Waterford City Council Architects: Medieval Museum in Waterford

Waterford City Council Architects: Medieval Museum in Waterford

 
 
 
 

Waterford City Council Architects: Medieval Museum in Waterford

Medieval Museum ve Waterfordu je novým architektonickým dílem a hlavní turistickou destinací v jihovýchodní části Irska. Muzeum se nachází v nejstarší části města, kulturně významném centru známém jako Viking Triangle. Muzeum má nádhernou uměleckou sbírku a pořádá mnoho akcí pro veřejnost.

Architekti: Waterford City Council Architects
Místo: Cathedral Square, Waterford, Irsko
Tým: Waterford City Council Architects – Rupert Maddock, Bartosz Rojowski, Agnieszka Rojowska. Bartosz & Agnieszka nedávno založili ROJO-Studio
Statika, stavební řešení & koordinace a bezpečnost projektu: Frank Fox & Associates Consultant Engineers
Manažer projektu: Malone O’Regan Consultant Engineers
Quantity Surveyors: Nolan Construction Consultants
Požární ochrana: ARUP
TZB: WSP
Archeologové: Orla Scully a Archer Heritage
Sochař: Stephen Burke
Grafika: Bartosz Rojowski (ROJO-Studio) & WCC
Hlavní dodavatel: Tom O’Brien Construction Ltd
Dodavatel kamenné fasády: S McConnell & Sons
Plocha: 1500 m2
Realizace 2012
Náklady na stavbu a zařízení budovy: 4,6 mil EUR
Foto: Philip Lauterbach

Pestrá škála budov od středověkých přes stavby z 18., 19. a 20. století vymezuje hranice pozemku do tvaru U s otevřeným koncem, směřujícím přímo k východnímu průčelí katedrály Kristovy církve (Christ Church). Cílem bylo navrhnout budovu, která by posílila charakteristickou historickou tkáň a současně vytvořila něco nového a kontrastující se stávající architekturou.


Přední fasáda má polokruhovou, aerodynamickou formu, která obtáčí zadní stranu neoklasické katedrály a vytváří spojnici mezi dvěma krásnými náměstími po stranách kostela. Volba fasádního obložení teplým vápencem z  Dundry vyplývá z jeho použití v původní středověké katedrále a v Sále choralistů a představuje vítanou pauzu mezi chladnými a odměřenými stavbami z 18. století v okolí. Zakřivená fasáda je jako velké puzzle – žádné dva kameny nejsou stejné, každý z nich je jedinečný a individuální. Spíše než fasáda budovy je to architektonická plastika ve velkém měřítku. Je zde kladen důraz na dva štíty viditelné z okolních náměstí. Šest metrů vysoká postava vytesaná na západním štítu, tzv. „Waterford Lady“, je podle malé páskové spony ze 13. století, nalezené během archeologických vykopávek v místě.


Přístup k hlavnímu vchodu je přes pískované skleněné panely, skrze něž je vidět dolů do pečlivě konzervovaného Sálu choralistů. Prosklenou stěnu v přízemí lze v celé šířce otevřít a interiér vstupní haly propojit s Cathedral Square; hranice mezi vnitřním a vnějším zmizí.

suterén přízemí
první patro druhé patro
Jedním z problémů návrhu bylo, jak do nové budovy začlenit středověkou konstrukci Sálu choralistů, která se nachází pod úrovní terénu. Vnitřní dispozici silně ovlivnil tvar parcely a přilehlých budov. Budova má čtyři úrovně: ve dvou horních patrech jsou výstavní galerie a audiovizuální divadelní sál, v podzemí je multifunkční prostor s přístupem k Sálu choralistů. V přízemí je vstupní hala, muzejní obchod a recepce.


Celá konstrukce je navržena z monolitického betonu. Materiálová paleta byla omezena na beton, irský pippy-oak, modrou velšskou břidlici a již zmíněný vápenec z Dundry na fasádu.

Letos (2014) získalo muzeum irskou cenu za architekturu LAMA Awards v kategoriích Nejlepší veřejná budova a Nejlepší projekt dědictví a také ocenění Civic Trust 2014 Award. Návrh Medieval Musea uspěl díky spolupráci lidí z různých profesí: architektů, umělců, historiků, techniků a řemeslníků. Právě sloučení různých oborů v projektovém týmu umožnilo dosáhnout jedinečného a oceňovaného výsledku.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.