Zámek v Čechách pod Kosířem

Zámek v Čechách pod Kosířem

Mánesova 1, 798 58 Čechy pod Kosířem

(5. 12. 2017) Atelier-r

   
 
 
 
 

Zámek v Čechách pod Kosířem

Původní, dlouhodobě neměnná reprezentativně-obytná funkce zámku byla za poměrů minulého století transformována na veřejné vybavení, školu a internát. Během tohoto užívání došlo k fatálním ztrátám mnoha cenných konstrukcí a jedinečného vybavení. Poté se areál zámku dostal do správy Olomouckého kraje, který se rozhodl pro celkovou rekonstrukci zámku i drobné architektury v zámeckém parku. Opravy se tak dočkala i oranžerie, vyhlídková věž a Mánesův altán.
V jižním a západním křídle zámku je nyní muzeum a expozice, oba provozy využívají původní hlavní vstup ve středu západního křídla. V přízemí těchto křídel jsou depozitáře, pracovny a sanitární zařízení pracovníků muzea, resp. pokladna se šatnou, sanitární zařízení návštěvníků a expozice. V patře se nacházejí především expozice, doplňkově pracovny a sanitární zařízení.

Architektonické intervence byly dány charakterem památky a potřebami vyvolanými jejím novým využitím. Úpravy spočívaly především v obnově historických prvků a v sanaci poškozených konstrukcí. Rekonstrukce ostatních křídel je v současné době ve fázi projektové přípravy.
Mánesovu altánu byl konzervativními úpravami navrácen jeho krajinně dekorativní a odpočinkový charakter. Také věži v zámeckém parku se vrátil její původní význam včetně obnovy možnosti výhledu. Výraz stavby nebyl stavebními zásahy pozměněn, došlo k navrácení do původního vzhledu stavby. Novodobé vnitřní dvouramenné schodiště je nahrazeno novým vřetenovým s konstrukcí ze žárově pozinkované oceli. Mezi schodištěm a stěnami je po obvodu zachována mezera 10-120 mm. Součástí prvku je navrácení vlajkového stožáru, kotveného k vřetenu schodiště v místě jeho osy.

Autorská zpráva

Rekonstrukce zámku a drobných stavebních objektů v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem získala titul Stavba roku 2016 Olomouckého kraje v kategorii Rekonstrukce a obnova.

Klient: Olomoucký kraj
Architektonické řešení a projekt: atelier-r, s.r.o. – Miroslav Pospíšil; spolupráce Jan Dohnal, Lucie Rohelová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

 
 
 
 
49.5497437
17.0373567
Zámek v Čechách pod Kosířem

Zámek v Čechách pod Kosířem
Mánesova 1
798 58 Čechy pod Kosířem

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz