Zátiší Lysolaje

Zátiší Lysolaje

Praha 6- Lysolaje

(22. 6. 2015) Jan Schindler, Ludvík Seko

   
 
 
 
 

Zátiší Lysolaje

Soubor 26 rodinných domů se nachází na severozápadním okraji Prahy v horní části Lysolajského údolí. Místo bylo v minulosti užíváno jako zemník cihlářských jílů a později jako zahrádkářská kolonie. Okolní urbanistická struktura je rostlá, reagující na přírodní podmínky. Návrh bere v potaz přírodní rámec a hustotu a charakter zástavby, která přilehá k západní straně pozemku. Severní hranici tvoří příkrý ozeleněný svah zalomeného tvaru, obepínající původní prostor lomu. Svah částečně i do východní části pozemku.

Koncept řešení
Různorodost zástavby tvoří několik typů samostatných domů a dvojdomů, které navazují svým měřítkem a strukturou na okolní část obce. Obytná skupina tvoří svým výrazem svébytnou, výtvarně ucelenou část obce. Rozvržení objektů je pojato ortogonálně s respektem k přírodnímu okolí. Orientace hlavních obytných místností je směřována na jihovýchod, nebo jihozápad, vždy do zahrady. Návrh klade důraz i na řešení veřejných prostor. Ulice v režimu obytné zóny s předností pěšího provozu je chápána jako prvek, který pomůže socializaci nových obyvatel. Ploty jsou posunuty od hranice pozemku k vnějšímu líci stavby, vznikají tak polosoukromé předzahrádky a uliční prostor je opticky širší. Co se výtvarného hlediska týče, jsou použity dvě barvy fasád: tmavě šedý obklad a bílá omítka. Společný princip fasád obytný soubor výtvarně sjednocuje.

Dispozice
Dvoupatrové domy jsou pojaty v jednoduchých obdélných tvarech respektujících provozní schéma uvnitř. Na terénu je vždy terasa, přístupná z hlavního obytného prostoru.
V 1. NP je garáž, vstupní hala se schodištěm, hygienické zázemí a obývací pokoj s kuchyňským a jídelním koutem navazující na terasu. V 2. NP jsou ložnice a hygienické zázemí.

Autorská zpráva
Foto: Ondřej Polák


 
Architekt: Jan Schindler, Ludvík Seko, spolupráce Jiří Prokopec, Petr Ekštein, Petr Synovec
Investor: AG development a.s.
Pozemek: 13 900 m2
Počet domů: 26
Hrubé plochy: 4 300 m3
Obestavěný prostor: 13 700 m3
Realizaceí: 2014
Místo: Praha 6 - Lysolaje

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

 
 
 
 
50.1257924
14.3731593
Zátiší Lysolaje

Zátiší Lysolaje
Praha 6- Lysolaje

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz