Živá stavba LIKO-Noe

Živá stavba LIKO-Noe

(8. 9. 2016) Stavba vývojového centra soutěží o titul Stavba roku.

   
 
 
 
 

Živá stavba LIKO-Noe

Živá stavba® vývojového centra LIKO-S soutěží o titul Stavba roku
Budova nesoucí název LIKO-Noe díky sofistikovanému vodnímu hospodářství a přírodní tepelné stabilizaci tvoří protipól průmyslovým halám, které se v posledních dvaceti letech stávají nedílnou součástí krajiny. Uspěje LIKO-Noe v konkurenci desítek přihlášených staveb?

Budova slouží jako kancelář zavedené rodinné firmě v oboru stavebnictví. Objekt je postaven uprostřed průmyslové zóny ve Slavkově a motivem výstavby bylo jednak vytvořit oázu uprostřed nehostinné průmyslové oblasti a zároveň třeba i inspirovat. Inspirovat sousedící společnosti, že má smysl investovat do svého pracovního prostředí a vytvořit si příjemný prostor pro život. 

V posledních dvou dekádách vyrostly dle odhadů v krajině České republiky výrobní a skladovací haly v celkové výměře 45 000 hektarů půdorysné plochy. Navíc k těmto prostorám připadá zhruba stejný obsah zpevněné plochy na manipulační a parkovací prostory. Vzniká tak rozsáhlá plocha střech, která během dešťů transportuje kanalizačními rourami dešťovou vodu v několika minutách přímo do řek. Vodu, která by při dopadu na absorpční půdu zůstala zadržená na místě.

Dílo architekta Zdeňka Fránka, hala LIKO-Noe, je unikátní právě svým dopadem na okolní životní prostředí a vodním hospodářstvím celé budovy. Dokonalé zateplení objektu difúzně otevřenou izolací umožňuje prostup vodních molekul a odvod nežádoucího CO2. Odpadní voda z celé budovy je zpracována přímo na místě biologickou kořenovou čistírnou. Zelené zatravnění fasády, včetně fasády s mokřadem, je vyživováno látkami z kořenové čistírny, což zároveň dočišťuje odpadní vodu. 

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz. 
Hlasujte o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!
tisková zpráva


Související články:
Stavba LIKO-NOE byla postavena za 27 dní 2.6.2015
LIKO NOE 14.4.2015

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

8. 9. 2016 16:40:42. Re: Živá stavba LIKO-Noe. Jiří Kalvach

 
 
 
 

8. 9. 2016 16:40:42. Re: Živá stavba LIKO-Noe. Jiří Kalvach

  Pane architekte Fránku, jsem asi často moc kritický, to je povahou po mamince, ale také vstřícný, když to stojí za to.
Takovýto nápad, jakkoliv není prvotinou, je však úžasný a já mu tleskám, jak to jen jde. Tedy kéž by se toto ujalo v tom měřítku i u halových staveb, o nichž se zmiňujete! A je to i krásné. Jen ta cena bude nejspíš limitem možného.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz