Život pod zámeckou střechou

Život pod zámeckou střechou

(27. 1. 2022) Rekonstrukce zámku ve Zdounkách na Kroměřížsku

   
 
 
 
 

Život pod zámeckou střechou

Stát se zámeckým pánem je tvrdá práce a závazek na celý život. Pokud se jím stane člověk, kterému nechybí nadšení, trpělivost, nápady ani manažerské schopnosti, daří se poničená historická sídla vzkřísit. To je i případ zámku ve Zdounkách na Kroměřížsku, kde se finišuje s výměnou střešní krytiny. Několikaleté úsilí o rekonstrukci barokního sídla je u konce a zámek se může v plné kráse představit návštěvníkům a milovníkům historie a památek.  

Zámek Zdounky je společně s barokní sýpkou zapsanou nemovitou kulturní památkou ČR a dnes je v majetku rodiny Vrškových. Ti si jej před dvanácti lety koupili od restituentů a zahájili citlivou rekonstrukci.  Vzhledem k tomu, že k areálu zámku náleží ještě další hospodářské budovy, včetně moštárny a repliky barokní orangerie, vzali si na sebe současní majitelé nemalé sousto. 

Stavení práce se nyní po dlouhých letech chýlí ke konci - na jaře bude dokončena výměna střešní krytiny. „Obnova střechy zámku a hospodářských budov probíhala na několik etap a patřila k investičně nejnákladnějším částem rekonstrukce. S výsledkem jsme spokojeni - střecha zámku se vizuálně sjednotila s ostatními budovami zámeckého komplexu a patří k těm nejviditelnějším venkovním změnám,“ vysvětluje Leonard Vrška. 


Na střechy se vrátil původní typ keramické, pálené krytiny z bobrovek s rovným, půlkulatým profilem. „Porovnávali jsme si vzorky tašek od různých výrobců, nechtěli jsme nic podcenit. Na starých taškách z dob komunismu totiž bylo vidět, co udělá s nekvalitním materiálem čas. Původní tašky se doslova rozpadaly a vydrolily do okapů,“ pokračuje zámecký pán, který je do rekonstrukce plně ponořen a všechny stavební práce má pod palcem. Snad i díky tomu se daří rekonstrukci Zdounek dotáhnout k úspěšnému závěru. 

Na druhou stranu, při obnově rozsáhlých historických komplexů je vždy nutné počítat i s tím, že tam, kde se před lety začínalo, může se po letech znovu začít. V zájmu investora proto je, uvážlivě vybírat stavební materiály a technologie s co nejdelší životností. „V tomto ohledu nás přesvědčila keramická krytina Opál z portfolia značky BMI Bramac. Má pevný, rovnoměrně probarvený a tvrdý keramický střep bez začernalých stop. Poznáte to už podle zvuku, když se při poklepání pěkně rozezní. Tašky vynikají rozměrovou přesností a hladkým povrchem a v celé ploše působí velmi čistým dojmem. Neméně důležitá je i výborná spolupráce se zástupci společnosti a celková podpora při obnově rozsáhlých střešních ploch historických památek,“ vysvětluje Leonard Vrška. 

Tajemství úspěchu keramických tašek od značky BMI Bramac tkví v kombinaci precizních výrobních technologií a špičkových surovin. Tyto krytiny se vyrábějí v Německu, na jehož území se nacházejí jedny z nejkvalitnějších světových nalezišť jílovitých půd.

Rodina Vrškových se nesnaží jen o to, vrátit zámku reprezentativní vzhled, ale také obnovit hospodaření na cca dvaceti třiceti hektarech okolních pozemků. Těm dominuje veřejně přístupný zámecký park. „Jedním z důvodů, proč nás toto místo oslovilo, byly zdejší 200-300 let staré stromy. Je v nich energie předchozích generací, takové vám před očima nevyrostou,“ vychvaluje majitel zámku dendrologicky ceněný anglický park. Pro zpestření života zámeckého areálu jsou zde chováni i někteří zástupci fauny – lamy krotké, ovce cápové, kozy kamerunské a pávi korunkatí. 

Na historický park navazuje obnovená zámecká obora s bludištěm, lipovou alejí, zámecká orangerie, barokní špýchar, hospodářský dvůr. Ladem nezůstaly ani další přilehlé pozemky. Rodina Vrškových navázala na hanáckou tradici ovocnářství a vysadila na nich přes 7 tisíc stromů jabloní, hrušní, slivoní, broskvoní a meruněk. O sady se stará ekologicky na principu udržitelného hospodaření a ovoce zpracovává ve vlastní moštárně nebo sušárně ovoce.

Stát se zámeckým pánem zní možná romanticky, je ale za tím hlavně těžká dřina, která vás celé pohltí. O tom se přesvědčili i současní majitelé Zdounek. Do opravy zámku však vložili srdce a díky tomu z něj dokázali vytvořit místo pro setkávání, bydlení i smysluplné podnikání. Na zámku je vítán každý návštěvník. Kromě standardních prohlídek se zde konají svatby, oslavy, hudební festivaly, adventní koncerty, divadlo, tvořivé dílny či besedy.  

podle podkladů společnosti BMI střešní a hydroizolační systémy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 2. 2023 17:15:58. Re: Život pod zámeckou střechou-úžasná "proměna". Dagmar Fetterová

 
 
 
 

26. 2. 2023 17:15:58. Re: Život pod zámeckou střechou-úžasná "proměna". Dagmar Fetterová

  Dobrý den,
dovoluji si Vás oslovit jako majitele úžasně obnoveného zámeckého areálu a současně bych Vám doporučila pro celorepublikovou i zahraniční propagaci přihlásit de do celostátní akce Má vlast cestami proměn na www.cestamipromen.cz/prihlasit-promenu
Vím, že přihláška něco stojí, protože zpracování podkladů-textu a fotek před proměnou a současný stav a překlady jsou nákladné, ale mám zato, že budete nadšeni, až přijedte na zahájení výstavy do Prahy, kláštera na Břevnově, kde letos bude zahájení v červnu. Mně se podařilo zachránit od zbourání havarijní oranžerii v Lomnici u Tišnova, také jsme ji se starostou přihlásili, a v hlasování byla druhá. Chtěla jsem za Vámi přijet osobně, ale měla jsem po sobě operace kyčlí, takže jsem to bohužele nezvládla. Letos bych ale velice ráda. Velice si vážím nápadů a píle lidí, kteří dostanou do rukou stavby v havarijním stavu a vykouzlí z nich něco pohádkového. Jako "potrhlá" oranžeristka se zejména velice těším na vaši oranžerii! Srdečně zdraví Dagmar Fetterová, emeritní pracovník NPÚ ÚOP v Brně.Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a