Vzorový zděný pasivní rodinný dům Chelčice

Vzorový zděný pasivní rodinný dům Chelčice

(25. 9. 2015) Domy jsou stavěny výhradně zděnou technologií.

   
 
 
 
 

Vzorový zděný pasivní rodinný dům Chelčice

Místo: Katastrální území Vodňany – Chelčice
Autor projektu: Archmod / Tomáš Hlavín
Generální dodavatel: CB Building, s. r. o.

Projekt pěti pasivních rodinných domů v malebné obci Chelčice v jižních Čechách je průkopníkem svého druhu nejen v tomto regionu. Bezmála tři roky vývoje a pečlivé přípravy realizace se pozitivně odrazily nejen na kvalitě stavby, komfortu užívání a provozních úsporách, ale i pořizovací ceně a návratnosti investice do energeticky efektivního opatření. Kvalitní výsledek celého projektu by nebyl možný bez úzké spolupráce s výrobci stavebních materiálů a technologií, generálního dodavatele stavby a konzultací s odborníky v oboru a řady zkoušek. Životnost konstrukcí a jejich nenáročná údržba jsou zaručeny nejen podrobnými simulacemi při návrhu, ale hlavně použitím vysoce kvalitních materiálů od certifikovaných výrobců. Domy jsou stavěny výhradně zděnou technologií. Pro vynikající vlastnosti vápenopískového zdiva byly obvodové stěny vyzděny z bloků Sendwix tl. 17,5 a 24 cm dodávaných společností KM Beta.

KMB SENDWIX
Vápenopískové bloky SENDWIX jsou na českém trhu již zavedeným materiálem. Svými vlastnostmi jsou optimální pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních budov. Vyrábějí se pouze z přírodních materiálů: vápna, písku a vody. Nepoužívají se žádné jiné přísady ani chemické prostředky. Vysoká únosnost vápenopískových bloků umožňuje stavbu nosných konstrukcí již od tloušťky stěny 175 mm. To přináší úsporu obestavěného prostoru a investičních nákladů či naopak zvýšení zisků v podobě rozšíření obytné plochy v jednotlivých podlažích. Systém umožňuje vedení elektroinstalací v prostoru výrobcem již připravených dutin a prostupů v jednotlivých blocích. Menší spotřeba omítkových směsí díky přesným rozměrům zdicích prvků vede k celkové finanční úspoře. Úspora se projeví i u mezibytových stěn. Díky vysoké objemové hmotnosti mají materiály vynikající akustické vlastnosti, tyto požadavky beze zbytku splňují AKU bloky SENDWIX o tloušťce 240 mm. Vzhledem k nosnosti vápenopískových bloků (40 N/mm2) je možné použít materiál i pro stavby bytových domů, a to ve všech typech nabízených šíří zdiva (290, 240, 175 mm), jež umožňují výstavbu až sedmipodlažních budov bez použití skeletové konstrukce. Vápenopískové zdivo je díky vysoké pevnosti využitelné zvláště pro stavby s vysokým zatížením, kde je požadavek na větší únosnost zdiva při větším rozpětí nosných stěn a je tak alternativou monolitických betonových konstrukcí.
Objemová hmotnost materiálu je zhruba dvakrát vyšší než u páleného bloku, proto je možné dosahovat vynikajících akumulačních schopností, významných pro zachovávání stabilní teploty interiéru v letním i zimním období. Vzhledem ke své akumulaci jsou vápenopískové cihly požadovány a doporučovány pro stavby nízkoenergetických a pasivních domů. Energetické náklady na provoz objektů jsou poté minimální.

Podrobné informace o systému SENDWIX najdete na www.sendwix.cz, www.kmbeta.cz nebo získáte na infolince 800 150 200.
podle podkladů společností Archmod a KM Beta
foto:
objekt ve výstavbě - archiv Archmod
hotový objekt: Markéta Černá

Publikováno v časopise Stavba č. 3/2015, str. 56-57  Výrobci/dodavatelé

Dolní Valy 267/2

695 01 Hodonín

Telefon +420 518 321 134, 518 340 938

kmbeta@kmbeta.cz

http://www.kmbeta.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

8. 12. 2021 17:10:41

Re: Parkovací dům Černý Most

Tleskám! Radost trochu kalí, že zde vzniká první vzorová vlaštovka asi tak 30 let poté, co by bylo takové vlaštovky potřeba, ale zaplaťpánbu za ty dary. Bohužel tak je to s námi tady v české kotlině pořád a asi jenom výjimečně bychom hledali počiny a osobnosti, jež nereagují na minulost či v lepším případě horkotěžko dohánějí palčivou přítomnost, ale hledí do budoucnosti (jo, hned mě napadl Jan Antonín Baťa, dovedeme si vůbec představit někoho takového v současnosti?). A tak když vytrváme v úsilí, budeme snad za 50 let tam, kde je civilizovaný svět dnes... V mladickém optimismu 89. roku minulého století jsem si chvíli myslel, že by snad tohle prokletí mohla naše společnost konečně překonat a že bychom se snad konečně mohli stát skutečně moderním státem na evropské špičce. Ale dost rychle mě to přešlo (přišla doba žvástů o "spálené zemi" a následná dekadence "oposmlouvy") a dnes už ten optimismus nějak nenacházím. (Stavba 6 km obchvatu Horní Lukavice od zahájení bude trvat 4 roky... čtyři dlouhé roky...) Za 8 let vlády těch, co "nekecejí, ale makají", jsme viděli, že populismus diletantů, kteří chtějí řídit stát jako firmu, jenom k tomu bohužel nemají nejmenší kompetence, taky nikam nevede. Před všemi budoucími vládami (ale to platí i pro všechny firmy a lidi v nich) tu stojí obrovský úkol - začít to strašné zpoždění konečně nějak dohánět. K dluhu komunismu se bohužel začíná přičítat dluh neschopnosti naší generace, a to ten dluh komunismu ještě nebyl zahlazen ani zdaleka. A k tomu výzvy doby, které nás v devadesátkách ani omylem nenapadly...(A budou mnohem vážnější, než si kdo odváží dnes vyslovit nahlas.) Budete muset, milí třicátníci a mladší, asi opravdu zabrat. Budete lepší a úspěšnější, než jsme byli my? Moc bych vám to přál, opravdu ano.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz