Výzkumné a inovační centrum MSDK

Projekt Výzkumného a inovačního centra Moravskoslezského dřevařského klastru o.s. (dále MSDK) vznikl na základě snahy přiblížit studentům, pedagogům a široké veřejnosti prostředí nízkoenergetické a ekologické stavby. Projekt je financován z Evropské unie z „Operačního programu podnikání a inovace“ (OPPI), program „Školicí střediska“. Nositelem projektu je MSDK – Moravskoslezský dřevařský klastr, o.s. Samotnou stavbu projektu provedl RD Rýmařov s.r.o. (doplněno Stavbaweb).

Dvoupodlažní nepodsklepený dům s pultovou střechou se sklonem 15 stupňů. Z konstrukčního hlediska se jedná o montovaný dům na bázi lehké prefabrikace dřeva. Spojování bude provedeno šroubovými, hřebíkovými a lepenými spoji. Obvodové stěny jsou navrženy jako difúzně otevřené.
Studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) získali unikátní školicí středisko. Budova, kterou otevřeli zástupci školy, Moravskoslezského dřevařského klastru a firem, patří k nejmodernějším pasivním stavbám v zemi a bude sloužit k výuce i výzkumu. Studenti v ní například budou sledovat, jak se v praxi chovají jednotlivé části domu v závislosti na změnách prostředí.

„Výzkumné a investiční centrum bylo postaveno jako takzvaně experimentální dům, abychom mohli posoudit a vyzkoumat, jak se chová taková pasivní dřevostavba v reálných podmínkách,“
řekla vedoucí katedry prostředí staveb a technického zařízení budov Fakulty stavební VŠB-TUO Iveta Skotnicová.
Například v zemině jsou teplotní čidla, tepelně-vlhkostní čidla jsou zabudovaná v jednotlivých konstrukcích, čidla jsou i ve střeše, jsou orientovaná na všechny světové strany. „Čidla máme i v koupelně, abychom mohli simulovat stav zvýšené vlhkosti a sledovat, jak se chová konstrukce,“ řekla Skotnicová.
 
Prezident Moravskoslezského dřevařského klastru Jiří Pohloudek řekl, že nové školicí centrum nemá v Česku obdoby. Jeho unikátnost spočívá třeba v tom, že v něm lze prakticky nasimulovat různé venkovní podmínky, v létě zimu nebo v zimě léto, tak aby studenti mohli volit optimální topné systémy. „Je zde pět nezávislých topných systémů, které budou testovány v různých podmínkách v závislosti na konstrukcích domu, na vnitřním prostředí a podobně. Je zde unikátní řídicí systém firmy Siemens, který monitoruje vnitřní prostředí z hlediska CO2, z hlediska vlhkosti a jiných parametrů, a tyto záležitosti lze optimálně nastavovat,“ řekl Pohloudek.
 
Podle ředitele úseku automatizace budov společnosti Siemens Milana Kopřivy je objekt výjimečný v tom, že je v něm všechno reálné a hmatatelné. „Je to věc, která při studiu studentům velmi pomůže, protože to, co se učí, také současně uvidí,“ řekl Kopřiva s tím, že projekt je příkladem, jak by měla vypadat spolupráce škol a firem při podpoře technického vzdělávání.
 
V domě je několik druhů vytápěcích systémů. „Měly by to být ty nejmodernější, které náš trh nabízí, ať už je to plynový kotel, elektrokotel nebo kotel na peletky. Můžeme sledovat účinnosti těch zařízení a hlavně naši studenti uvidí, jak ty kotle vypadají a co to dělá s prostředím domečku,“ řekla Skotnicová.
Pohloudek uvedl, že rozvody jsou propojeny tak, aby byly přehledné a lehce kontrolovatelné. Vše lze sledovat také v počítači. Testují se nástěnná topná tělesa, podlahové vytápění i rozvody.
 
Vybudování střediska stálo kolem deseti miliónů korun. Podílely se na tom evropské peníze i prostředky od soukromých firem.
zpráva ČTK

Doplněno Stavbaweb:
Více informací  o objektu naleznete na stránkách RD Rýmařov – zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*