Wingårdh Arkitektkontor: Kuggen (Ozubená kola)

Wingårdh Arkitektkontor: Kuggen (Ozubená kola)

(27. 4. 2011) Švédská kancelář wingårdh arkitektkontor dokončila "Kuggen" (Ozubená kola), trvale udržitelnou kancelářskou budovu v Gothenburgu.

 
 
 
 

Wingårdh Arkitektkontor: Kuggen (Ozubená kola)

Švédská kancelář wingårdh arkitektkontor dokončila "Kuggen" (Ozubená kola), trvale udržitelnou kancelářskou budovu v Gothenburgu.Půdorysný kruh, zkosení inspirované pilovitým okrajem listu a charakteristické posunutí dávají vzniknout trojrozměrné fasádě.

Repetitivní patra se postupně posunují ze středu jižním směrem a poskytují zastínění podlažím pod sebou. Výsledkem je tvar budovy, který se v každé vrstvě rozšiřuje o 1500 mm a vytváří dojem pohybu a dynamiky. V každém patře jsou podél kruhové fasády kancelářské jednotky s trojúhelníkovými okny. 

Převažující červeň fasádních panelů dodává budově výrazné vzezření. Předsazená druhá stěna integruje síťovité fotovoltaické buňky, které jsou jednak dodatečným zastíněním, jednak produkují elektřinu. Na střeše jsou umístěny sluneční kolektory, které přispívají k minimálnímu odběru energie pro ohřev vody z vnějších zdrojů. Nucené větrání, osvětlení, topení a chlazení jsou vyprojektovány tak, aby roční spotřeba energie činila 60 kWh/m2.

 
  fotovoltaická fasáda


pohled do interiéru kanceláře


z výstavbytypické patrořez


rozvinutý pohledvizualizace

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz