Zábřežská radnice připravuje obnovu náměstí v centru města

Zábřežská radnice připravuje obnovu náměstí v centru města

(10. 2. 2016) Vypsala architektonickou soutěž.

   
 
 
 
 

Zábřežská radnice připravuje obnovu náměstí v centru města

 (ČTK) - Radnice v Zábřehu na Šumpersku připravuje rozsáhlou obnovu náměstí Osvobození v centru města. Vypsala architektonickou soutěž, s jejíž pomocí chce získat jasnější představu o budoucí podobě náměstí, sdělil ČTK starosta Zábřehu František John.

"Prostor dolního náměstí má značný potenciál, do budoucna se může výrazně pozitivně podílet na utváření charakteru města. Pomocí architektonické soutěže chceme do Zábřeha přinést nové pohledy a myšlenky. Tento prostor si tento přístup jednoznačně zaslouží," uvedl John.

Radnice loni zorganizovala dotazníkový průzkum mezi obyvateli města, ze kterého vyplývá, že lidé očekávají důkladnou přeměnu náměstí. Více než polovina respondentů uvedla, že si nedokáže představit prostranství náměstí bez pěší zóny. Značná část dotazovaných lidí si přeje na náměstí nákupní centrum.

Početná byla také skupina respondentů, kteří na náměstí naopak preferují kvalitní zeleň, mobiliář, letní zahrádky restaurací a kaváren, relaxační zónu a zklidnění dopravy.

"Ve srovnání s jinými městy je v revitalizaci svého centra Zábřeh pozadu, chybí zde atraktivní klidová a současně živá zóna. To nám ale naopak dává možnost poučit se z řady zdařilých či naopak chybných realizací v jiných městech. Nutná podmínka pro revitalizaci, kterou byla rekonstrukce kanalizace, byla splněna teprve v loňském roce," řekl John.

Architektonická soutěž zaměřená na náměstí Osvobození byla podle starosty vyhlášena jako jednokolová. Termín pro odevzdání soutěžních návrhů byl stanoven na 30. března. Návrhy pak bude hodnotit pětičlenná porota složená z nezávislých odborníků a zástupců města. "Výsledky soutěže by měly být známy v dubnu. Vybraný návrh se stane podkladem pro realizaci proměny zábřežského náměstí. Soutěžní návrhy a jejich prezentace povedou k dalším veřejným diskusím," uvedla mluvčí radnice Barbora Šmoldasová.
zdroj foto: město Zábřeh

Zábřeh: Proměna náměstí Osvobezení
ČKA: Proměna náměstí Osvobození

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz