Zelný trh v Brně

Zelný trh v Brně

(19. 5. 2016) Atelier RAW

   
 
 
 
 

Zelný trh v Brně

Genius loci brněnského Zelného trhu je jedinečný existencí tří divadel na jednom náměstí – barokní Reduty, experimentálního Divadla Husa na provázku a každodenního improvizovaného představení trhovců a nakupujících. Cílem našeho projektu bylo vytvořit důstojné a příjemné podmínky jak pro herce této každodenní hry, tak pro diváky – tedy nejen jeviště, jasně a přehledně vyřešenou plochu pro umístění stánků, ale i hlediště – lavičky, zákoutí, vodní prvky a stromy poskytující stín.

V návrhu jsme kladli důraz na kompaktnost řešení. Centrální plocha náměstí má jasný nekomplikovaný tvar, vydlážděna je stávající přeskládanou žulovou kostkou a doplněná o starou ochozenou dlažbu. Od chodníků plochu náměstí odděluje pojízdný pruh s charakterem kruhového objezdu, na kterém jsou soustředěna nezbytná stání pro automobily.
Jižní plochu před Moravským zemským muzeem jsme rozdělili do tří prostor a vytvořili tak klidné zákoutí osázené stromy, lavičkami a třemi jednoduchými fontánami, integrovanými do dlažby. Vzniklo tak místo umožňující chodcům na náměstí spočinout, sledovat ruch trhu, případně konzumovat zakoupené ovoce. Pro děti je tu možnost vodních hrátek s fontánami a bronzovou vodní havětí (k nelibosti rodičů a libosti dětí).
V horní části náměstí před divadlem Husa na provázku jsme navrhli nečleněnou plochu, umožňující vytvoření amfiteátru pro kulturní produkce divadla s lavičkami a řadou stromů podél fasád domů.
Pokusili jsme se rehabilitovat postavení a důležitost centrální barokní kašny - Parnasu. Dříve bylo během trhů téměř nemožné dostat se přímo ke kašně. Návrh nové organizace umístění stánků tuto možnost otevřel a kašna se stala místem pro spočinutí a zastavení.
Dalším z vodních prvků ve spodní části náměstí je rekonstruovaná kamenná vana se stopami střel z druhé světové války. Byla doplněna o pítko upozorňující na místo, kde stával brněnský pranýř.
Po obvodu náměstí jsou vysazeny v chodníkových litinových mřížích vzrostlé akáty. U stromů je z obou stran masivní žulový schod, na kterém jsou lavičky. Původní sloupové stožáry veřejného osvětlení s typickou zakrouženou konzolou byly znovu použity a doplněny o kruhové žulové lavice.

Cílem projektu nebyla architektonická exhibice a krátkodechá gesta, ale citlivé obnovení genia loci tohoto křehkého historického a přesto tak intenzivního a pro město Brno cenného veřejného prostoru.

Autorská zpráva
Foto: David Židlický


Rekonstrukce Zelného trhu v Brně získala v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2015 první místo v kategorii Dopravní a inženýrské stavby

Objednatel: Statutární město Brno
Autoři:  Atelier RAW – doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch. Ivan Wahla, Ing. arch. Petr Mutina
Prováděcí projekt: Dopravoprojekt Brno a.s.
Zhotovitel: Sdružení pro opravu Zelný trh – IMOS Brno, a.s.; FIRESTA – Fišer, rekonstrukce, stavby, a.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

24. 5. 2016 12:05:48. Re: Zelný trh v Brně. Radoslav Kobza

 
 
 
 

24. 5. 2016 12:05:48. Re: Zelný trh v Brně. Radoslav Kobza

  Vtipně napsaný článek. Žádná exhibice architekta, protože tam prostě není NIC. Článek si vytisknu a při příští návštěvě náměstí půjdu hledat, co jsem si v něm přečetl :-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz