ZČG požádá stát o dotaci na stavbu regionální galerie

ZČG požádá stát o dotaci na stavbu regionální galerie

(3. 5. 2019) Kraj do projektu, který už má stavební povolení a studii proveditelnosti, půjde pouze v případě, když získá ze státního rozpočtu dotaci 480 milionů Kč

   
 
 
 
 

ZČG požádá stát o dotaci na stavbu regionální galerie

(ČTK) – Západočeská galerie v Plzni (ZČG), zřizovaná Plzeňským krajem, požádá do konce týdne ministerstvo kultury o státní peníze na stavbu nové regionální galerie. Náklady po přepočtu na ceny roku 2020 činí 930 milionů korun včetně mobiliáře a interiérů. Kraj do projektu, který už má stavební povolení a studii proveditelnosti, půjde pouze v případě, když získá ze státního rozpočtu dotaci 480 milionů Kč. Rada kraje dne 29. 4. 2019 souhlasila s předložením žádosti po mnoha konzultacích s ministerstvy kultury i financí, řekl ČTK náměstek hejtmana pro kulturu a senátor Vladislav Vilímec (ODS).

"Není důvod proč se žádostí dále čekat. Navíc se teď připravuje návrh státního rozpočtu na příští rok a je potřeba tam prosadit příslušné objemy finančních prostředků," uvedl. Peníze chce kraj z programu podpory rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálních kulturních zařízení. "Je tam letos poprvé částka kolem 200 milionů korun a nevím, jestli se to vůbec vyčerpalo, protože projekty moc připravené nejsou," uvedl. Kraj chce prosadit, aby tam od roku 2020 byla vyšší suma než teď zvažovaná. "My jsme určitě nejpřipravenější," řekl Vilímec.

Pokud by stát schválil nižší dotaci nebo kdyby kraj nedostal nic, musela by se k projektu znovu vyjádřit rada kraje. Podle Vilímce by měl mít stát "určitou spoluzodpovědnost za investice přes 100 milionů, protože to kraje ze svého dělat nemohou".

Stavba galerie je plánována na léta 2020 až 2022, do roku 2023 má získat mobiliář a interiér. Nový polyfunkční objekt s významným nadregionálním dopadem podle studie proveditelnosti výrazně zvýší počty návštěvníků z ČR i z ciziny. V budově bude stálá expozice moderního umění, expozice Ladislava Sutnara, plánované výstavy, doplňující kulturní aktivity i nové produkty. Díky centrálnímu a tranzitnímu depozitáři splní ZČG zákonné požadavky na uchovávání a péči o sbírkový fond.

Doplněno Stavbaweb:
Soutěž na řešení nové budovy Západočeské galerie v Plzni v prostoru "U Zvonu" proběhla v roce 2009. Přihlášeno bylo 93 prací nejen z České republiky, ale i z dalších států z celé Evropy. Vyhrála architektonická kancelář Kuba & Pilař.
Informace o soutěži včetně výsledků najdete na stránkách ČKA.
Západočeská galerie v Plzni:  Vítězný návrh na řešení nové budovy Západočeské galerie v Plzni     

Související články:
Nová Západočeská galerie v Plzni  16.6.2017
Západočeská galerie snad nebude součástí nového obchodního centra  13.9.2012
Výstava 92 architektonických návrhů na novou podobu budovy Západočeské galerie v Plzni 5.1.2010
Plzeňský kraj schválil stavbu galerie, bez peněz EU ale nebude 19.1.2010
Plzeňský kraj chce jednat s Plzní o pozemku pro novou galerii  30.3.2009

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 5. 2019 18:39:58. Re: ZČG požádá stát o dotaci na stavbu regionální galerie. Jakub Barák

  Hranatější již to nešo? To má být galerie?

4. 5. 2019 20:11:44. Re: Re: ZČG požádá stát o dotaci na stavbu regionální galerie. Jiří Kalvach

  Možná než o tvar poplatný prostředí jde o to, zda taková investice je moudrá a vůbec vhodná v době, kdy stát zápasí s deficitem, který se ještě navýší díky různým daňovým úlevám, že. Asi 13 mld. Kč ubude z příjmu zrušením daně z nabytí nemovitosti. V Česku si kdejaký regionální politik hraje na patriota, který chce pro své občany jen to dobré. Ať platí stát nebo fondy z EU! Tento záměr pokládám za stejně zhůvěřilý jako je nová tramvajová trať v Ostravě Poruba. Vyhozené peníze jen tak, pro zviditelnění ambiciózních rádobypolitiků. Česká malost ve velkolepém kabátě, jistěže jen na dluh. Ten zaplatíme všichni, později, z dalších daní.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz