Wagnerův pavilón - zastávka ”metra” pro císaře
(24. 6. 2014) Wagnerův pavilón, "zastávka metra" pro císaře a jeho dvůr u Schönbrunnu byla renovována a od 21. června otevřena pro veřejnost. Náklady na renovaci objektu z roku 1899 činily 1,8 miliónu EUR a byly hrazeny městem. Historická zastávka městské dráhy "Stadtbahn", předchůdce vídeňského metra leží na nynější trase metra U4, mezi zastávkou Schönbrunn a Hietzing. Objekt dnes patří muzeu města Vídně "Wien Museum".

Wagnerův pavilón - zastávka ”metra” pro císaře
Wagnerův pavilón, "zastávka metra" pro císaře a jeho dvůr u Schönbrunnu byla renovována a od 21. června otevřena pro veřejnost. Náklady na renovaci objektu z roku 1899 činily 1,8 miliónu EUR a byly hrazeny městem. Historická zastávka městské dráhy "Stadtbahn", předchůdce vídeňského metra leží na nynější trase metra U4, mezi zastávkou Schönbrunn a Hietzing. Objekt dnes patří muzeu města Vídně "Wien Museum".
Dvorní pavilón od Otto Wagnera je vzácným svědectvím o Vídni sklonku 19. století, klíčovým dílem Vídeňské moderny. Jedná se o součást dopravní infrastruktury rostoucího města mocnářství a umělecky hodnotnou památku. "Pavilón Otto Wagnera na vídeňském Hietzingu je vedle stavby pavilónu na náměstí Karlspaltz ústřední součástí Wagnerova uměleckého konceptu městské dráhy "Stadtbahn"," uvádí Wolfgang Kos, ředitel muzea Wien Museum. Ve Wagnerově pavilónu na náměstí Karlsplatz se nachází ucelená dokumentace Otto. Dvorní pavilón u Schůnbrunnu je se svým velkolepým interiérem "výstavním objektem" sám o sobě.
"Bývalá stanice na Hietzingu je ikonou začínající moderny a současně architektonickým "vyznáním" Otto Wagnera," doplňuje architekt Manfred Wehdorn. Ale i ikony podléhají času. Zářivá bílá omítka stavby byla brzy znečištěna parní lokomotivou, která poháněla tehdejší městské vlaky.
Nynější renovace objektu probíhala ve spolupráci s Rakouským památkovým úřadem a vycházela z památkářských analýz a rešerší, technologických posudků materiálů a barev. Pro "Salon de Suite" byl přesně dle originálu Otto Wagnera znovu vyroben zelený koberec. Rekonstrukce probíhala dle původních originálů. V interiéru byl odhalen originální štukový povrch. Čistilo se obložení a tapety.
Wagner byl pověřen přípravou podoby vídeňské městské dráhy "Wiener Stadtbahn" v roce 1894 - zastávka u Schönbrunnu byla dokončena v roce 1899. Zavádění hromadné dopravy a budování její infrastruktury, skloubení estetického pojetí a inženýrského technického umění, to jsou počátky vzniku sítě vídeňské veřejné dopravy a vrchol tvorby Otto Wagnera. Zastávky, viadukty, mosty a další stavby z konce 19. století stále tvoří obraz města Vídně a dávají osobitý charakter jeho dopravní infrastruktuře.
První návrhy dvorního pavilónu z let 1896/1897 musely být upraveny s ohledem na architekturu blízkého zámku Schönbrunn. Exteriér zastávky je syntézou imperiálních elementů (kopule, nájezd pro vůz, baldachýn) a moderních forem jako jsou například plochých fasády.
Pavilón, který je součástí muzea města Vídně Wien Museum bude pro veřejnost otevřen každou sobotu a neděli od 10 do 18 hodin. Po rozpadu monarchie sloužil pavilón jako sochařský ateliér. Za druhé Světové války byla stavba poškozena bombardováním. V roce 1957 byla "císařská zastávka" pronajata a stala se výstavním prostorem jednoho z rakouských muzeí. Od roku 1987 patří k muzeu Wien Museum. V letech 1987 až 1989 proběhla rekonstrukce architekta Adolfa Krischanitze.
U příležitosti dokončení renovace byla vydána obsáhlá publikace "Der Pavillon des k. u. k. Allerhöchsten Hofes. Eine Stadtbahnstation für den Kaiser".
Zdroj: Wien Museum
Fotografie: Otto Wagner Hofpavillon Hietzing â?¨Foto: Wolgang Thaler
(com)
tisková zpráva
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........