XXVII. Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2020

XXVII. Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2020

(23. 7. 2020) Podávání přihlášek do 31. 7. 2020

 
 
 
 

XXVII. Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2020

Obec architektů na začátku června vyhlásila další ročník soutěže Grand Prix Architektů - Národní cena za architekturu 2020.
GPA je soutěž s dlouhou tradicí, založená v roce 1993. Od té doby se stala prestižní soutěží, ve které se mezinárodní porota skládá ze zakladatelů předních světových architektonických kanceláří a domácích architektů. Tradičně jsou zde zástupci české a slovenské architektonické scény a tři mezinárodní porotci, kteří spolu udržují kvalitu této soutěže na vysoké úrovni.

V letošním již XXVII. ročníku soutěže bude přihlášené projekty oceňovat porota skládající se z:
• Christian de Portzamparc - Francie - Nositel Pritzkerovy ceny za architekturu za rok 1994. 2PORTZAMPARC
• Peka Salminen - Finsko - PES Architects
• Fokke Moerel - Nizozemsko - MVRDV
• Tanja Buijs Vitkova - Slovenská republika - aiscube
• Dan Merta - Česká republika - Galerie Jaroslava Fragnera

Nejlepších 50 vybraných projektů budou prezentovány v rámci Grand Prix Architecture festivalu by GROHE, který se koná 6. 10. 2020. na Fakultě architektury ČVUT.

Termín vyhlášení výsledků soutěže je 8. 10. 2020.

Hlavní ceny soutěže GPA:
• Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota;
• Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů.

Porota může udělit další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:
• Novostavba;
• Rekonstrukce;
• Rodinný dům;
• Architektonický design a výtvarné dílo v architektuře.

Pokračujeme tradici loňského roku s udílením cen za:
• Interiér – malá žlutá kostka;
• Urbanismus – malá fialová kostka;
• Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka.

Novinkou je zvláštní kostka za šetrnou stavbu. Tato cena bude udílena ve spolupráci se Českou radou pro šetrné budovy (Czech Green Building Council). Během registrace se bude vyplňovat dotazník týkající se environmentálního aspektu projektu, čímž bude přihlášená práce soutěžit i o tuto novou cenu.

Připomínáme, že termín podávání přihlášek končí 31. 7. 2020. Přihlašovat se můžete zde (https://obecarchitektu.cz/grandprix/).

V rámci soutěže, vedle výstavy, bude vydán i katalog prací.
tisková zpráva


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz