White Gallery

White Gallery

(9. 5. 2017) Jiří Krejčík / ARN Studio

   
 
 
 
 

White Gallery

Komorní stavba White Gallery je určena především pro uložení celoživotního výtvarného díla malířky a grafičky Ludmily Jandové (1938-2008). Bílá, přísně geometrická stavba galerie ze skla a železobetonu stojí na louce v malebném zákoutí meandrujícího potoka na okraji vesničky Osík. Průhledy mezi stromy umožňují kontakt s okolní krajinou a vytváří množství nečekaných a překvapivých zážitků. Pozitivně, zcela v souladu s místem, působí starý dům v sousedství, ve kterém manželé Jandovi společně žili a kde se nachází i původní ateliér.

Koncepce galerie vychází z řešení domu v domě. Ve středu budovy se nachází depozitář trezorového typu, který je z hlediska klimatologických požadavků na uchovávání cenných předmětů na papírovém podkladě naprosto unikátní a budí zájem odborníků z celého světa. Ačkoliv zde nebyly použity chladicí rozvody vzduchotechniky, je budova klimatologicky naprosto stabilní. Obvodová chodba je navržena jako galerie a slouží nejen k prezentaci a popularizaci díla autorky, ale také k pořádání výstav jiných autorů. Objekt galerie je zcela ekologický, energeticky soběstačný a provozně velmi úsporný. 

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal, Katuše Krejčíková


 
Místo:  Osík u Litomyšle
Autor: ARN Studio - Ing. arch. Jiří Krejčík, spolupráce MgA. Martin Janda

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2010

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz