Zlínský Baťův institut se veřejnosti otevře první májový den

(ČTK) – Část opraveného zlínského 14/15 Baťova institutu se lidem poprvé otevře 1. května. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková. Objekt vznikl rekonstrukcí dvou bývalých továrních budov v baťovském průmyslovém areálu. Sídlit v něm bude Muzeum jihovýchodní Moravy, Krajská galerie výtvarného umění a Krajská knihovna Františka Bartoše. Opravy budovy 15 se dokončují. Celý projekt bude stát asi 900 milionů Kč, kraj na něj získal dotaci 500 milionů korun z EU.



Lidé si budou moci první májový den prohlédnout novou stálou expozici krajské galerie ve druhém podlaží 14. budovy nazvanou Řády vidění/Prostor Zlín a stálou expozici muzea ve třetí etáži, která nese jméno Princip Baťa/Dnes fantazie, zítra skutečnost.

"První máj byl jako Svátek práce v Baťově Zlíně slaven upřímně a s radostí. Firma Baťa si vážila svých zaměstnanců jako spolutvůrců společného díla. Ten den byl vždy mimořádný, veřejnost mohla nahlédnout do prostor továrny, konal se společný oběd a podobně. Otevření 14. budovy Baťova institutu v tento den je symbolické," uvedl hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

První den provozu bude ve zvláštním režimu. Na internetových stránkách institutu www.14-15.cz je možné rezervovat vstupenky. Návštěvníci budou mít ten den zvýhodněné vstupné. Dospělí si budou moci prohlédnout obě expozice za 99 korun, běžná cena bude 199 korun.

Budova 15, ve které bude sídlit knihovna, se stále ještě upravuje. Otevřít by se měla v září. Stavební práce na obou budovách začaly v září roku 2011.

Muzeum a galerie se přestěhovaly do zlínského Baťova institutu 
(ČTK) –
Muzeum jihovýchodní Moravy a krajská galerie výtvarného umění se přestěhovaly do 14. budovy v bývalém baťovském průmyslovém areálu v centru Zlína. Část 14/15 Baťova institutu se lidem poprvé otevře 1. května. Projekt si vyžádal 904 milionů korun, stavební práce začaly v září 2011. Obě instituce získaly velkorysý a moderně vybavený prostor. Na takovém místě se dělá úžasně, jsou to velkoprostorové budovy, pro vystavování je to ideální, řekl dnes novinářům architekt vnitřních expozic Petr Všetečka.

Konverze průmyslových objektů v takovém rozsahu jsou podle něj v tuzemsku ojedinělé. Možnost tvořit výstavní prostory je pro architekta vzácná. "Chtěli jsme, aby expozice byly kontrastní. V galerii s bílými zdmi jsme použili princip souvislého dlouhého průhledu expozicí. V muzeu, kde převažují tmavé barvy, jsme jako hlavní zvolili téma růstu a promítli jej do celé kompozice. Začíná se botami a končí u letadel a velkorysých baťovských plánů," řekl architekt.

Obě instituce doposud sídlily v nevyhovujících prostorách. "Letos slavíme 60 let galerie. Doposud nikdy neměla odpovídající prostory," uvedl ředitel galerie Václav Mílek. Galerie sídlila v Domě umění, který vznikl přeměnou bývalého Památníku Tomáše Bati. Původně měla galerie pro expozici k dispozici 200 metrů čtverečních, nyní je to 1350 metrů čtverečních.

V prvním patře 14. budovy se budou konat krátkodobé výstavy galerie a muzea. Druhé patro patří stálé expozici galerie nazvané Řády vidění/Prostor Zlín. Návštěvníci se tam mohou seznámit s obrazy a dalšími díly ze sbírek galerie, prezentuje se zde také baťovská architektura či průmyslový design.

Stálou expozici muzea ve třetím patře nazvanou Princip Baťa/Dnes fantazie, zítra skutečnost zahajuje animace na obřím plátně zachycující vývoj Zlína a baťovských továren. Jedna část expozice se věnuje obuvnictví, kromě historické obuvi je vystavena i část výrobní linky. Muzeum připomíná i tradici zlínského filmu, část expozice je věnována cestovatelům Jiřímu Hanzelkovi a Miroslavu Zikmundovi. V dalších dvou etážích mají galerie a muzeum své zázemí.

Stavba se podle krajského radního Ladislava Kryštofa (ČSSD) prodloužila o 60 dnů, cena se navýšila o 17 milionů korun oproti původnímu plánu. Zdržení způsobily nezbytné práce na statice budov a zesílení původních základových konstrukcí. Stavební práce si vyžádaly 744 milionů korun. Zlínský kraj získal na projekt evropskou dotaci 481 milionů korun. Druhá, 15. budova, ve které bude sídlit Krajská knihovna Františka Bartoše, by se měla otevřít letos v září.


Doplněno Stavbaweb:
Architektonická soutěž na Krajské kulturní a vzdělávací centrum ve Zlíně byla vypsána v roce 2009. Vítězem a dodavatelem projektové dokumentace stavby se stala firma A.D.N.S. PRODUCTION s. r. o.
Konverze budov 14 a 15 do podoby 14″15 BAŤOVA INSTITUTU je v současnosti nejvýznamnějším revitalizačním projektem bývalého továrního areálu. Generálním projektantem záměru je J. Sonlajtner (City Work s.r.o.)


Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*