Výstavní galerie

Výstavní galerie

Na Zahradách 2186, Rožnov pod Radhoštěm

(16. 7. 2020) Karel Janča

   
 
 
 
 

Výstavní galerie

V bezprostřední blízkosti centrálního rožnovského náměstí stojí drobná hrázděná stavbička. Říká se jí altán, pamatuje doby rožnovského lázeňství. Tehdy v ní byl umístěn provoz inhalatoria. Ke konci předešlého režimu zde probíhaly schůzky zájmových kroužků. Rozpadající se objekt začátkem devadesátých let odkoupili od města mladí manželé – sochař a architektka a přetvořili jej na výstavní galerii. Po první výstavě v roce 1994 zjistili, že prostor není zcela vhodný pro tento záměr a tak tu vznikla prodejní galerie orientovaná převážně na produkty uměleckého kovářství. Sen o výstavbě galerie moderního umění však zůstal. Ten se začal pomalu naplňovat, když se manželům v novém tisíciletí podařilo od města koupit přilehlý pozemek. Z celkového konceptu nové galerie obkličující altán je nyní realizován první díl mozaiky – STAGE GARDEN gallery.
Vznikl nový, důstojný, nejen vnitřní ale i vnější prostor, kde mohou manželé nabídnout návštěvníkům další díl své umělecké osvěty, kterou obohacují město a do kterého přivádějí významné umělce s nadregionálním či dokonce zahraničním přesahem.
Objekt nové galerie stojí za zmiňovaným altánem až v druhé frontě a hlásí se o slovo svou vykukující věží s dominantním velkoplošným bezrámovým rohovým oknem – svítícím okem. Objektu byl záměrně dán asketický výraz, který tvoří neutrální pozadí pro vystavovaná díla, tedy pro to, o co běží především. Důležitou roli v celkovém výrazu sehrává vstupní portál s jednoduchým základním kompozičním členěním otvorů a zapuštěným vstupem, stejně jako křehké okenice – posuvné stínicí plechové panely s vypalovanými figurativními motivy, které jsou uměleckým dílem a trvalou součástí expozice. Hra světel, slunce a stínů na bílé hmotě je tak umocněna nejen na vnější tváři budovy, ale i v interiéru. Dodává výstavní expozici další napínavou tajemnou měnící se atmosféru.
Dispozice je pojata jako jeden výstavní prostor dělený mobilními paravány s vestavěným blokem prostorů hygienického a technického zázemí.
Neméně podstatnou výtvarnou výrazovou roli sehrává také okolní parter a jeho vymezení plotem z betonových zdí, vypalovaných plechových panelů a živého oplocení.


Novostavba je pojata jako zděný stěnový jednovrstvý konstrukční systém z keramických tvárnic s vnitřními železobetonovými a ocelovými sloupy a se stropními železobetonovými monolitickými deskami. Založena je na základových betonových pasech a patkách. Střešní krytinu plochých střech tvoří povlaková hydroizolace z měkčeného PVC krytá kačírkem.
Vnitřní podlaha je betonová, povrchově leštěná. Vnější zpevněné plochy jsou betonové monolitické s povrchovou úpravou kartáčováním. Výplně otvorů jsou hliníkové.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Sobotka, Natálie Jančová, Ing. Petr Kolmačka

 

Investor: akad. arch. Ingrid Kitzbergerová, akad. soch. Igor Kitzberger
Autor: Ing. arch. Karel Janča; spolupráce akad. arch. Ingrid Kitzbergerová, MgA. Ivana Štenclová (návrh okenic a plotových dílců)
Projektant: Martin Kaňák
Plocha stavebních pozemků: 1326 m2
Zastavěná plocha: 192,3 m2
Podlahová plocha: 163,4 m2
Obestavěný prostor: 1035 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 7. 2020 18:55:34. Skvělé!. Ing.akad.arch. Dagmar Kovalčíková

16. 7. 2020 20:10:27. Re: Výstavní galerie. Ted

17. 7. 2020 12:14:50. Re: Výstavní galerie. BlueBoss

 
 
 
 

16. 7. 2020 18:55:34. Skvělé!. Ing.akad.arch. Dagmar Kovalčíková

  Pilně sleduji dění v mém rodném městě a mám velkou radost, jak se Rožnov má "k světu". Loni jsem Rožnov po 51 letech od maturity znovu navštívila. Okouzlilo mě leccos, ale výstavní galerie mě přímo omráčila svou originalitou a nápaditostí. Okenice a plotové díly mě doslova vyrazily dech. Mám takový matný dojem, že tam altán stál a i kdyby ne, tak jako spojení starého a nového je to dokonalé. Gratuluji Vám k tak podařenému dílu a už se MOC těším na návštěvu nějaké výstavy ve Vaší galerii, až se mi zase podaří přijet do Rožnova. Kam se na Rožnov "hrabe" Praha!


16. 7. 2020 20:10:27. Re: Výstavní galerie. Ted

  Proč radši nezbourali ten altán?

17. 7. 2020 12:14:50. Re: Výstavní galerie. BlueBoss

  Takovou galerii si Kitzbergerovi zaslouží. Díky památkářům za osvícený přístup.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz