Zemanova kavárna v Brně

Zemanova kavárna v Brně

(2. 11. 2011) Nový majitel slavné Zemanovy kavárny ji opraví, otevře v květnu.

 
 
 
 

Zemanova kavárna v Brně

Nový majitel slavné Zemanovy kavárny ji opraví, otevře v květnu.

Původní kavárna (zdroj: Café Zeman - zemanka.cz)
Brno 1. listopadu (ČTK) -
Slavnou brněnskou Zemanovu kavárnu čeká v následujících měsících rekonstrukce interiéru i exteriéru. S plány na její opravu přišel nový majitel budovy, která je replikou funkcionalistické brněnské stavby od architekta Bohuslava Fuchse. Zemanova kavárna by se měla veřejnosti otevřít jako restaurace příští rok na jaře. Mimo to se v ní budou konat i výstavy, informoval novináře nový majitel, brněnský podnikatel Igor Fait.

"Na budově se podepsal zub času, chceme jí navrátit prvorepublikový lesk," uvedl Fait. Ten v říjnu koupil společnost 1926 Zemanova kavárna s.r.o., která kavárnu provozuje. Stavba podle Faita projde na zimu opravami. Zrekonstruují se dlažby na terasách a chodnících i střešní plášť a okapy, budova dostane nový nátěr fasády. Opraví se osvětlení i podlahy v budově. Především úpravy exteriérů ale musejí stavbaři konzultovat s památkáři.

Souběžně chce nový majitel vyřešit i soudní při s městem. Firma 1926 Zemanova kavárna totiž dluží městu za pronájem pozemků.

Fait je předsedou představenstva společnosti Jet Investment, která podniká mimo jiné v realitách a výrobním průmyslu. Fait provozuje i luxusní brněnskou restauraci U Kastelána, která by se podle neoficiálních informací měla přestěhovat právě do opravené Zemanovy kavárny.

Původní Zemanova kavárna byla postavena v roce 1926. Bohuslav Fuchs ji navrhl na zakázku kavárníka Josefa Zemana, aby nahradila dřevěný pavilón Café Schopp Pavillon. Kavárna byla v padesátých letech minulého století znárodněna a poté sloužila různým účelům. V roce 1964 musela ustoupit budování Janáčkova divadla. Její replika, která byla postavena v roce 1995, stojí o něco dále než původní stavba.

Doplněno Stavbaweb:
Nová kavárna (replika původní) - Atelier ERA (foto: Zbyněk Pech /ateliér ERA - zdroj: Café Zeman - zemanka.cz)
Autor původního projektu z roku 1924-1925: Prof.Ing.arch. Bohuslav Fuchs
Autor návrhu a umístění repliky 1992-1994: Atelier ERA, Ing.arch. Zbyněk Pech, Ing.arch. Jana Janíková
Autor stavební dokumentace: Harald's rekonstrukce, Ing.arch. Harald Čadílek
Autor návrhu interieru: Atelier ERA, Ing.arch. Zbyněk Pech, Ing.arch. Jana Janíková
Investor: Šperlík, s.r.o., Ing. Pavel Imriš
Generální dodavatel: STAVEX Brno, spol. s r.o., Ing. Pavel Pokorný
Dodavatel atypického interieru: COTTO Lysice, p. Dalibor Uher
Dodavatel funkční repliky spouštěcích oken: Reming, s.r.o.
Dodavatel pasířských prací: p. Mojmír Drag
(Zdroj: Zemanka.cz)


Historie Zemanovy kavárny

1926
V roce 1925 byl architekt Bohuslav Fuchs pověřen návrhem stavby kavárny na místě původního Schopp café Pavillon v parku na Kolišti. Následující rok byla Zemanova kavárna postavena a uvedena do provozu.
Vzniklo tak funkcionalistické dílo patřící mezi první v Brně i v meziválečném Československu.
Nová kavárna (replika původní) - Atelier ERA (foto: Zbyněk Pech /ateliér ERA - zdroj: Café Zeman - zemanka.cz)
1965
Výstavba nového Janáčkova divadla v roce 1965 byla důvodem pro zbourání kavárny.

1991
V roce 1991 byla poprvé vyslovena myšlenka obnovit tuto architektonicky významnou zmizelou stavbu. Tato iniciativa získala podporu i ze strany města. O rok později se město Brno rozhodlo postavit repliku kavárny na svých pozemcích.

1994
V roce 1994 byla stavba zahájena a 24. března 1995, v den stého výročí narození Bohuslava Fuchse, slavnostně otevřena. Pro veřejnost byla kavárna uvedena do provozu 15. dubna 1995.

Bohuslav Fuchs
Architekt Bohuslav Fuchs (1895 - 1972), autor Zemanovy kavárny, se řadí mezi osobnosti české moderny a meziválečného funkcionalismu. Mezi jeho významná díla patří hotel Avion, lázně Zábrdovice, Moravská banka, odborná škola pro ženská povolání, Masarykův studentský domov.
(zdroj: Zemanka.com)

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

8. 4. 2015 18:28:40. Re: Zemanova kavárna v BrnÄ›. MUDr.Jan Klement

 
 
 
 

8. 4. 2015 18:28:40. Re: Zemanova kavárna v BrnÄ›. MUDr.Jan Klement

  Zajímá mě osoba stavebníka kavárny v Brně na Kolišti -Josefa Zemana.Najde se někdo a ověří datum jeho narození : 1.9.1863, Šlapanice č. domu 164, syn Karla Zemana a Kláry rozené Haluzové. Díky.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz