Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada

 
 
 
 

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada

Ve čtvrtek 29. listopadu slavnostně odemknula brněnská Nadace Partnerství na Údolní ulici pod Špilberkem unikátní pasivní dům se zelenou střechou. Bude sloužit jako poradenské centrum a je součástí nového areálu Otevřená zahradaBudova patří k nejlepším ukázkám zeleného stavění v ČR.
Budova environmentálního poradenského centra využívá řadu unikátních technologií a v kategorii administrativních budov má nejnižší spotřebu primárních energií v České republice.Stane se živou učebnicí stavění v pasivním standardu a ekologicky šetrného provozu. On-line data z jejího provozu a spotřeby totiž využijí studenti architektury i stavebnictví pro svou výuku. Poradenské centrum bude sídlem čtyř brněnských environmentálních organizací, jeho sál bude také možné pronajímat k nejrůznějším akcím. Autorem architektonického návrhu je atelier Projektil architekti.

Pasivní dům poradenského centra v Otevřené zahradě Pasivní dům poradenského centra v Otevřené zahradě
Pasivní dům poradenského centra v Otevřené zahradě
Jedinečné technologie, inspirace pro investory, živá učebnice s on-line daty pro univerzitní výzkum. To všechno je možné nalézt v objektu nového poradenského centra, který vrůstá do špilberského svahu. Budovu navrhl pro Nadaci Partnerství ateliér Projektil architekti a postavila společnost Skanska. Dům obklopuje vzdělávací zahrada s 12 hravými stanovišti určenými pro vzdělávání žáků základních škol. Celý tento areál nazvaný Otevřená zahrada zpřístupní Nadace Partnerství na jaře 2013 také obyvatelům a návštěvníkům Brna. Na tento projekt obdržela nadace dotaci z Operačního programu pro životní prostředí.

„Naším cílem bylo postavit modelovou zelenou budovu, která bude inspirací pro investory z veřejného i soukromého sektoru. Dosažení pasivního energetického standardu, stejně jako šetrné hospodaření s vodou nebo používání co největšího podílu obnovitelných materiálů jsme požadovali už v zadání pro studii. Příprava nastartovala spolupráci s řadou předních technologických firem, které se budou podílet na vzdělávacích programech. Velmi důležitá je pro nás také spolupráce s vysokými školami i výzkumnými pracovišti, které se podílely na přípravě investice a budou ji využívat i pro výzkum,“ říká ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Při hledání zpracovatele ambiciózního zadání (výzvou byla zejména poloha uprostřed městské zástavby)
oslovila Nadace Partnerství v roce 2009 pět architektonických studií. „Porotu vedenou arch. Josefem Pleskotem nevíce zaujal koncept Projektilu, který dokázal zahradu sjednotit s budovou centra a zelenou střechou vrací zastavěnou plochu zpátky do parku,“ uvádí Kundrata.

Slavnostní odemknutí v novém konferenčním sále pasivní budovy Slavnostní odemknutí v novém konferenčním sále pasivní budovy

Dům je možné ve všech úrovních napříč prostoupit, prohlédnout nebo se do něj ponořit přes zelenou střechu. Funkční náplní domu je poradenské, konferenční a vzdělávací centrum. Poskytuje zázemí pro více než 60 pracovních míst odborníků z neziskových organizací a konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 70 lidí. Součástí pasivního domu je také informační biosystém, který vytvořili grafici Studia Pixl-e pomocí trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství.
Hravá vzdělávací stanoviště v Otevřené zahradě Hravá vzdělávací stanoviště v Otevřené zahradě
Budovu centra obklopuje vzdělávací zahrada s dvanácti hravými stanovišti určenými hlavně školákům. Od jara 2013 zpřístupní Nadace Partnerství zahradu také veřejnosti a ve spolupráci s Lipkou začne naplno provozovat vzdělávací programy. Více informací o Otevřené zahradě naleznete na stránkách www.otevrenazahrada.cz.

Reportáž o Otevřené zahradě na ČT (Kultura)http://bit.ly/WRUdgh

Základní informace:
Název: Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada
· Investor a autor programové náplně: Nadace Partnerství
· Místo: Údolní 33, severní svah Špilberku, Brno
· Garant výukových programů pro ZŠ: Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání
· Architekt: Projektil architekti, s.r.o.
· Generální zhotovitel: Skanska a.s.
· Projekt stavební části:
Deltaplan s.r.o.
· Projekt technologické části: Techorg s.r.o.
· Zahradní výukové prvky: Petr Korecký, Ondřej Slavík
· Zahrada: Lucie Komendová
· Informační systém: Studio Pixl-e

· Soutěž:    2009
· Projekt:    2009-2011
· Realizace:   09/2011 – 11/2012
· Zastavěná plocha: 684 m2
· Užitná plocha budov:  1454 m2
· Obestavěný prostor:  5303 m3
· Užitná plocha zahrad:  2896 m2
Náklady na stavbu (včetně DPH) – investor nemůže uplatnit odpočet DPH.
· Projektová příprava včetně autorského dozoru a TDI: 6,2 mil. Kč
· Stavba budovy včetně herních prvků: 73,9 mil. Kč
· Vybavení: 5,8 mil. Kč
· Celkové schválené náklady projektu včetně lidských zdrojů: 90,4 mil. Kč
Zdroje financování: dotace z OPŽP, prioritní osa 7.1. a vlastní prostředky investora

Orientační systém - Bio nápis v pasivním domě Orientační systém - Bio nápis v pasivním domě

tisková zpráva
foto: Lenka Grosmannová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.