Žižkovská radnice se lidí ptá na novou podobu Tachovského náměstí

Žižkovská radnice se lidí ptá na novou podobu Tachovského náměstí

(19. 5. 2014) (ČTK) - Žižkovská radnice plánuje proměnu Tachovského náměstí u ústí tunelu pod Vítkovem. Záměr schválila rada městské části. S rozhodováním o nové podobě náměstí mají pomoci obyvatelé, kteří se mohou vyjádřit k navrženým architektonickým studiím. K dispozici je online formulář a anketní lístky, řekl ČTK místostarosta Ondřej Rut (ŽnS).

 
 
 
 

Žižkovská radnice se lidí ptá na novou podobu Tachovského náměstí

(ČTK) - Žižkovská radnice plánuje proměnu Tachovského náměstí u ústí tunelu pod Vítkovem. Záměr schválila rada městské části. S rozhodováním o nové podobě náměstí mají pomoci obyvatelé, kteří se mohou vyjádřit k navrženým architektonickým studiím. K dispozici je online formulář a anketní lístky, řekl ČTK místostarosta Ondřej Rut (ŽnS).Obnovu náměstí řeší několik studií, mimo jiné z dílny ČVUT. Architekti navrhli různé možnosti - někde převládá zeleň a volný prostor pro setkávání lidí, jednomu z návrhu dominuje velký strom, jiný autor zase doprostřed náměstí umístil kavárnu. Všechny studie podle Ruta počítají se zasypáním bývalého podchodu pod železnicí, která kolem Vítkova dříve vedla. Oprava by měla začít do dvou let.

Obyvatelé městské části se mohou vyjádřit k tomu, jak se jim návrhy líbí. Radnice se jich zároveň ptá, co se jim na stávající podobě náměstí líbí a co nikoli, co postrádají a co nového by mělo v místě vzniknout. Debata se vede i kolem toho, zda mají být zachovány veřejné záchodky.Doplněno Stavbaweb:
Anketa probíhá po dobu výstavy od dubna do 20. 5. 2014. Anketu můžete zodpovědět elektronicky online ZDE, nebo vyplnit anketní lístky a odevzdat je v budově radnice, Praha 3, Havlíčkovo nám. 9, nebo přímo na Tachovském náměstí buď v restauraci U slovanské lípy, nebo v Bajkazylu.

Studie
Tři práce jsou od architektů, které MČ Praha 3 oslovila s žádostí, aby vypracovali ideové studie, jak s co nejmenšími náklady a co nejšetrněji vrátit tomuto místu charakter náměstí. Další projekt nechal zpracovat nájemce objektu bývalých veřejných záchodů, který by jej chtěl využívat jako kavárnu. Tyto 4 studie (A, B, C a D) doplňují práce 3 studentů Fakulty architektury ČVUT z ateliéru arch. Vladimíra Sitty (E, F a G).

A   Studie arch. Mikuláše Vavřína
B   Studie arch. studia ov-a
C   Studie arch. Juráše Lasovského
D   Studie arch. Tomáše Boreckého
E   Studie studentů FA ČVUT Orientační bod Žižkova
F   Studie studentů FA ČVUT Žižkovská pavlač
G   Studie studentů FA ČVUT Náměstí v pohybu

Dotazníkové šetření k revitalizaci Tachovského náměstí

Současnou podobu náměstí si můžete virtuálně prohlédnout ZDE.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

13. 2. 2020 15:49:48

Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje

Eva Jiřičná nezvolila londýnskou City jako dobrý příklad - je to odstrašující směska exkluzivních solitérů, které samy o sobě jsou jistě pozoruhodnými architekturami, ale urbanisticky zničily svou anarchií, necitlivostí k dřívějším duchovním dominantám - wrenovským kostelům, a dříve jednotné koloniální zástavbě, kus historického centra města. V Praze byl už za I. republiky uvnitř města podobný urbanistický faul jen Havlíčkův Penzijní ústav na Žižkově, a po válce na tomto žižkovsko-vinohradském horizontu zatím jen štíhlá televizní věž a krabicovitá budova bývalého PZO Strojexport. Pankráckou "zubatou" siluetu lze doplněním dalších mrakodrapů zacelujících v dálkových pohledech mezery do nové obalové "Gaussovy křivky" opravit, a je to od MPR dostatečně daleko. Žižkovsko-vinohradský horizont je narušený málo a je blíže, takže je to záležitost citlivější. Přesto stojí Jiřičné návrh za úvahu. Spolu se zástavbou nákladového nádraží by mohly vytvořit nové centrum Žižkova a svou vlastní kvalitou architektury tento horizont spíše obohatit, než pokazit. Není to přece ani nepovedený "dort" v podobě blízkého hotelu, ani rádoby "krystal" vedle krabice Strojexportu, ale zajímavá skupina výškových domů, snesitelně daleko od historického jádra města a MPR, výborně komunikačně napojená, zejména kdyby byla tímto směrem vedena trasa metra "D" od Náměstí míru do Libně a Vysočan namísto nelogického "ohnutí" zpět k Wilsonovu nádraží. Je to ovšem věc odborné diskuze a také politické odvahy, které se bohužel nedostalo projektu Kaplického knihovny na Letné. Ostatně pod Parukářkou vyrostly dost nahusto věžáky, o kterých vědí jen místní znalci, protože jsou schované ve 2. pořadí za budovami pošt a SUDOPu. Masiv Parukářky a zástavba před i vysoká zeleň Olšanských hřbitovů by část výšky nových výškových budov opticky ubrala. Uznávám ale, že argumenty odpůrců jsou rovněž silné a nutno je brát vážně. Měly by se vyzkoušet dostupné modely vizualizace záměru z různých stanovišť, jak nabízí GIS technologie Útvaru rozvoje města, a pak teprve po diskuzi odborníků i s veřejností rozhodnout.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz