Železniční zastávka u pivovaru Kocour

Železniční zastávka u pivovaru Kocour

(9. 1. 2015) První soukromou železniční zastávku  vytvořili architekti z kanceláře Domyjinak v areálu pivovaru Kocour ve Varndorfu. Vycházeli z industriální atmosféry a historie místa – vznikl tak objekt z ocelového plechu, který pivovar napojuje na systém městské i regionální přeshraniční dopravní sítě. 

 
 
 
 

Železniční zastávka u pivovaru Kocour

První soukromou železniční zastávku  vytvořili architekti z kanceláře Domyjinak v areálu pivovaru Kocour ve Varndorfu. Vycházeli z industriální atmosféry a historie místa – vznikl tak objekt z ocelového plechu, který pivovar napojuje na systém městské i regionální přeshraniční dopravní sítě. 

Hmotové řešení jednoduché formy dvou proniklých pootevřených krychlí bylo inspirováno bednami, které všichni známe jako pivní basy. Z interiéru, souběžně s linií tratě, vystupuje dřevěná lavice s názvy železničních stanic, ukončená a nesená logem pivovaru - „sochou“ kocoura. Kromě toho je exteriér doplněn o bílý nápis s názvem Pivovar.

Ocelový plech tl. 20 mm, který by měl v průběhu životního cyklu stavby postupně rezivět, je perforován kruhovými otvory ve tvaru loga pivovaru tak, aby umožnil denní osvětlení interiéru. Noční osvětlení LED pásky prosvěcuje loga perforací stěn do tmy exteriéru. Podlahu přístřešku tvoří zinkovaný pororošt s komaxitovým povrchem, který postupným používáním získá patinu - černá barva se v místech provozu postupně stírá a prosvítá zinkování.Interiér je zčásti otevřen výhledům na železniční trať, zčásti uzavřen vůči nepřízni počasí. Kromě lavice jsou tu traťové jízdní řády v polykarbonátových pouzdrech, otvírák na pivní lahve a schránka na zátky. V zadní části exteriéru je skryt prostor pro nářadí na údržbu nástupiště, elektro výzbroj a svod skrytého odvodnění střechy.
Objekt se záměrně neopírá o tektoniku sloupu a kladí, popírá ji konstrukcí z ocelových plechů, které prostor definují nejjednodušším možným způsobem. Masivní plech s patinou rzi, pórorošt s ochozeným komaxitem a prosvěcujícím zinkem, lepené dřevo a způsob postupného stárnutí celku dotváří architektonický záměr.
 

První soukromá železniční zastávka Varnsdorf – Pivovar Kocour

Místo: Rumburská ul., Varnsdorf, železniční trať 828 Dresden – Ebersbasch – Zittau – Liberec
Investor: Josef Šusta
Autor: architektonická kancelář DOMYJINAK- Ing. arch. Petr Šikola, Ph.D.
Spoluautoři: Ing. arch. Jan Černoch, Ing. Jan Pustějovský, Ing.arch. Hana Staroňová
Dodavatelé: nástupištní objekt – svépomocí, nástupiště – společnost Chládek a Tintěra
Hana Vinšová
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz