Zámek a Panský dům v Litomyšli by měly podstoupit rozsáhlé opravy

Zámek a Panský dům v Litomyšli by měly podstoupit rozsáhlé opravy

Jiráskova 93, 570 01 Litomyšl

(9. 1. 2017) Projekt je nazván Božský zámek.

   
 
 
 
 

Zámek a Panský dům v Litomyšli by měly podstoupit rozsáhlé opravy

(ČTK) - Renesanční zámek v Litomyšli a přilehlý Panský dům by po mnoha letech odkládání měly být celkově opraveny. Národní památkový ústav (NPÚ) chce na rekonstrukci objektů zapsaných na seznam památek UNESCO získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Panský dům, který od roku 1947 slouží jako mateřská škola, by měl získat původní podobu interiérů a nové využití, uvedla na tiskové konferenci dne 4. ledna 2017 v Litomyšli kastelánka zámku Zdeňka Kalová.

"Klasicistní budova se posledních sedmdesát let příliš neopravovala. Interiéry byly velmi poškozené pozdějšími úpravami," dodala.

Po rekonstrukci již školka v Panském domě nebude. V přízemí by měla vzniknout restaurátorská dílna a zázemí pro odborníky, v prvním patře badatelna a pracovní depozitář, která zámku jako svozovému místu pro mnoho památek chybí. Druhé patro by se využívalo jako bezbariérová galerie a výstavní síň. Zmizí i nynější dětské hřiště před domem, promění se v odpočinkovou zahradu a tím se umožní průchod k zámku.

Také zámek podstoupí nejrozsáhlejší opravy v poválečném období. Památkáři plánují obnovu krovů, střešního pláště, komínů a restaurování sgrafit. Projekt nazvaný Božský zámek zahrnuje vybudování návštěvnického centra, obnovu Sloupového sálu v přízemí a vytvoření zázemí pro pořádání kulturních a společenských akcí. Ve třetím nadzemním podlaží je plánován menšího koncertní sál v prostoru starého zámeckého divadla, vznikne multimediální expozice věnovaná sgrafitové výzdobě a renesančnímu stavitelství. V plánu jsou i úpravy obrazárny, které umožní celoroční provoz a důstojnou prezentaci jedinečné umělecké sbírky děl Julia Mařáka, Karla Čapka, Františka Kupky a Maxe Švabinského. Významnou součástí bude i nová expozice zaměřená na dochované zámecké divadlo a prezentaci kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla druhé poloviny 18. století.

Asi třetina sgrafit zámku je původních renesančních nebo z doby baroka, zbytek pochází z doby obnovy sgrafitové výzdoby v 70. a 80. letech 20. století a jsou autorským dílem týmu pod vedením Olbrama Zoubka. Václav Boštík, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský a Olbram Zoubek na lešení u fasád zámku v letech 1974 až 1987 trávili každou stavební sezonu, někteří pokračovali v dalších pracích až do roku 1993.

Stavební náklady dosáhnou zhruba 250 milionů korun. Podle kastelánky omezí opravy provoz zámku jen málo.

Před šesti lety podávali památkáři žádost o 200 milionů korun z evropských dotací. Na přípravu projektu měli údajně málo času a peníze nezískali. Naopak Litomyšl dotaci získala a předloni po třech letech prací dokončila opravu zámeckého návrší za 412 milionů korun.
zdroj foto: litomysl.cz/zamecke-navrsi/

Doplněno Stavbaweb:
Litomyšl Zámecké návrší – Panský dům
Litomyšl Zámecké návrší – Zámek
Zámek Litomyšl
WIKI projekty NPÚ - Litomyšl, zámek
NPÚ
Projekční práce - Zámek Litomyšl - božský zámek 

Související články:
NPÚ chystá opravu zámku a Panského domu v Litomyšli 11.11.2016
Oprava zámku v Litomyšli 3.5.2016Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
49.8734353
16.3126535
Zámek a Panský dům v Litomyšli by měly podstoupit rozsáhlé opravy

Zámek a Panský dům v Litomyšli by měly podstoupit rozsáhlé opravy
Jiráskova 93
570 01 Litomyšl

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz