Zlínská univerzita zahájila stavbu Vzdělávacího komplexu

Zlínská univerzita zahájila stavbu Vzdělávacího komplexu

(18. 12. 2015) Autorem projektu stavby je Eva Jiřičná.

   
 
 
 
 

Zlínská univerzita zahájila stavbu Vzdělávacího komplexu

(ČTK) - Zlínská Univerzita Tomáše Bati dnes zahájila stavbu Vzdělávacího komplexu. Objekt bude stát v centru krajského města v těsném sousedství kongresového a univerzitního centra, jehož autorkou je architektka Eva Jiřičná. Zlínská rodačka navrhla také stavbu Vzdělávacího komplexu, který bude sloužit fakultě humanitních studií. Stavba potrvá necelé dva roky a bude stát 415 milionů korun, řekl dnes při poklepání základního kamene kvestor Alexander Černý.

"Posluchárny, seminární místnosti a pracovny až pro 4000 studentů a 150 pedagogů budou sloužit převážně k výuce humanitních studií, ale nejen jim
," uvedl rektor Petr Sáha. Komplex budou tvořit dvě budovy o šesti nadzemních podlažích, spojené budou středovou částí s velkým přednáškovým sálem. Dvě podzemní podlaží budou vyhrazena k parkování a technickému zařízení budovy. "Objekt svou orientací a architektonickým řešením respektuje urbanistický systém v dané lokalitě a plynuje navazuje na stávající zástavbu na jižní straně," uvedl rektor.

Uprostřed budov bude atrium. "Je to takový centrální prostor, který má denní osvětlení a kde probíhá denní cirkulace. Všechny místnosti po celé budově jsou dobře osvětlené. Snažili jsme se být, pokud se týká energie, tak úsporní, jak jsme jen mohli. Hlavně budova musí být veselá. Život mladých lidí, když není veselý v době, kdy studují, tak už není naděje, že se to někdy v životě zlepší. Když člověk nevydrží jít životem s humorem a optimismem, tak to daleko nedotáhne," řekla novinářům Jiřičná, podle které i objekt Vzdělávacího komplexu nese nějaké prvky typické pro její tvorbu, je však jiný než kongresové a univerzitní centrum. Jiřičná trvale žije v Londýně, dnes byla ve Zlíně po několika letech, kvůli stavbě však bude dojíždět každých 14 dnů.

Objekt bude využívat fakulta humanitních studií, která je nyní rozmístěna ve více budovách. "Jsem moc ráda. Očekáváme, že budeme všichni spolu a budeme moci více kooperovat a propojovat naše obory," řekla ČTK děkanka fakulty Anežka Lengálová, podle které se v novém objektu zlepší podmínky také pro hendikepované studenty. Fakulta má nyní 2000 studentů, velký zájem je například o obory sociální pedagogika, učitelství pro mateřské školy, filologii i obor všeobecná sestra.

Stavbu z 80 procent pokryje dotace ze státního rozpočtu, zbytek uhradí univerzita. Vzdělávací komplex měl stát již dříve, zahájení stavby se však oddalovalo kvůli výběrovým řízením na dodavatele stavby.
vizualizace - zdroj: www.utb.cz

Doplněno Stavbaweb:

Generálním dodavatelem stavby je společnost Zlínstav, a. s.


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz