Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijany 30, 463 46 Svijany

(2. 9. 2016) Během rekonstrukce odkryl jedinečné nálezy.

   
 
 
 
 

Zámek Svijany

Medailónek přihlášené stavby do soutěže Stavba roku 2016
V roce 2013 zakoupil PIVOVAR SVIJANY a.s. chátrající svijanský zámek ležící v těsné blízkosti areálu pivovaru s cílem udělat z něj opět centrum kulturního dění obce. První etapa rekonstrukce začala na jaře loňského roku.

Zámek byl zanedbanou kulturní památkou z 16. století stojící v místech velkých archeologických vykopávek z doby bronzové a místech, kde původně stávala gangrije mnichů z nedalekého Hradišťského kláštera. Díky rekonstrukci byl 25. 6. 2016 Zámek Svijany opět zpřístupněn veřejnosti.

Staticky byl objekt narušen a musel se po obvodě z venku i zevnitř ztužit helikální výztuží. Zároveň bylo nutné alespoň částečně zbavit objekt vlhkosti. Tuto funkci plní provětrávané podlahy a anglické dvorky. Během rekonstrukce řešili zúčastnění objev jedinečných nálezů i jejich následné restaurování. Vybouráním novodobých příček a stropů byly objeveny staré klenby a na nich malby z 18. století, zde také byla objevena a restaurována unikátní chlebová pec. Při fotogrammetrii byly na fasádě zámku zachyceny iluzivní malby, při jejichž obnově pomáhali akademičtí malíři. Původně zamýšlený vnitřní výtah budovy byl z hlediska uchování historických konstrukcí začleněn architektem na fasádu nádvoří a novodobě tak dotváří vzhled. V kapli pod nánosy malířských barev byly velkým objevem malby z přelomu 16. a 17. století, které zdobily rytířský sál tehdejšího majitele J. O. Šlika. Jejich odkrytí pracně prováděli restaurátoři a výsledek byl odhalení jedněch z nejzachovalejších rodových erbů v Čechách. Rekonstruoval se také areál dvora se zámeckou zdí a zahradou, kde byly instalovány některé exponáty. Při výkopech kanalizace se narazilo na mnoho archeologických vykopávek, které se umístily do nově vzniklých zámeckých expozic.  Nejvýznamnější z exponátů je bronzová jehlice tři tisíce let stará. V podzemí je opraven vchod do podzemní chodby, u níž byl restaurován vstup a kamenný portál.

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz.
Hlasujte od září o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Projekt zpracovala proječní a architektonická kancelář Apris pod vedením ing. arch. Miroslavy Tylšové.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

 
 
 
 
50.5735662
15.0556351
Zámek Svijany

Zámek Svijany
Svijany 30
463 46 Svijany

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz