Zátiší Lysolaje

Zátiší Lysolaje

Praha 6- Lysolaje

(22. 6. 2015) Jan Schindler, Ludvík Seko

   
 
 
 
 

Zátiší Lysolaje

Soubor 26 rodinných domů se nachází na severozápadním okraji Prahy v horní části Lysolajského údolí. Místo bylo v minulosti užíváno jako zemník cihlářských jílů a později jako zahrádkářská kolonie. Okolní urbanistická struktura je rostlá, reagující na přírodní podmínky. Návrh bere v potaz přírodní rámec a hustotu a charakter zástavby, která přilehá k západní straně pozemku. Severní hranici tvoří příkrý ozeleněný svah zalomeného tvaru, obepínající původní prostor lomu. Svah částečně i do východní části pozemku.

Koncept řešení
Různorodost zástavby tvoří několik typů samostatných domů a dvojdomů, které navazují svým měřítkem a strukturou na okolní část obce. Obytná skupina tvoří svým výrazem svébytnou, výtvarně ucelenou část obce. Rozvržení objektů je pojato ortogonálně s respektem k přírodnímu okolí. Orientace hlavních obytných místností je směřována na jihovýchod, nebo jihozápad, vždy do zahrady. Návrh klade důraz i na řešení veřejných prostor. Ulice v režimu obytné zóny s předností pěšího provozu je chápána jako prvek, který pomůže socializaci nových obyvatel. Ploty jsou posunuty od hranice pozemku k vnějšímu líci stavby, vznikají tak polosoukromé předzahrádky a uliční prostor je opticky širší. Co se výtvarného hlediska týče, jsou použity dvě barvy fasád: tmavě šedý obklad a bílá omítka. Společný princip fasád obytný soubor výtvarně sjednocuje.

Dispozice
Dvoupatrové domy jsou pojaty v jednoduchých obdélných tvarech respektujících provozní schéma uvnitř. Na terénu je vždy terasa, přístupná z hlavního obytného prostoru.
V 1. NP je garáž, vstupní hala se schodištěm, hygienické zázemí a obývací pokoj s kuchyňským a jídelním koutem navazující na terasu. V 2. NP jsou ložnice a hygienické zázemí.

Autorská zpráva
Foto: Ondřej Polák


 
Architekt: Jan Schindler, Ludvík Seko, spolupráce Jiří Prokopec, Petr Ekštein, Petr Synovec
Investor: AG development a.s.
Pozemek: 13 900 m2
Počet domů: 26
Hrubé plochy: 4 300 m3
Obestavěný prostor: 13 700 m3
Realizaceí: 2014
Místo: Praha 6 - Lysolaje

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

 
 
 
 
50.1257924
14.3731593
Zátiší Lysolaje

Zátiší Lysolaje
Praha 6- Lysolaje

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz