Žernovník nechal přestavět starý vodojem na rozhlednu

Celková výška rozhledny je 13,3 m, vyhlídková plošina je je v nadmořské výšce 454,8 m n. m. Nosnou konstrukci šestiboké věže se stříškou tvoří modřínové sloupy a ocelová táhla. Dvouramenné schodiště a podlahy jsou dubové celodřevěné. Projektovou dokumentaci připravila brněnská společnost AQUA PROCON s. r. o., Projektová a inženýrská společnost. Samotná realizace byla na základě výsledku výběrového řízení svěřena firmě Matoušek a.s. – AGROSTAV Jevíčko.


Využít přízemní stavby starého vodojemu k vybudování rozhledny se rozhodli představitelé obce Žernovník na Blanensku v roce 2006, kdy nechali stavbu zanést do územního plánu obce. Pro stavbu rozhledny bylo vybráno severní úpatí návrší „Na Skalkách“ (453m) na jižním okraji obce, kde od roku 1961 stojí dnes již nevyhovující vodojem. Právě tohoto vodojemu bylo využito jako technické místnosti a základny pro budoucí šestibokou rozhlednu s krytým vyhlídkovým ochozem. Podmínkou výstavby vyhlídkové věže bylo odstavení vodojemu starého a vybudování nového poblíž rozhledny.

Realizovat stavbu rozhledny pomohla v roce 2011 přiznaná dotace ve výši 2,6 mil. Kč z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Kromě stavby rozhledny za cca 2 mil. Kč byly prostředky poskytnuty na vybudování regionální cyklostezky a doprovodného mobiliáře. Celkové náklady projektu dosáhly cca 3,6 mil. Kč a finančně se na něm podílely obce, kterými nová cyklostezka prochází.
Rozhledna u Žernovníku byla oficiálně otevřena v neděli 10. srpna 2014 během konání zdejší svatovavřinecké pouti.

(ČTK) – Žernovník na Blanensku využil svůj starý vodojem, původně určený k demolici, ke stavbě 15 metrů vysoké rozhledny. Vodojem posloužil jako základ, na kterém dělníci vztyčili dřevěnou stavbu. Práce přišly na téměř tři milióny korun, řekl ČTK starosta obce Josef Zvěřina. Projekt z třetiny uhradila Evropská unie, zbytek doplatila obec.

Za pěkného počasí turisté spatří z nové vyhlídky Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.

Vesnice má jen 200 obyvatel. Starý vodojem o objemu 50 metrů krychlových byl postaven v roce 1961. Byl zastaralý, měl malou kapacitu a jeho rozšíření nebylo technicky možné, proto se vedení obce rozhodlo postavit nový vodojem s celkovým objemem 100 metrů krychlových. Napájí ho podzemní voda z nového vrtu, který je od nového zařízení vzdálen zhruba 150 metrů.
 
Napojením na nový vodojem byl ten starý vyřazen z provozu. Původně se uvažovalo o jeho demolici, vedení Žernovníku pak ale rozhodlo o přestavbě. Betonová krychle byla při pracích zčásti zahrnuta půdou, vznikl do ní otvor a uvnitř byla vybudována technická místnost. Na střeše vodojemu dělníci vztyčili dřevěnou konstrukci věže.
 
Jižní Morava je poseta rozhlednami. K nejnovějším patří za 3,5 miliónu korun postavená věž ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku, která má tvar číše na víno. K novým věžím patří i vyhlídka za půl miliónu korun u Spešova, která nabízí pohled na údolí řeky Svitavy a Blansko.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*