá kačírkem.
Vnitřní podlaha je betonová, povrchově leštěná. Vnější zpevněné plochy jsou betonové monolitické s povrchovou úpravou kartáčováním. Výplně otvorů jsou hliníkové.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Sobotka, Natálie Jančová, Ing. Petr Kolmačka

 

Investor: akad. arch. Ingrid Kitzbergerová, akad. soch. Igor Kitzberger
Autor: Ing. arch. Karel Janča; spolupráce akad. arch. Ingrid Kitzbergerová, MgA. Ivana Štenclová (návrh okenic a plotových dílců)
Projektant: Martin Kaňák
Plocha stavebních pozemků: 1326 m2
Zastavěná plocha: 192,3 m2
Podlahová plocha: 163,4 m2
Obestavěný prostor: 1035 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 7. 2020 18:55:34. Skvělé!. Ing.akad.arch. Dagmar Kovalčíková

16. 7. 2020 20:10:27. Re: Výstavní galerie. Ted

17. 7. 2020 12:14:50. Re: Výstavní galerie. BlueBoss

 
 
 
 

16. 7. 2020 18:55:34. Skvělé!. Ing.akad.arch. Dagmar Kovalčíková

  Pilně sleduji dění v mém rodném městě a mám velkou radost, jak se Rožnov má "k světu". Loni jsem Rožnov po 51 letech od maturity znovu navštívila. Okouzlilo mě leccos, ale výstavní galerie mě přímo omráčila svou originalitou a nápaditostí. Okenice a plotové díly mě doslova vyrazily dech. Mám takový matný dojem, že tam altán stál a i kdyby ne, tak jako spojení starého a nového je to dokonalé. Gratuluji Vám k tak podařenému dílu a už se MOC těším na návštěvu nějaké výstavy ve Vaší galerii, až se mi zase podaří přijet do Rožnova. Kam se na Rožnov "hrabe" Praha!


16. 7. 2020 20:10:27. Re: Výstavní galerie. Ted

  Proč radši nezbourali ten altán?

17. 7. 2020 12:14:50. Re: Výstavní galerie. BlueBoss

  Takovou galerii si Kitzbergerovi zaslouží. Díky památkářům za osvícený přístup.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz