William Obregon + Aldo I Testa: Centrum pro návštěvníky geoglyfů v Cerros Pintados
(17. 2. 2014) Chilské Cerros Pintados – Malované kopce – jsou známé díky indiánským geoglyfům. Návštěvnické centrum je navrženo tak, aby splývalo s pouštním okolím.

William Obregon + Aldo I Testa: Centrum pro návštěvníky geoglyfů v Cerros Pintados
Chilské Cerros Pintados – Malované kopce – jsou známé díky indiánským geoglyfům. Návštěvnické centrum je navrženo tak, aby splývalo s pouštním okolím.
Architekt: William Obregon + Aldo I Testa
Místo: Tarapacá Region, Chile
Klient: Corporacion Nacional Forestal–Minera Collahuasi- Gobierno Regional
Plocha: 320 m2
Realizace: 2013
Foto: Francisco Campodonico
Slovo „nic“ je neformální termín, který používáme, hovoříme-li o absenci obsahu kontejneru nebo místa. U architektury, pravděpodobně v nejortodoxnějším slova smyslu, to je absence umělých nebo přírodních referencí, kde se vše udržuje zvyklostmi. Poušť je pro architekturu vždy výzvou a možná je nejpodobnější tomu „nic“. Absence modalit nutí ke zvýšenému pátrání v tomto konkrétním prostředí, které může být definováno v mnoha podobách, ale nikdy nebude oním „nemístem“.
V hlavní roli sůl a geoglyfy: Pouštní prostor rezervací Tamarugal a Salar de Pintados poskytuje zážitek obrovských vzdáleností; putovat tudy znamená cestu nezměrností a prázdnotou, pouť až na sám okraj horizontu. Prohlídka nás vede a staví do situace jedinečnosti a bytí na samém konci, zakoušení podmínek života v nejvnějšnější izolaci a na nejvzdálenější hranici, což nezažijete v žádném jiném prostředí. K tomu musíme připočíst archeologické naleziště dědictví lidstva o vysokém vědeckém zájmu, které je dnes chráněno CONAF (Corporación Nacional Forestal). Nalézají se zde prehispánské geoglyfy, druhé největší z Jižní Ameriky, datované do 9. století. Nacházejí se na úbočí kopců v délce 5 km a jsou rozpoznatelné jako zoomorfní a antropomorfní geometrické tvary velkých velikostí, z nichž některé dosahují délky až 100 metrů.
Architektonická koncepce: Architektonické rozhodnutí, které definuje projekt, je splynutí barvy s prostředím a výstavba vzdáleností. To je syntéze návrhu. S ohledem na porozumění místu nemohla stavba být kontrastní a soutěžit s národní a pouštní památkou, a to ani v měřítku ani ve výrazu a rozměrech; vždy bude minimalizována rozlehlostí kopcovitého pouštního přírodního parku. Část centra musela být provedena z něj, proměněna v poušť.
Stavba je zanořena 1,5 m pod úroveň, což vyvolává pocit pohřbení, konkrétně materiálem, který byl odstraněn (krutony soli vytvářejí umělý kopec, který se díky svému měřítku, své harmoničnosti a textuře ztrácí v krajině). Tak se stavba stává součástí pouště, zcela zamaskovaná v její nezměrnosti.
Klimatická koncepce: Vzhledem k pouštnímu podnebí s velkými denními tepelnými oscilacemi bylo rozhodnuto, že jako u staré architektury prehispánských národů budou budovy částečně zahrabány, aby se mohlo využít konstantní teploty půdy k přirozené tepelné setrvačnosti, kdy teplo akumulované ve dne se uvolňuje v noci, a tak se zaručí tepelná stabilita.
Prohlídková trasa geoglyfy: Trasa je dlouhá asi jeden kilometr a široká nejvýše tři metry. Uvnitř cesty jsou tři zastavení s kapacitou 5 osob, kde je umístěná legenda objasňující pozorovaná místa.
Kontrolní přístřešek: Přístřešek u vjezdu do oblasti slouží rangerovi rezervace a jako místo kontroly přístupu ke geoglyfům a do pouště Salar de Pintados.
Základní informace o objektu
Kategorie
Kultura
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........