WC Uhříněves

WC Uhříněves

Uhříněves

(11. 12. 2020) Kryštof Štulc

   
 
 
 
 

WC Uhříněves

Veřejnému prostoru v Uhříněvsi chybělo WC, stávající záchody v budově radnice jsou špatně přístupné a nedostatečné. WC jsme umístili na volné travnaté místo blízko radnice a centra obce, kde se konají různé společenské akce tak, aby byly záchody dobře dostupné, ale aby zároveň byla zachována určitá míra soukromí a intimity.


Prefabrikovaná řešení na dané místo nebyla vhodná z mnoha důvodů. Nereagují na okolí, většinou jsou z nekvalitních materiálů, obtížně udržovatelná, funkčně problematická a v neposlední řadě ošklivá. Ve zkratce – neexistuje prefabrikované řešení, které by na místě nevypadalo jako provizorní buňka nebo hůře – jako provizorní stavební WC se všemi pocity, které jsou s takovýmito záchody běžně asociovány. Prefabrikáty tak obci více než službu dělají ostudu.

Na poměrně komplikovanou parcelu v centru obce bylo třeba umístit citlivě navržený objekt, který bude respektovat kontext a vlastní okolí. Navrhli jsme stavbu, která je natolik svébytná, aby si uměla najít své vlastní místo a prostor, ale zároveň se z ní nestala samoúčelná designérská exhibice. Nesnaží se podobat okolním objektům (jak by také mohl, vzhledem ke své velikosti), ale zároveň nemá potřebu se s okolím konfrontovat, naopak, snaží se je doplnit.

Obklad ze svislých dřevěných latí zvýrazňuje kulatý, plynulý tvar stavby a dává fasádě pocit z příjemného přírodního materiálu, detail a přirozené lidské měřítko. Vstup na WC bývá obvykle nečitelný a zároveň exponovaný. Tomu jsme se chtěli vyhnout. Dřevěný obklad se v místě vstupu plynule odpojuje od objemu domu a vytváří tak poloprůhlednou zástěnu. Ta jasně a pocitově definuje, kde vstup je, a zároveň poskytuje přiměřené soukromí.

Dispozičně se WC se sestává ze tří navzájem prolínajících se kruhů. V každém z něm je umístěna jedna z funkcí – WC páni a invalidé, WC dámy a společná předsíň a umývárna s přebalovacím stolkem. Snažili jsme se eliminovat dveře, které provoz jen komplikují a jsou hygienicky problematické. Oddělení jednotlivých částí je tedy navrženo přirozeným „labyrintem“ tvořeným prolínajícími se kruhy. Invalidé používají WC kontaktnějším způsobem tak, že mají i větší nároky na hygienu prostoru. Proto mají oddělené WC samostatně přístupné přímo z exteriéru. 

WC je osvětleno světlovody střechou, které zároveň slouží k umělému osvětlení. Veškeré zařizovací předměty jako umyvadla, pisoáry, WC a baterie jsou nerezové v antivandalské úpravě a bezkontaktní. Podlahy i stěny byly navrženy jako bezesparé stěrky.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 12. 2020 00:28:59. Re: WC Uhříněves. Petr

12. 12. 2020 12:42:52. Re: WC Uhříněves. Marie

12. 12. 2020 22:15:37. Re: WC Uhříněves. Jitka

20. 12. 2020 21:21:08. Re: WC Uhříněves. Pavel

 
 
 
 

12. 12. 2020 00:28:59. Re: WC Uhříněves. Petr

  Pěkné, střídmé, účelové.

12. 12. 2020 12:42:52. Re: WC Uhříněves. Marie

  Vypadá to dobře, účelně, zajímavě. má to všechno, co je potřeba. Oceňuji pocitovou intimitu při vstupu z veřejného prostoru, řešení vstupů do jednotlivých částí bez dalších dveří - labyrintem. Ale, je to jako všechno pro slušné a kulturní lidi. Ti méně slušní asi nebudou hledat kam patří, ale vykonají potřebu ještě před hlavními dveřmi. Zvlášť, pokud budou tyto dveře někdy uzamčeny. Pokud k tomu bude docházet - možná prosvětlením (a zprůhledněním) vstupu, aby na ně bylo vidět? Ale možná zbytečný pesimismus .

12. 12. 2020 22:15:37. Re: WC Uhříněves. Jitka

  Jako první mě napadly Zvonokosy, ale v tom dobrém. Objekt hodný obdivu.
Pražští radní, pořád řešící Šervúd, by se měli chytit za nos.

20. 12. 2020 21:21:08. Re: WC Uhříněves. Pavel

  Je to pěkné https://www.stavbaweb.cz

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz