Západočeská galerie snad nebude součástí nového obchodního centra

Západočeská galerie snad nebude součástí nového obchodního centra

 
 
 
 

Západočeská galerie snad nebude součástí nového obchodního centra

Plzeň 12. září (ČTK) - Odborníci nedoporučili Plzeňskému kraji včlenění expozic Západočeské galerie (ZČG) do plánovaného obchodního centra Corso na Americké třídě v Plzni. Investor, který chce obří multifunkční centrum stavět, nabídl kraji možnost využít část pro galerii. Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že konečné rozhodnutí bude na novém vedení kraje. Spolu s krajskými volbami by se zřejmě mělo v Plzni konat i referendum. Chtějí ho tisíce lidí, kteří nesouhlasí se stavbou celého centra.

Hejtmanství oslovilo odborníky, a ti tuto možnost jednoznačně nedoporučují, řekl ČTK ředitel ZČG a člen pracovní skupiny Roman Musil.
vítězem v mezinárodní architektonické soutěži na novou budovu Západočeské galerie v Plzni stal návrh studia Kuba & Pilař vítězem v mezinárodní architektonické soutěži na novou budovu Západočeské galerie v Plzni stal návrh studia Kuba & Pilař
Kraj, jakožto zřizovatel ZČG, před několika lety slíbil, že na městském pozemku U Zvonu postaví galerii. Slíbilo to předchozí vedení kraje i nynější radní z ČSSD. Chovanec ale zdůraznil, že kraj galerii asi za 600 milionů Kč postaví jen tehdy, když na ni získá dotaci. To se nepovedlo a stavba nikdy nezačala. Kraj má zatím hotový projekt.
(Doplněno Stavbaweb: V architektonické soutěži na novou Západočeskou galerii v prostoru "U zvonu" v Křižíkových sadech v Plzni zvítězil návrh brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře. Soutěž proběhla koncem roku 2009. V anonymní soutěži se rozhodovalo mezi 88 pracemi.)

Nová galerie měla být součástí projektu Plzně Evropské hlavní město kultury 2015. "V době, kdy nejsme schopni pomoci obcím s instalací infrastruktury, stavět takto náročnou stavbu z vlastních prostředků je takřka nemožné," řekl Chovanec.

Odborníci z pracovní skupiny se podle Musila shodli, že prostory v Corsu by pro galerijní účely nevyhověly z pohledu stavební dispozice, kulturní legislativy ani moderních muzejních standardů. Hlavní důvod, proč si ale galerii v centru nepřejí, je jiný. "V případě, že by ZČG byla situována do prostor obchodního centra, i kdyby to bylo v nějakém samostatném bloku, vždycky by to bylo veřejností mentálně vnímáno tak, že galerie se dostala na roveň nějaké komerční instituce, jejíž primární funkce spočívá nabízení spotřebního zboží k prodeji," konstatoval Musil.

Galerie by mohla být součástí multifunkčního centra Corso Americká, které má vzniknout na místě Domu kultury Inwest. Zdroj foto: Amadeus Real
Galerie by mohla být součástí multifunkčního centra Corso Americká, které má vzniknout na místě Domu kultury Inwest. Zdroj foto: Amadeus Real


Návrh spočíval v tom, že galerie by mohla v Corsu využít jednu budovu. Podle odhadů by ji kraj případně časem odkoupil. Cena by se podle Chovance pohybovala kolem 300 milionu korun, které by bylo možné rozložit do několika let.

Varianta, že se postaví nová budova U Zvonu a sežene se na ni dotace, předpokládala nároky na krajskou kasu kolem 200 milionů Kč. Podle Musila by ale výsledek byl mnohem prestižnější a minimálně v prostoru střední Evropy unikátní. "Takováto galerie na zelené louce vlastně nikdy nebyla postavena ani v ČR, ani za bývalého Československa, dokonce ani za Rakousko-Uherska," dodal Musil.

Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.