William Thomas Artisan Bakery

William Thomas Artisan Bakery

(13. 10. 2022) Atel!er

   
 
 
 
 

William Thomas Artisan Bakery

Když se řekne William Thomas, Brňákům se vybaví ten nejlepší máslový croissant ve městě. Jsou to právě Vilém s Tomášem, kteří již pár let tvoří pod zavedenou značkou řemeslné pekárny výrobky podle francouzských receptur s opravdu poctivými ingrediencemi. Na začátku roku 2021 nás přizvali k realizaci interiéru pekárny s posezením v Brně na Josefské ulici. Souběžně s navrhováním probíhalo po několika letech i celkové re-brandování jejich značky, takže spolupráce probíhala v koordinaci s grafickým studiem Simpléz.

Zatímco přízemí opakuje zaběhnutý koncept prodejny, kde je možné vidět přímo do výroby, a využívá stejné principy jako menší pobočka na Jaselské, ve druhém patře jsme měli od Viléma s Tomášem poměrně volnou ruku. Limitující byl spíše prostor sám o sobě, než jeho zadání: ať už poměrně nízký klenutý traverzový strop, nepravidelné zdi, a umístění vzduchotechnického odtahu v rámci fasády, nebo již překotně probíhající repase hygienických prostor. Představou klientů bylo rozšíření konceptu pekárny o self-service posezení, které by navazovalo na přízemní výrobnu.

Nová pobočka pekárny přinesla skomírající pěší zóně Josefské druhý dech: velkoformátové prosklení výkladců umožnilo orientovat část odbytové plochy směrem do ulice. Využili jsme hluboké niky do fasády, které jsme barevně orámovali a umístili v nich sezení s výhledem na parter kláštera voršilek a kostel svatého Josefa. Původní záměr svítících dekorativních panelů ve výloze se bohužel díky tlaku na celkový rozpočet již realizovat nepodařilo, a tak zůstalo v nikách pouze u dvoubarevného provedení v reflektující lesklé folii na matném podkladu.

S ohledem na nepravidelnosti prostoru pak jádru dispozice na patře vévodí centrální čalouněná lavice, kolem níž jsou rozvětvené jednotlivé stoly doplněné klasickými kavárenskými židlemi Ton č. 14 v hravých barvách odpovídajících brand manuálu pekárny. Mobiliář je vyroben z kvalitní medové dubové dýhy s precizně sesazenou kresbou. Klasický styl francouzských řemeslných pekáren mají evokovat obklady stěn a rustikální stěrka použitá na stěnách namísto výmalby. Zatímco obklad traverz s led podsvícením umožnil optické zvýšení světlé výšky prostoru a rozmístění variabilního osvětlovacího systému v lištách, hygienické prostory a zázemí pekařů jsme decentně zahalili do modré „tmy“. 

Autorská zpráva, redakčně upraveno

Foto: Tomáš Slavík Photography

Autor: Ing. arch. Kateřina Horych, Atel!er
Spolupráce: Štěpán Žampach, Atelier Simpléz (grafika), Ing. arch. Lukáš Šupák (vizualizace)
Dodavatelé: Maláč s.r.o., truhlářství Petr Tinka, Ton a.s., Podlahy Pruša, Siko, Weltservis s.r.o., Myšulka Signage, Neon Burianová s.r.o., Naturstav s.r.o., Barvy San Marco s.r.o., Esyst s.r.o.
Projekt a realizace: 01/2021–04/2021
Status: dokončeno 04/2021

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz