Zalomený v Řepišti

Zalomený v Řepišti

Řepiště (okres Frýdek-Místek)

(11. 1. 2019) Karel Janča

   
 
 
 
 

Zalomený v Řepišti

Mladý pár obýval 1. NP klasického štokáče na vesnici. Rodiče mužské poloviny žili v 2.NP. Po narození dvou děvčátek začal být životní prostor pro mladou rodinu zoufale malý. A tak začali uvažovat o rozšíření svého domova. 
Byl jsem požádán o návrh řešení. Stavebník mi pomáhal a pomáhá vylepšovat můj zanedbaný lyžařský styl, nešlo tedy odmítnout, vždy je třeba umořovat „dluhy“. Po počátečním překvapení z konzultací nad předloženou ideou nám stavebníci dali plnou důvěru.

Navrhli jsme jednopodlažní přístavbu s plochým zastřešením v zalomeném tvaru, uzpůsobenou pozemku, ochranným pásmům technické infrastruktury a světovým stranám s dominantním „zarámovaným“ výhledem do krajiny. V původním domě vznikla klidová část bytu: ložnice se šatnou, dva dětské pokoje, hygiena a prádelna se šatnou. V nové přístavbě potom společenská část: kuchyně, obytný prostor s jídelnou a pracovna s prostornou krytou pobytovou terasou a vstupní partie. Kuchyně má vlastní výstup do zahrady k hřišti děvčat, bylinkové zahradě, králíkům, vajíčkům a podobným vymoženostem.

Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu se Steico wall, KVH hranolů, OSB desek, s minerálním a dřevovláknitým zateplením v nízkoenergetickém standardu s difusně otevřenou vnější obálkou. Tu tvoří velkoformátové bezrámové zasklení, dřevěná okna, větraný obklad cementotřískovými deskami (v základním provedení) či sibiřským modřínem a podhledem z heraklithu. Terasa je ze sibiřského modřínu na ocelových válcovaných profilech, střechu završuje EPDM fólie s praným kačírkem. Ke stínění slouží screenové rolety, k odvodu spalin nerezový třívrstvý komín.
V interiéru jsme pro obklad stěn použili biodesky, u krbových kamen tvárnice ztraceného bednění, průmyslovou stěrkovou podlahu a podhled z heraklithových desek, jemuž investoři domácky říkají vrabčí hnízdo. Podhled interiéru a exteriéru je tedy jednotný a ve stejné úrovni.
Vytápění je v přístavbě řešeno teplovodním podlahovým topením v kombinaci s krbovými kamny

A „lyžařský instruktor“ a jeho choť? Prý jsou nadmíru spokojeni. Otázky některých návštěv typu: Kdy se omítne heraklitový podhled (který je osazený svítidly), kdy se natře obklad ze sibiřského modřínu, či dřevocementových desek fasády a  kdyže bude pur stěrková podlaha opatřena kobercem atd. vždy brali s nadhledem. A je pro ně spíše chápající zábavou.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Sobotka

Autor: janca architekt – Karel Janča, spolupráce Martin Kaňák
Realizace dřevostavby: TAROS NOVA, s.r.o..
Plocha pozemku: 1864,0 m2
Zastavěná plocha: stávající dům 134,6 m2, přístavba 100,7 m2
Obestavěný prostor stávající stav/přístavba: 1357,8 m3/422,7 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz