Zelený pás kolem obce Líbeznice

Zelený pás kolem obce Líbeznice

250 65 Líbeznice

(30. 9. 2016) Cílem je zachovat tradiční urbanistické uspořádání, vznik relaxační zóny a vymezení zástavby. 

   
 
 
 
 

Zelený pás kolem obce Líbeznice

(ČTK) - V Líbeznici u Prahy má vzniknout kolem obce zelený pás. Cílem je zachovat tradiční urbanistické uspořádání, vznik relaxační zóny a vymezení zástavbu. Větší rozvoj výstavby už není v plánu. ČTK to řekl starosta Líbeznice Martin Kupka (ODS).

Nyní je v plánu vznik první části zeleného pásu, ten naváže na novou výstavbu. Následovat bude domlouvání s vlastníky dalších pozemků, například formou zřízení služebnosti (dříve věcné břemeno), vyloučený není ani výkup pozemků. Zeleň ochrání obyvatele před hlukem a emisemi, například z dopravy. Bude také sloužit k procházkám a dalším aktivitám místních. "Třetí funkcí je, že park jednou pro vždy určí pevnou hranici jakéhokoli dalšího rozrůstání obce, vymezí intravilán a extravilán," uvedl starosta. Intravilán zahrnuje zastavěnou a zastavitelnou plochu.

Přítomnost a budoucnost rozvoje Líbeznic určuje územní plán zhotovený před několika lety. Vedení obce ho nechalo zpracovat atelierem M1 architekta Jana Hájka, kritériem výběru nebyla jen cena, ale také přístup architekta. "Chtěli jsme zachovat tradiční střed obce, aby výstavba paprsčitě dál sledovala centrální uspořádání," uvedl Kupka. Podle něj bylo v plánu i to, aby nenastalo prorůstání s okolními obcemi a byla zachována místní identita.

Obec nedávno získala ocenění za obnovu veřejných míst v soutěži Architekt obci 2016 pořádané Svazem měst a obcí ČR. Šlo o projekt Obecní úřad, Dům služeb, Zdravotní středisko - Tři věže. Domu služeb se podařilo vrátit důstojný vzhled, protože původně novorenesanční dům byl za minulého režimu necitlivě přestavěn. V souladu s původní podobou i okolními stavbami byly opraveny i další dvě budovy. V centru také pokračuje stavba multifunkční tělocvičny, která díky tomu, že bude částečně zapuštěná do terénu, zapadne lépe do okolní zástavby.

Líbeznice mají přihlášených zhruba 2600 obyvatel, za posledních 15 let se tak jejich počet zdvojnásobil. Další obyvatelé ale nejsou přihlášení, mohou jich být až stovky. Další rozsáhlá výstavba už není v plánu, limitem je také kapacita čistírny odpadních vod, která není dimenzovaná na více než 3300 obyvatel.

Doplněno Stavbaweb:

Podrobné informace včetně výkresové dokumentace o novém územním plánu Líbeznice najdete na stránkách obce ZDE.
Atelier M1: Územní plán Líbeznice


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
50.1919788
14.4935820
Zelený pás kolem obce Líbeznice

Zelený pás kolem obce Líbeznice
250 65 Líbeznice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz